Ana Sayfa » Rehber » Lisede Devamsızlık Sildirme – Tüm Detaylar!

Lisede Devamsızlık Sildirme – Tüm Detaylar!

Lisede Devamsızlık Sildirme yazımız ile karşınızdayız. Dönem sonunun yaklaşması ile birlikte öğrencilerin en çok merak ettiği konu devamsızlık sildirmedir. Doğal olarak hemen hemen her öğrenci devamsızlık yapmıştır. MEB öğrencilere 10 gün özürlü, 20 gün özürsüz olmak üzere toplam 30 gün devamsızlık hakkı tanımaktadır. Yazımız içerisinde devamsızlık sildirme dilekçesi nasıl yazılır, devamsızlık sildirme süresi, 12. sınıfta devamsızlık sildirme, devamsızlık sildirme var mı gibi sorularınızdan bahsedeceğiz.

Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Devamsızlık Nasıl Sildirilir? Belirli sebeplerden ötürü derslerini aksatarak okula gidemeyen birçok öğrencinin endişe duyduğu ve devamsızlık sınırını aşanların oldukça merak ettiği bir konudur. Lisede devamsızlık sildirme ilkokul ve ortaokulda olduğu gibi lisede de aynı şekilde geçerlidir. Devamsızlığınızın silinmesini istiyorsanız mazeretinizi bir rapor ya da veli izin kağıdına yazarak okul idaresine vermeniz gerekmektedir. Okul idaresi sizin tarafınızdan verilen raporu kabul ediyorsa siz de verebilirsiniz fakat veliniz tarafından verilmesini istiyorsa raporu okul idaresine veliniz vermelidir. Ayrıca benzer içeriğimiz olan Whatsapp Kamera Ayarları yazımıza da bakabilirsiniz.

Devamsızlık Nasıl Silinir? Bu konuda aşağıdaki adımları uygulayarak siz ve ailenizle birlikte bu aşamaları tamamlamalısınız.

 • Öğrencinin devamsızlığı hastalık veya tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa, bunu belgeleyin ve yönetime bildiriniz.
 • Bunun için okula hastalığınızla ilgili bir sağlık raporu vermelisiniz.
 • Devamsızlık sildirme dilekçesini bir Word sayfasında düzenleyip yazdırınız.
 • Aileniz bu dilekçeyi imzalaması gerekir.
 • Daha sonra ailenizin okul yönetimine bir başvuruda bulunarak gerekli görüşmeleri yapması gerekecektir.
 • Ardından belirtilen tarihlerde devamsızlığınız silinecektir.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Genellikle sorulan sorulardan bir tanesi ise Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür. Son yayınlanan yönetmeliğe göre bir öğrencinin mazeretsiz devamsızlık yapma hakkı 10 gündür. Toplamda 30 gün devamsızlık yapmış bir öğrencinin başarısı ve notları ne olursa olsun o yıl başarısız sayılır.

Lisede Devamsızlık Sildirme Yöntemleri

Devamsızlıkların silinmesi, okulun belirlediği politikaya ve prosedürlere bağlıdır. Ancak genellikle, lisede devamsızlık sildirme yöntemleri şunları içerebilir:

 1. Mazeretli devamsızlıkların belgelenmesi ve okul yönetimine sunulması
 2. Öğrencinin okul yönetimine bir dilekçe sunarak devamsızlık sebeplerini açıklaması
 3. Öğrencinin okul yönetimiyle görüşerek devamsızlık sebeplerini açıklaması ve çözüm önerileri sunması
 4. Bazı okullar, öğrencilerin belirli bir not ortalamasını veya performans kriterlerini karşılaması durumunda devamsızlıkları silme politikası uygulayabilir.

Ancak, her okulun kendi politikası ve prosedürleri olduğu için, öğrencilerin doğrudan okullarına başvurarak devamsızlık sildirme yöntemleri hakkında bilgi almaları en iyisi olduğunu hatırlatalım.

Lisede Devamsızlık Sildirme Kaç Gün?

Lisede Devamsızlık Sildirme Kaç Gün?
Lisede Devamsızlık Sildirme Kaç Gün?

Sıkça merak edilen Lisede devamsızlık sildirme kaç gün sorusuna cevap verelim. Devamsızlık sildirme öğrencinin durumuna bağlı olarak okula neden gelmediği göz önünde bulundurulur ve öğrencinin ailesi müdür yardımcısıyla konuşur. Eğer müdür yardımcısı kabul görürse devamsızlık sildirme işlemini yapabilir. Kısacası belirli bir günü yoktur.

Lisede Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Öncelikle Lisede Devamsızlık sildirme dilekçesi oluşturmak istiyorsanız veliniz sizin için bir dilekçe yazmalı. Bu dilekçe de okula neden gidemediğinden, niçin devamsızlık yaptığından bahsedip imza atılmalıdır. Daha sonra bu dilekçeyi öğrenci tarafından okul idaresine verilmesi gerekmektedir. Fakat bazı okullar dilekçeyi öğrencinin değil de velinin vermesini istemektedir. Bunun için hazırlanan dilekçeyi okul idaresine öğrencinin velisi vermiş olması gerekmektedir.

Lisede Devamsızlık Sildirme
Lisede Devamsızlık Sildirme

Özürlü Devamsızlık Sildirme

Özürlü devamsızlık sildirme ile alakalı öğrencinin rahatsızlığından dolayı hazırlanan rapor veya resmi bir işlem nedeniyle yine resmi bir evrakla kanıtlayabildiği ya da öğrencinin velisi tarafından hazırlanan “Veli izin dilekçesi” ile yapmış olduğu devamsızlıktır. Fakat Bu raporun veya dilekçenin 5 iş günü içerisinde okul idaresine vermeniz gerekmektedir. Eğer dilekçeyi vermeden devamsızlık yapmış olursa bu da özürsüz devamsızlığa girecektir. Özürlü devamsızlık süresi 10 gün, özürsüz devamsızlığın süresi ise 20 gündür.

Ayrıca, konumuza benzer olan Veliden Öğretmene Çocuğu Anlatan Mektup yazımıza da bakabilirsiniz.

Özürsüz Devamsızlık Sildirme

Öğrencilerin hiçbir mazeret göstermeden okula gitmemesine özürsüz devamsızlık denir. Özürsüz devamsızlık yapan öğrenci eğer 20 günden fazla özürsüz devamsızlık yaparsa maalesef ceza alacaktır. Özürsüz devamsızlık sildirme işlemini yapmak istiyorsanız veliniz okula gelip, okul idarenize devamsızlığı açıklamasıyla özürsüz devamsızlık özürlü devamsızlığa çevrilebilmektedir. Her okulda olmasa da genellikle okul idaresi öğrenci lehine karar vermektedir.

Lisede Devamsızlık Sildirme yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.

Dilerseniz rehber kategorimizdeki son yazılara ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com bağlantısından ana sayfamıza ulaşabilirsiniz.

3.7/5 - (7 Oy)
“Lisede Devamsızlık Sildirme – Tüm Detaylar!” üzerine 7 yorum
 1. Toplam 65 gün devamsızlığım var ve okulla ilişiğimin kesildiğini duydum ama sınıf listesinde halen ismim var bunu nasıl halledebilirim müdür yardımcısı bana tilt ayrıca

  Cevapla
 2. Toplam 65 gün devamsızlığım var ve okulla ilişiğimin kesildiğini duydum ama sınıf listesinde halen ismim var bunu nasıl halledebilirim müdür yardımcısı bana tilt ayrıca

  Cevapla
Yorum yapın