Ana Sayfa » Genel Kültür » Telefon Faturası Ödenmezse Ne Olur?

Telefon Faturası Ödenmezse Ne Olur?

Telefon Faturası Ödenmezse Ne Olur yazısı ile sizlerle birlikteyiz. İçinde bulunmuş olduğumuz çağda iletişimin ana araçlarından biri cep telefonlarıdır. Milyonlarca insan birbirleri ile haberleşmek için görüşmeler yapar ve mesaj atarak iletişim halinde kalır. Aynı zamanda diğer Genel Kültür yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Faturanın Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Faturanın Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?
Faturanın Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

İnsanların birbirleriyle iletişim kurmakta ilk tercih ettikleri seçenek cep telefonlarıdır. Bu iletişim bazen sözlü bazen ise yazılı şekilde olmaktadır. Bir sokak uzağımızdaki biri için veya kilometrelerce uzaklıktaki başka biri için fark etmeksizin cep telefonu kullanırız. Cep telefonları ile haberleşmeyi gerçekleştirebilmemiz için bir sim kartına ihtiyacımız vardır. Sim kartlar olmadan haberleşmek ne yazık ki imkansız. Seçmiş olduğunuz bir operatörden sim kart alabilirsiniz. Sim kartlarda iki seçenek vardır. Bunlar:

 1. Faturalı hat
 2. Faturasız hat

Faturasız hatlarda belli bir TL yüklemesi yapıldığında, yüklenilen ücret kadar veya tercih edilen paket kadar kullanılabilmektedir. Faturalı hatlarda ise ilk aldığınızda bir ücret ödemezsiniz. Seçmiş olduğunuz tarifeye uygun faturalı hattınızın ücretini gelecek ay ödemektesiniz. Faturaların belli bir son ödeme tarihi olmaktadır. Hal böyle olunca insanların akıllarına faturanın son ödeme tarihi geçerse ne olur sorusu gelmektedir. Faturanızın son ödeme tarihi geçerse, borçlu hatta kısıtlama veya dondurma işlemi gerçekleştirilir. Ödemeyi yaptıktan sonra ise normale döner.

Turkcell Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği gereği faturasının son ödeme tarihi geçen hatlara kısıtlamalar getirilir. Turkcell fatura son ödeme tarihi geçerse ne zaman kapanır sorusunun cevabı, kısıtlama aşamalarının sonuncusudur. Bu aşamaya gelene kadar operatörünüz sizlere bilgiler verecektir. İşte Turkcell fatura son ödeme tarihi geçerse ne olur:

 • Son ödeme tarihinin sonraki gününden sonra ve kısıtlama tarihinden en az 7 gün önce bilgi verilir.
 • Gerekli görülmesi durumunda kısa mesaj, e-mail ve arama gibi yöntemlerle bilgi verilir.
 • Yapılan bilgilendirmeler dahilinde hala ödeme gerçekleştirilmezse hat kısıtlanır
 • Hattın kısıtlandığı bilgisi verilir ve ödeme seçeneklerinin sunulduğu mesajlar ile bilgi verilir.
 • Bilgilendirilmelere rağmen hala ödeme gerçekleştirilmezse hat tamamen durdurulur.

Fatura borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz zamanlar Turkcell fatura erteleme seçeneğine başvurabilirsiniz. Bunun için Turkcell müşteri hizmetlerine ulaşmanız yeterlidir.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Vodafone Faturasız Hat Fiyatları  yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türk Telekom Kurumsal Fatura Ödeme

Türk Telekom Kurumsal Fatura Ödeme işlemlerini isterseniz Türk Telekom bayilerinden, Türk Telekom mobil uygulaması üzerinden veya Türk Telekom resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden ödemenizi gerçekleştirmek için şu aşamaları takip edebilirsiniz:

 1. Türk Telekom uygulamasına veya sitesine giriş yapın.
 2. Bireysel/kurumsal seçeneklerinden kurumsalı seçin.
 3. Borç sorgulama ve ödeme seçeneğine gelin.
 4. Vergi kimlik numaranızı girin.
 5. Hizmet numaranızı girin.
 6. Doğrulama kodunu yazın ve devam edin.
 7. Borcunuz varsa ekranda görünecektir.
 8. Güncel borcu seçin ve devam edin.
 9. Ödeme seçeneklerinden istediğinizi seçin ve güvenli bir şekilde ödemenizi gerçekleştirin.

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Diğer bütün operatörlerde de olduğu gibi Vodofone’da da belli yaptırımlar uygulanmaktadır. Vodofone fatura son ödeme tarihi geçerse ne olur:

 • Vodofone faturasının son ödeme tarihi geçen müşterilerine %2.5 oranında gecikme zammı uygulamaktadır.
 • Faturalarını ödeme yönünde bilgi mesajları ve aramaları yapılmaktadır.
 • Yapılan uyarılara rağmen ödeme gerçekleştirilmezse hat kısıtlanır.
 • Hat kısıtlandıktan sonra 3 günlük bir süre verilmektedir, bu sürede borç ödenmezse müşterinin hattı tamamen kapatılmaktadır.

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Pek çok insan faturasını zamanında ödemeye dikkat etmektedir. Ancak bazı durumlar olur ki ödeme yapmak unutulabilir. Her operatörde olduğu gibi Türk Telekom’da da belli başlı yaptırımlar uygulanmaktadır. İşte Türk Telekom fatura son ödeme tarihi geçerse ne olur:

 • Faturanızın son ödeme tarihin geçtiğine dair bilgi mesajı alırsınız.
 • Ödemenizi gerçekleştirmezseniz son ödeme tarihinden sonraki 3. gün hattınıza kısıtlama getirilmektedir.
 • Son ödeme tarihi ile 7 günü geçen borç hala ödenmemiş olursa gelen ve giden aramalara kapatılmaktadır.
 • Eğer borç bir hafta içerisinde ödenmemiş olursa hat tamamen kapatılmaktadır.

Ayrıca diğer Genel Kültür kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Telefon Faturası Ödenmezse Ne Olur? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bununla birlikte değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın