Ana Sayfa » Maaşları » Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları 2024 – Yeni Zamlı Maaş!

Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları 2024 – Yeni Zamlı Maaş!

Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları 2024 yazımız ile sizlerleyiz. Ülkemiz coğrafyası nedeniyle bilindiği üzere turizmin ekonomi üzerindeki gelir payı çok yüksektir. Bu nedenle Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü çok popülerdir. Bu yazımızda ilgili bölüm mezunları ne iş yapar, iş imkanları nasıldır ve Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları ne kadardır gibi incelemelerde bulunacağız. Ayrıca diğer mesleklerin maaşları hakkında var olan yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar?

Turizm ve Otel İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar
Turizm ve Otel İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar

Öncelikle Turizm ve Otel İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar? sorusunun yanıtı ile başlayalım. Mezunlar için çok fazla iş olanağı bulunmaktadır. Bir işletmede üst düzey yöneticilik, operasyon liderliği, konaklama ve satış sorumlusu, resepsiyon amiri gibi birçok alanda çalışabilmektedirler. Türkiye’de turizmin hareketliliği nedeniyle bu alanda çok fazla personel bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında dönemsel çalışan personeller de vardır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü 2 yıllıktır. ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu üniversite sınavının TYT puanıyla giriş yapılmaktadır. Fakat 4 yıllık bölüm de bulunmaktadır ve bölümün adı Turizm İşletmeciliği olarak bilinmektedir.

Ayrıca Sağlık Kurumları İşletmeciliği Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

2 Yıllık Turizm ve Otel işletmeciliği Ne İş Yapar?

Az önce de bahsettiğimiz gibi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü için meslek yüksekokullarında eğitim verilmektedir. Merak edilen diğer sorulardan biri 2 Yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği Ne İş Yapar? olmaktadır. Daha çok ara eleman yetiştirmek üzere bu bölüme alım yapılmaktadır. Fakat lisans tamamlayarak ya da tecrübe ile yükselmek mümkündür.

Turizm Otel İşletmeciliği 2 Yıllık İş İmkanları

Yıl boyu çalışarak vaktini geçiren insanlar, dinlenmek için tatil planı yapmaktadır. Ülkemiz hem yaz hem kış tatili için oldukça uygundur. Turizm fazlasıyla gelişmiştir ve gelişmektedir. Bu nedenle Turizm Otel İşletmeciliği 2 yıllık iş imkanları oldukça fazladır. Bölüm mezunlarının çalışabileceği kurumları şu şekilde listeledik:

 • Oteller
 • Moteller
 • Tatil Köyleri
 • Seyahat Şirketleri-Acenteleri
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı

Ayrıca Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları 💸

Şimdi ise en can alıcı kısma geldik, Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları 2024 yılında nasıldır? Turizm sektörü çok fazla alan barındırmaktadır. Bu nedenle de maaşlar çok değişkendir. Mezunlar farklı kurumlarda, farklı pozisyonlarda görev almaktadır bu nedenle net bir maaş yoktur. Tüm bunların yanında tecrübe de maaş için önemli bir etkendir. Turizm ve Otel İşletmeciliği maaşı için, çeşitli personellerin ortalama maaş listesi şu şekildedir:

 • Otel Müdürü : 50 Bin TL
 • Turizm Müdürü : 36 Bin TL
 • Şef Garson : 22 Bin TL
 • Resepsiyon Şefi : 22 Bin TL
 • Otel Rezervasyon Elemanı : 20 Bin TL
 • Seyahat Danışmanı : 20 Bin TL
 • Aşçı : 35 Bin TL

Son olarak Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşlarını da aşağıdan takip edebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5/5 - (4 Oy)
“Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları 2024 – Yeni Zamlı Maaş!” üzerine bir yorum
Yorum yapın