Ana Sayfa » Rehber » Açık Lise Okuyanların Yorumları – Açık Lise Dezavantajları

Açık Lise Okuyanların Yorumları – Açık Lise Dezavantajları

Açık Lise Okuyanların Yorumları ve Açık Lise Dezavantajları yazımız ile karşınızdayız. Herhangi bir sebepten dolayı örgün eğitimine devam edemeyen öğrenciler için açık liseler kurulmuştur. Ayrıca açık liselere Açık Öğretim Lisesi veya AÖL’de denmektedir. Kurulmasının tek sebebi öğrencilerin eğitimlerinin yarım kalmaması ve okullarını bitirebilmesidir. Bununla birlikte eğitimlerine uzaktan yapmaktadırlar.

Böylece normal liseye göre daha rahat olan bu lise türü örgün eğitimdekiyle aynı eğitim programlarını almaktadırlar. Şunu belirtelim ki açık liseler de normal liseler gibi toplam 4 yıl ve 8 dönemdir. Yazımız içerisinde sizlere Açık Lise Okuyanların Yorumlarından bahsedeceğiz.

Açık Lise Okuyanların Yorumları 2023

18 yaşından küçük olanların okuyabildiği gibi 18 yaşından büyük insanlarda açıktan lise okuyabilmektedir. Bu yüzden geçmişte okuyamayan insanlar için çok önemli bir lise türüdür. Fakat 18 yaşından küçükler bir yılda 2 kere sınava girerken 18 yaşından büyükler bir yılda 3 defa sınava girebilmektedir. Ayrıca bu haktan yararlanan 18 yaşından büyük öğrenciler başarılı olurlarsa liseyi 2.5 yılda bitirebilirler. İşte Açık Lise Okuyanların Yorumları 2023 şu şekildedir:

  • Bence açık lise okumak daha mantıklı en azından her gün okula gitmektense sadece sınavlara gidiyorum. Ayrıca geri kalan boş zamanımda üniversite sınavına çalışıyorum.
  • Kesinlikle normal lisedense bu açık lise tercih edin. Sadece birkaç tane sınava girip de diploma alıyorsunuz. Bu diploma da normal lisedeki diplomayla aynı haklara sahip.
  • Üniversite sınavına girmek için lise mezunu gerekiyordu. Tabi ki kız çocuğu olduğum için eskiden beni okutmamışlardı. Şimdi 32 yaşında lise bitirdim çok mutluyum.

Açık Lise Dezavantajları 2023

Açık Lise Dezavantajları
Açık Lise Dezavantajları

Son zamanlarda birçok lise öğrencisi açık liseye geçmektedir. Fakat bazı öğrenciler ise temel liseyi tercih etmektedirler. Açık Öğretim Liseleri sizi tamamen okuldan ayırır. Bununla birlikte yılda birkaç kez sınava girip geçmeniz koşulunda örgün eğitimden mezun olmanızla açık liseden mezunuz olmanız arasında hiçbir fark kalmayacaktır. Çok fazla merak edilen Açık Lise Dezavantajları veya açık lise zorlukları diye bir şey yoktur. Tam tersine çok fazla avantajı bulunmaktadır. Özellikle üniversite sınavına çalışmak için bolca zamanınız vardır.

Açık Lise Bitirme Taktikleri

Açık liseyi nasıl hızlı bitirebileceğinizi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere belirtilen Açık Lise Bitirme Taktiklerini uygulamanız sonucunda kısa süre içerisinde mezun olabilirsiniz. Bunun için öncelikle ortak derslerin dışında belirli kredide ders seçimi yapmanız gerekmektedir. Fakat bu ders seçimlerini yaparken bilinçli dersleri seçmeniz sizin erken bitirmeniz için çok önemlidir. Bununla birlikte sınavlarınızdan yüksek puan alırsanız sizin için daha iyi olacaktır. Özellikle çıkmış sınav sorularına çalışmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan DGS 3 Sınıftan Başlatan Üniversiteler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Açık Lise Okuyanlar Ne Olabilir?

Açık lise okuyup mezun olan bir insan ile örgün eğitim alıp mezun alan bireyler aynı haklara sahiptir. Bu yüzden önemli olan üniversite sınavına girip iyi bir sıralama yapmaktır. Çünkü üniversite sınavına girebilmek için açık liseden veya normal liseden mezun olmanız gerekmektedir. Böylece Açık Lise Okuyanlar Ne Olabilir? Diye düşünmeniz gerek yoktur. Üniversite sınavından iyi bir puan almanızla beraber istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Lisede Devamsızlık Sildirme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Rehber kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Açık Lise Okuyanların Yorumları yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.3/5 - (3 Oy)
Yorum yapın