Ana Sayfa » Rehber » Basketbol Devre Arası Kaç Dk? – Kaç Periyot?

Basketbol Devre Arası Kaç Dk? – Kaç Periyot?

Basketbol Devre Arası Kaç Dk? adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda basketbol hakkında bilinmeyen bilgileri sizler ile paylaşacağız. Ülkemizde en çok ilgi gören spor dalı futboldur. Bunun takibini basketbol yapmaktadır. Aynı zamanda insanlar basketbol hakkında pek bilgiye sahip değildirler. Biz de bu spor ile alakalı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Genel olarak basketbol bilgileri ile oyun hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri öğrendiğiniz zaman maçları izlediğinizde daha bilgili olacağınız için daha keyif verici bir hal alacaktır. Bu yüzden öncelikle basketbol nedir bunu öğrenmemiz gerekiyor.

Bu yazımızda da sizlerle paylaşacağımız bazı bilgiler olacaktır. Bunlardan bir kaçı, basket maçı ne kadar sürer, bir takımda aktif kaç kişi oyuna girebilir, mola süresi gibi bilgiler ile oyun bilginizi genişletmeye çalışacağız.

Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer konularımıza göz atabilirsiniz.

Basketbol Nasıl Oynanır?

Basketbol Nasıl Oynanır?
Basketbol Nasıl Oynanır?

Bir oyunu izlemeden önce o oyun hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu da oyunu izleme zevkini yakalamamıza yarar. İlk olarak basketbol nedir diyerek başlayabiliriz. Basketbol, elle oynanabilen takımlar halinde oynanan ve potaya topu sokarak sayı alınan bir spor dalıdır.

Ülkemizde de bir çok spor kulübünün basketbol şubesi mevcuttur. Bu nedenle basketbol hakkında bilgi edinmek de spor ile ilgili önemli adımlardandır.

İki takımın saha içerisinde 5 kişilik takımlar halinde el ile oynanan bir spordur. Topa sahip olan kişi topu sektirerek ilerlemek zorundadır. En son da rakip potaya topu soktuğu taktirde takımına puan kazandırmaktadır.

Devre Arası Kaç Dakika?

Her oyunda olduğu gibi basketbolda mola süresi vardır. 4 çeyrekten oluşan ve 2 çeyrek sonucu yarı mola verilen bir oyun süresi mevcuttur. Hiç bilmeyen birisi için devre arasına girildiğinde uzun bir süre gibi gelebilir. Fakat basketbol devre arası kaç dakika diye araştırma yaptığınızda 15 dakikalık bir kısa ara olduğunu görebilirsiniz. Bu arada takımlar soyunma odalarına gitmektedirler. Aynı zamanda çeyrekler bittiği zaman ara verilir. Bu ara da 2 dakika olarak belirlenmiştir. Çeyrek sonlarında takımlar sahadan ayrılmazlar.

Aynı zamanda takım koçları da oyun içerisinde mola alabilmektedirler. Koçların aldığı molalar 1 dakika sürmektedir. Bu yüzden oyun sıklıkla durduğu zaman neden duruyor diye endişelenmenize gerek yok.

Aynı zamanda bu konuya benzer olan Yaratıcı Takım İsimleri yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Basket Maçları Kaç Dk? 

İzleyenler bir maçı 4 periyot şeklinde izlemektedir. Basketbolda 1 periyot kaç dakika sorusunun cevabı 10 dakikadır. Aynı zamanda 4 periyot toplamı toplam maç süresi 40 dakikadır. Fakat alınan molalar ve devre arası süresi buna dahil değildir. Bunlar da dahil edildiğinde ortalama bira seyir zevki 1.30 saate kadar çıkmaktadır.

Bir maça ilk defa giden birisinin sorduğu soru genellikle basketbol maçı kaç dakika sürer diye sorulmaktadır. Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda bir maçın kaç dakika sürdüğü bilgisine ulaşmış oldunuz.

Basketbol Kaç Periyot 

Basketbol maçları periyotlardan oluşmaktadır. Basket maçı kaç periyot diye soracak olursanız, bir maç 4 periyottan oluşmaktadır. Fakat bir maç 2 yarıdan oluşmaktadır. Basketbol ilk yarı kaç periyot sorusuna da 2 periyot üzerinden oynandığını söylemek mümkündür.

Basketbolda Uzatma Kaç Dakika

Her oyun gibi basketbol kuralları da mevcuttur. Futbolda bir maç berabere sonuçlanabilir. Aynı zamanda sadece final maçlarında berabere sonuçlar uzatmalara kadar gitmektedir. Fakat basketbolda normal oynanan maçlar da berabere sonuçlar kabul edilmemektedir. Nadir de olsa bu görülen bir sonuçtur.

Bir takımın basketbol hücum süresi 24 saniyedir. 24 saniye içerisinde takım topu sonuca götürmek zorundadır. Bu durum uzatma dakikaları için de geçerlidir. Eşitliğin bozulması için uzatma periyotlarının süreleri oynanan periyot sürelerinin yarısı olmaktadır.

Aynı zamanda Rehber kategorisindeki diğer yazılara da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Basketbol Devre Arası Kaç Dk? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın