Ana Sayfa » Genel Kültür » Zikir Çekilenlerde Görülen Haller – Zikir Çeşitleri

Zikir Çekilenlerde Görülen Haller – Zikir Çeşitleri

Zikir Çekilenlerde Görülen Haller yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Kuran-ı Kerim’in birçok yerinde zikirden bahsedilir. Kuran’daki ayetlerden birinde “Siz beni zikredin, ben de sizi zikredeyim” (Bakara/150) meali bulunmaktadır. Bu yüzden insanoğlu zikretmeyi gönülden yapmaktadır. Aynı zamanda diğer Genel Kültür yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Zikir Çeşitleri

Zikir Çeşitleri
Zikir Çeşitleri

İslam aleminde zikir büyük bir yer kaplamaktadır. Müslüman kesim gerçekten kalpten isteyerek günlük dini görevlerini yerine getirmektedir. Dini görevlerle birlikte zikretmek birçok Müslümanın gün içinde yapmış olduğu dini vecibelerden sadece biridir.

İbadetin çeşitleri olduğu gibi zikir çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca Zikir yapmak 5 bölüme ayrılmıştır. Zikir çeşitleri sırası ile şu şekildedir:

 1. Zikr-i Lisan: Nefsin zikri olarak adlandırılan bu zikir çeşidi lisan ile yapılmaktadır.
 2. Kalbin Zikri: Hem dil hem kalp ile yapılan zikirdir.
 3. Zikr-i Ruh: Ruh ile yapılan zikirdir.
 4. Zikr-i Sır: Gizli yani sır gibi yapılan zikirdir.
 5. Zikr-i Ahva: Çok gizli bir şekilde yapılan zikirdir.

Zikir Esnasında Oluşan Haller

Ayrıca Zikir tamamen saf ve temiz duygularla yapılan bir ibadettir. Birçok insan Allah’a bağlılığını göstermek adına bireysel veya toplu şekilde zikretmektedir. Bazen zikreden insanlar o kadar gönülden ve kendisini adamış bir şekilde zikreder ki ortaya farklı bir enerji çıkar.

Allah’a bağlılığını göstermek adına zikir esnasında oluşan haller başkaları tarafından yanlış anlamlara yol açabilmektedir. Ancak temiz ve saf duygularla yapılan bu ibadet, bir süre sonra insanların gözlerini kapamasına, ileri geri sallanmasına ve farklı duygular hissetmesine yol açmaktadır.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Müjdeli Haber Almak İçin Zikir  yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kendi Başına Zikir Çekmek

Dua etmek ve zikir çekmek insanı günahlardan korur ve aynı zamanda sevap kazandırır. Zikir kelimesi “hatırlamak” anlamına gelmektedir. Bu yüzden insanlar zikrederek kendilerine Allah’ı hatırlatmak istemektedirler.

Müslümanların her gün mutlaka zikretmesi gerekmektedir. Müsait bir yerde kendi başına zikir çekmek yapılabilecek en makul ibadetlerden birisi yerine geçmektedir. Zikrederek Allah’ı hatırlayarak ruhu tekrar harekete geçirmek mümkün olmaktadır. Genellikle en sık çekilen zikirlerden biri “tövbe etmek” manasına gelen estağfurullah zikridir.

Zikir Çekenlerde Görülen Haller

Zikir çeken insanlar zikir çektikleri süre boyunca dünya ile bağlantılarını kesmektedir. Allah ile aralarında farklı bir bağ oluşturarak kendilerini dünyevi zevklerden soyutlamaktadırlar. Zikir çekerken oluşan enerjiden kaynaklı olarak bir takım farklı davranışlarda sergileyebilmektedirler.

İşledikleri günahlardan, yaptıkları yanlış davranışlardan veya Allah’tan bir şey isteyecekleri zaman zikir çekmek çok sık karşılaşılan bir ibadet şeklidir. Bazı zikir çekenlerde görülen haller şunlardır:

 • Gözlerini kapatırlar.
 • İleri geri bazen yavaş bazen de hızlı bir şekilde sallanırlar.
 • Farklı duygular beslerler.
 • Titreme hareketleri meydana gelir.
 • İstemsiz bağırmalar oluşabilir.
 • Daha derin nefes alıp verirler.
 • İleri geri sallanarak ellerini yumruk yapıp kalbine vurabilirler.

İçinden Zikir Çekmek

Genelde insanlar başkalarına mana bulduklarında, başkalarının hareketlerini yanlış bulduklarında veya kızdıklarında “tövbe estağfurullah” diyerek içlerinden sessiz bir şekilde veya fısıltı şeklinde zikretmektedirler. Bu davranış bir nevi kişilerin kötü davranışlarından dolayı onları Allah’a sevk etmeleri anlamına gelmektedir.

İçinden zikir çekmek birçok insanın sıklıkla yapmış oldukları ibadet şeklidir. Bunun sebebi İslam aleminde içinden geçirerek veya dile getirerek bile Allah’a dua etmenin bir ibadet şekli olmasıdır. Bu şekilde insanlar içinden zikir çekerek mevcut ibadetlerinin bir kısmını kolay bir şekilde yerine getirmektedirler.

Kafamıza Göre Zikir Çekmek

İnternet üzerinde kafamıza göre zikir çekmek doğru mu şeklinde aramalar sıklıkla yapılmaktadır. Birçok insan gün içerisinde bazen yürüyüş yaparken bazense oturdukları yerden zikredebilmektedir. Bazı insanlar bilinçsizce zikir çekmenin ruhani varlıkların dikkatini çekeceklerine inanmaktadır.

Kafamıza göre zikir çekmek yerine peygamber efendimizin tavsiye etmiş olduğu zikirlerden çekmek daha makul olacaktır. İşte Peygamber efendimizin tavsiye ettiği zikirlerden bazıları şunlardır:

 • 100 defa “Subhanallah”
 • 100 defa “La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve hüve ala kulli şey in kadir”
 • 100 defa “Subhanallahi ve bi hamdihi”
 • La havle vela kuvvete illa billah

Bilinçsiz Zikir Çekmek

İnsanlar Allah’ın isimlerinden birini çekerek zikrettikleri gibi farklı kısa dualar okuyarak da zikredebilmektedirler. Ancak bazı bilmiş kişiler bilinçsiz zikir çekmenin kişinin ruhani varlıklar tarafından rahatsız edileceğine inanmaktadır. Bu olay bazı kişilerin başına gelmiştir. Ancak bunun zikretmekle alakalı olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.

Bilinçsiz zikir çekmek yerine Peygamber efendimizin önermiş olduğu günlük zikirleri çekmek daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde hem dini vecibelerinizi yerine getirmiş olacaksınız hem de ruhani varlıklara maruz kalmadan gönül rahatlığı ile ibadetinizi yerine getirebileceksiniz.

Ayrıca diğer Genel Kültür kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Zikir Çekilenlerde Görülen Haller adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bununla birlikte değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın