Ana Sayfa » Rehber » Muhabbet Kuşu Salatalık Yer mi?

Muhabbet Kuşu Salatalık Yer mi?

Muhabbet Kuşu Salatalık Yer mi? yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımızda sizlere muhabbet kuşlarının salatalık yiyip yiyemeyeceği hakkında bilgi vermek amacıyla bazı önemli noktalara değindik. Bunun yanında Muhabbet Kuşuna Salatalık Verilir mi? gibi sorulara da cevaplar vereceğiz. İlk olarak eğer sizin de muhabbet kuşuna sahipseniz ve bu sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Salatalık, muhabbet kuşları için önerilen meyveler arasındadır. Diğer lezzetli meyve ve sebzeleri diyetlerine sunmanın yanı sıra ara sıra bir tedavi olarak da kullanılabilmektedir.

Muhabbet Kuşuna Salatalık Verilir mi?

Muhabbet Kuşuna Salatalık Verilir mi?
Muhabbet Kuşuna Salatalık Verilir mi?

Peki Muhabbet Kuşuna Salatalık Verilir mi? Muhabbet kuşları çoğu insanın evinde beslediği ve en çok sevdiğimiz kuş türlerinden birisidir. Muhabbet kuşları salatalık yer ve yemeyi çok severler. Özellikle yaz aylarında su oranı %99 bulan salatalık, kuşunuzu serinletmeyi ve yeterli elektrolit ihtiyacını karşılayacaktır. İçerisinde aşırı su oranı bulunan salatalığın aşırı tüketilmesine yine de engel olmalıyız. Her şeyin fazlası zarardır. Salatalık içerisinde bulunan fazla su nedeniyle kuşunuz çok salatalık yediğinde bağırsak düzenini bozabiliyor. Muhabbet kuşunuzda aşırı salatalık tüketimi ishale neden olabilmektedir. Ani ishaller her zaman tehlikeli bazen ölümcül de ölüme sebep verebiliyor. Yerinde ve az miktarda salatalık her zaman fayda sağlayacaktır.

Sıkça sorulan Muhabbet kuşuma ne kadar salatalık vermeliyim sorusunun cevabı tam olarak burada. Yaz aylarında haftada 2 kere verebilirsiniz. Bir kuş için bozuk para boyutunda bir dilim vermeniz yeterli olacaktır. Muhabbet kuşunuz verdiğiniz salatalığı seve seve yiyecektir. Dilerseniz En Güzel Güvercin İsimleri yazımıza bakabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarının Yemesi İçin Salatalık Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak tıpkı diğer meyvelere yaptığınız gibi, yenilebilir bir hala getirmek için salatalığı yıkamak gerekiyor. En temiz ortamlarda bile salatalığın yüzeyinde bakteriler bulunabiliyor. Ardından salatalığı ilk kez tanıtırken kuşunuzun gagalaması zor olabileceğinden ve belki de rahatsız edici olabileceğinden salatalığın kabuğunu soymak en iyi tercihlerden birisidir.

Salatalığı içteki yeşil kısımların görünmesi için dilimleyin, ardından muhabbet kuşları, sultan papağanları ve kanaryalar gibi küçük kuşlara zararlı olabileceğinden salatalığın çekirdeklerini çıkarın.

Salatalığı kafesin parmaklıklarının arasına koyun. Elinizden servis yapın veya salatalığı hazır olduğunda muhabbet kuşunuzun yemesi için besleme kasesine koyun. Eğer kuşunuz salatalığı beğenmediyse veya yemekten vazgeçtiyse salatalık kurumuş veya suyu azalmış olabilmektedir.

Salatalık Muhabbet Kuşları İçin İyi mi?

Sıkça sorulan Salatalık Muhabbet Kuşları İçin İyi mi sorusunu sizler için yanıtlıyoruz. Muhabbet kuşları Salatalık yiyebilir ve özellikle ara sıra bir muamele olarak tohum, meyve ve sebzelerden oluşan dengeli bir diyetin parçası olarak muhabbet kuşunuz için kesinlikle iyi bir besin kaynağıdır. Salatalık vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Ayrıca ek su kaynağı olarak işe yarar.

Salatalığın içerisindeki vitaminler;

  • B vitamini
  • C vitamini
  • K vitamini

Salatalığın içerisindeki mineraller;

  • Bakır
  • Fosfor
  • Potasyum
  • Magnezyum

Görmüş olduğunuz gibi kuşunuz için dengeli bir şekilde verildiğinde gayet faydalı bir meyvedir.

Muhabbet Kuşu Salatalık Yer mi yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.

Dilerseniz rehber kategorimizdeki son yazılara ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com bağlantısından ana sayfamıza ulaşabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın