Ana Sayfa » Maaşları » Gastronomi Maaşları 2024 – Maaşı Ne Kadar?

Gastronomi Maaşları 2024 – Maaşı Ne Kadar?

Gastronomi maaşları 2024 popüler mesleklerden bir tanesi olması nedeniyle günümüzde ilgi görüyor. Ayrıca normal aşçılık mesleğinden farklı olarak gastronomi son zamanlarda daha da fazla cazip hale geliyor. Çalışma şartları ve maaşları bakımından da gastronomi alanı fazlasıyla kişi tarafından tercih ediliyor. Farklı ülkelerin mutfaklarını öğrenmek ve bir sanat olarak görmek bu alan nezdinde kendini gösteriyor. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gastronomi Maaşları 2024

Özel sektörde ve kamu kuruluşlarında gastronomi mezunları arasında maaş farkı gündeme gelecektir. Yeni mezun olacak olanların gastronomi maaşları 2024 yılında da bu hususta farklılık gösterecek bir halde kalacaktır.

Gastronomi Maaşları 2024Maaş (₺)Ortalama Maaş (₺)
Aşçı 🟡22.170 ₺ – 51.190 ₺33.300 ₺

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan A101 Çalışan Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yurtdışında Gastronomi Maaşları 🌟

Yurtdışında Gastronomi Maaşları
Yurtdışında Gastronomi Maaşları

Gastronomi maaşları yurtdışında farklı ülkelerde ve farklı bölgelerde değişebilir. Örneğin, Avrupa’da genellikle yüksek maaşlar ödenirken, Asya ve Afrika’da daha düşük maaşlar ödenmektedir. Ayrıca, gastronomi sektöründe çalışan kişilerin pozisyonları ve deneyimleri de maaşları etkileyebilir. Örneğin, bir restoranın sahibi daha yüksek bir maaş alabilirken, bir garson daha düşük bir maaş alabilir. İşte Yurtdışında Gastronomi Maaşları aşağıdaki gibidir.

Yurtdışında Gastronomi MaaşlarıMaaş ($)
San Mateo, CA$5,690
Green River, WY$5,373
Richmond, CA$5,317
Stamford, CT$5,253
Brooklyn, NY$5,208
Bellevue, WA$5,204
Belgrade, MT$5,167
Santa Clara, CA$5,135
New Haven, CT$5,102
San Diego, CA$5,067

Almanya’da Gastronomi Maaşları

Almanya’da gastronomi maaşları, çalışan kişinin pozisyonu, deneyimi ve çalıştığı bölgenin ekonomik durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak ortalama olarak Almanya’da gastronomi sektöründe çalışan kişiler aşağıdaki maaş aralıklarında ödemeler alabilirler. İşte Almanya’da Gastronomi Maaşları aşağıdaki gibidir.

Almanya’da Gastronomi MaaşlarıEn DüşükEn Yüksek
Gastronomi Ve Mutfak Sanatları         3.500 €         7.000 €

Gastronomi Mezunları Ne İş Yapar?

Gastronomi bölümünü bitiren kişiler yemek ve sunum işlemleriyle ilgilenecektir. Ayrıca gastronomi mezunu ne iş yapar hususunda kendini geliştirmeleri de bir hayli önemlidir. Turizm ve restoran sektörü içerisinde kolayca bu bölümü bitiren kişiler mezun olacaktır. Bununla beraber ne kadar uygun şartlar altında çalıştığını da gösterecek konumdadır. Mezun olanların çalışma biçimleri şu şekilde ifade edilmektedir.

 • Executive şef
 • Sous şef
 • Gurme
 • Yemek yazarlığı
 • ARGE ürün geliştirme uzmanı
 • Tüketim şefi
 • Gıda kontrolcüsü
 • Yönetici
 • Mutfak şefi

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan LCW Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gastronom Olmak İçin Hangi Bölüm?

Gastronom olarak çalışmaya başlamak için gastronomi bölümünü okumak gerekecektir. Ayrıca gastronom olmak için hangi bölüm doğrultusunda sözel alanından giriş yapılacak olan 4 yıllık gastronomi bölümüne dahil olmak gerekecektir.

Gastronomi bölümüne dair iş olanakları son derecede fazladır. Bununla beraber her geçen sene daha fazla öğrenci bu bölüme yönelmektedir. Yiyecek ve içecekler konusunda da ne gibi bir eğitimin gündeme geldiği de kolayca anlaşılacaktır. Gastronomi bölümü dahilinde farklı dersler de ortaya çıkacaktır.

 • Şarap Bilimi
 • Ziyafet Yönetimi
 • Mutfak Planlaması ve Tasarımı
 • Temel Pastacılık
 • Mutfak Yönetimi
 • Yiyecek ve İçecek Maliyet Kontrolü
 • Dünya Mutfak Kültürleri
 • Yiyecek Üretimi
 • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri

Gastronomi ve Mutfak Sanatları İş İmkanları

Öncelikle Gastronomi alanından mezun olacak olanların özel ve kamu sektörü içerisinde çalışmaları söz konusudur. Yemeğe dair bir iş olduğundan dolayı iş olanakları bir hayli fazladır. Bununla beraber gastronomi ve mutfak sanatları iş imkanları kapsamında da oldukça gelişmiş bir talep söz konusu olacaktır. İlk aşamada restoranlar, oteller, hastaneler, üniversiteler ve devlet kurumları yer alacaktır. Bununla beraber gastronomi okuyan herkesin bu tip olanaklar dahilinde hareket etmeleri de mümkün olacaktır.

Gastronomi ülkemizde yeni bir bölüm olması nedeniyle genel itibarıyla özel sektöre hitap etmektedir. Ayrıca hizmet sektöründe yer almasından dolayı bu alanda rahatlıkla ve ideal maaşla çalışmaya başlamak da mümkün olacaktır. iyi bir eğitim alarak kendini geliştirenlerin bu hususta ideal bir kariyer başlangıcı yapmaları da mümkün olacaktır.

Gastronomi Eğitimi

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü bitiren kişilerin farklı fonksiyonlara sahip olmaları da söz konusudur. Bununla beraber gastronomi eğitimi hususunda gerekli şartları karşılayanların farklı iş olanaklarına ulaşmaları da kesin olacaktır. Ayrıca maddi açıdan da tatmin edici bir özelliğe sahip konumdadır.

 • Modern ve klasik yemek pişirme yöntemlerini öğrenme
 • Yiyecek ve içecek yönetimi konusunda donanımlı olma
 • Yemek yeme, pişirme ve sunma hakkında bilgi edinme
 • Yemek pişirmeyle sınırlı kalmayarak, yemeklerin kültürel unsurları hakkında eğitim alma
 • Mutfak ve yemek sanatı üzerine görgü kurallarına hakim olma

Gastronomi ve mutfak sanatları hususunda okuyacak olanların bu tip bilgilere hakim olmaları söz konusudur.

Bunun yanında Yurtdışında Gastronomi Maaşları ile alakalı sıkça sorulan sorular ve cevapları da aşağıdaki gibidir:

Son olarak Gastronomi Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın