Ana Sayfa » Rehber » Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri 2024 – Aşçılıktan Gastronomiye Geçiş

Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri 2024 – Aşçılıktan Gastronomiye Geçiş

Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri 2024 ve Aşçılıktan Gastronomiye Geçiş yazımız ile sizlerleyiz. Türkiye’de aşçılık, yemek kültürünün ve turizmin önemli bir parçasıdır. Türk mutfağı dünya genelinde oldukça ünlüdür ve bu nedenle aşçılık sektörü de oldukça önemlidir. Son yıllarda Türkiye’de aşçılık eğitimi veren okulların sayısı artmıştır ve bu da sektörün daha da gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bizler de bu yazımızda önlisans aşçılık bölüm mezunlarının tercih edebileceği lisans bölümlerine değineceğiz. Ayrıca Rehber kategorimizdeki yazılara bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri 2024

Önlisans aşçılık bölümü, öğrencilere temel aşçılık becerilerini öğreten ve gıda sektöründe çalışma imkanı sunan bir programdır. Bu program, öğrencilere mutfakta pratik beceriler, yiyecek ve içeceklerin hazırlanması, sunumu ve servisi gibi konularda eğitim vermektedir. 2 yıllık eğitim tamamlandıktan sonra kişiler Dikey Geçiş Sınavı ile lisansa tamamlayabilmektedir. Tercih edilebilecek Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri ise şu şekildedir:

 • Beslenme ve Diyetetik
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 • Gıda Mühendisliği
 • Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği
 • Aile ve Tüketici Bilimleri

Aşçılık DGS Bölümleri

Aşçılık DGS Bölümleri
Aşçılık DGS Bölümleri

İlgi ve yetenekleri doğrultusunda aşçılık bölümü mezunları farklı bölümler tercih edebilmektedir. Bu nedenle Aşçılık DGS Bölümleri oldukça fazladır. Az önce bahsettiğimiz aşçılık ile ilgili bölümlerin yanı sıra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde okutulan çeşitli bölümlere de geçiş yapabilmektedirler.

Ayrıca dilerseniz Gastronomi Maaşları yazımızı bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

AÖF Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri

Ülkemizde bulunan Açıköğretim Fakültelerinde birçok bölüm okutulmaktadır. Önlisans programlarını bitiren kişiler Açıköğretim Fakültelerine başvuru yaparak lisans tamamlayabilmektedir. Bu bağlamda AÖF Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri başlığı altında da birçok bölüm bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Turizm İşletmeciliği
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • İşletme
 • Maliye
 • Kamu Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler
 • İktisat
 • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Aşçılıktan Gastronomiye Geçiş

Aşçılıktan Gastronomiye Geçiş mümkündür ve birçok öğrenci bu yolu tercih etmektedir. Gastronomi, aşçılığın ötesinde, yemek kültürü, tarih, sosyoloji, ekonomi ve sanat gibi alanları da kapsayan bir disiplindir. Bu nedenle, gastronomi bölümü öğrencileri daha kapsamlı bir eğitim almakta ve yemek yapmanın yanı sıra yemek kültürü ve tarihine de hakim olmaktadırlar. DGS sınavından yeterli puanı alan öğrenciler Gastronomi bölümü için tercih yapabilecektir.

Ayrıca dilerseniz Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları yazımızı bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

2 Yıllık Aşçılıktan 4 Yıllığa Geçiş

2 Yıllık Aşçılıktan 4 Yıllığa Geçiş programlarına geçiş yapmak, öğrencilere birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi daha fazla teorik ve pratik eğitim alma fırsatıdır. 4 yıllık programlar daha kapsamlı bir müfredat sunmakta ve öğrencilerin daha fazla alanda uzmanlaşmalarına izin vermektedir.

Ayrıca, 4 yıllık bir programda öğrenciler araştırma yapma, liderlik becerilerini geliştirme ve yönetim konusunda daha fazla eğitim alma fırsatı bulabilmektedir. Bu, mezun olduktan sonra daha geniş bir iş yelpazesine sahip olmalarını sağlayabilmektedir.

Son olarak Aşçılık DGS Bölümleri ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Aşçılık DGS Geçiş Bölümleri 2024 yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz Rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın