Ana Sayfa » Rehber » İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda öğretmenlik mesleğine nasıl geçiş yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu bilmemiz gerekir. Çünkü bir öğrencinin ilerideki hayatını etkileyen bir faktör olarak yer alır. Bir sürü öğretmenlik branşı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de İngilizce öğretmenliğidir. İngilizce öğretmenliği okumak isteyen birisinin dil konusunda iyi olması beklenmektedir. Aynı zamanda üniversitede de ders İngilizce görülmektedir. Biz de bu yazımızda eğitim programı hakkında bilgiler ile sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur?

Herkesin de tahmin edebileceği üzere İngilizce öğretmenliğinde eğitim İngilizce olarak verilmektedir. Farklı öğrencilere İngilizce öğretmek için eğitimini aldığınız branş üzerinde iyi olmanız gerekmektedir. Çünkü bilgi aktarımı sağlayacaksınız. Bu dalda ilerleyecek bir kişi üniversite sınavında dil bölümünden sınava girmelidir. Dil sınavlarından alınan sonuçlar ile üniversitelerin ilgili bölümlerine tercih yapabilirsiniz. Daha sonra İngilizce bölümünde müfredat dersleri ve sizin kendinizi geliştirmeniz ile birlikte mezun olduğunuzda öğretmenlik unvanını kazanırsınız. Bir yerde çalışmak için ya özel sektöre başvurabilirsiniz ya da devletin düzenlediği KPSS sınavına çalışıp belirli bir puan alarak devletin atadığı kurumlarda çalışabilirsiniz. Daha sade anlaşılabilir olması için aşağıda madde madde açıkladık.

 • İngilizce bilmeniz gerekir.
 • İngilizceye ilginiz olması gerekir.
 • Üniversite için dil sınavına girmeniz gerekir.
 • Dil puanı ile üniversitelerin gerekli bölümlerine tercih yapmanız gerekir.
 • Üniversitenin belirlediği dersleri verip öğretmen unvanını almalısınız.
 • Özel sektörde direkt olarak işe başlayabilirsiniz.
 • KPSS girip, puanınız ile devlet kurumlarında çalışabilirsiniz.

İngilizce Öğretmenliği Dersleri

İngilizce Öğretmenliği Dersleri
İngilizce Öğretmenliği Dersleri

Öncelikle akademi okuyacağınız için öncelikle öğretmenlik alanında dersler almaktasınız. Yani branşınızdan önce öğretmenliği öğrenmeniz gerekmektedir. Bunu da üniversitenin ilk yılları ders olarak göreceksiniz. Daha sonra İngilizce ağırlıklı dersler ile branşınıza yönelik dil bölümü dersleri alacaksınız. Aşağıda da örnek aldığımız bir üniversitenin dönemler toplamı vermiş olduğu derslerin bazılarını sizlerle paylaştık.

 1. Akademik okuma ve yazma
 2. Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi
 3. Dilbilim
 4. Eğitim bilimlerine giriş
 5. Sözlü iletişim becerileri
 6. Türk dili
 7. Eğitimde ahlak ve etik
 8. Yabancı dil
 9. Meslek bilgisi
 10. Eğitim psikolojisi
 11. Eğitimde rehberlik
 12. Modern İngilizcenin yapısı
 13. İkinci dil öğrenimi
 14. Sınıf Yönetimi
 15. İngilizce sözcük bilgisi öğretimi

Yukarıda gördüğünüz maddeler ve daha fazlası gibi dersleri İngilizce öğretmenliği dersleri olarak görebilirsiniz.

İngilizce Öğretim Programı

İngilizce Öğretim Programı her ne kadar ilk bakıldığında kolay gibi gözükse de aslında oldukça zorlanılan fakat eğitim olarak yüksek bir seviyeye gelebileceğiniz bir öğretim programıdır. Bu program sadece öğretmenlik olarak verilmemektedir. Bazı üniversite bölümleri ful İngilizce olarak öğretim vermektedir. Bu nedenle üniversiteler genellikle İngilizce öğretim verdikleri bölüm öncesinde hazırlık programı sunmaktadır. Bu da bir yıl boyunca İngilizce eğitim ile öğrencilerin İngilizce dil seviyesinin artmasını sağlamaktır. Daha sonra girmiş oldukları bölümü tamamen İngilizce olarak görmektedirler.

Bu içeriğimize benzer olan İngilizce Arkadaş Tanıtma yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İngilizce Dersleri

Üniversitelerde İngilizce Dersleri oldukça önemli bir seviyededir. Öğretmenlik bölümü okuyan ve okuyacak kişiler bu dersleri yeterli seviyede görmeleri gerekmektedir. Bu nedenle eğitim dönemleri boyunca farklı dersler olarak İngilizce dersleri görülmektedir. Bunlardan bazıları da aşağıdaki gibidir.

 • Yabancı dil (Alan Seçmeli 1)
 • İngiliz Edebiyatına Giriş 1
 • Modern İngilizcenin Yapısı
 • Yabancı Dil 2 (Alan Seçmeli 2)
 • İngiliz Edebiyatına Giriş 2 (Genel Kültür Seçmeli 2)
 • İkinci Dil Öğrenimi
 • İngilizce Eğitiminde Öğretim Yöntemleri

Bu ve bunun gibi bir çok dersi yıl içerisinde alacağınızı önden bilmeniz gerekir.

İngilizce Öğretmenliği İçin Hangi Dersten Kaç Net Yapmak Gerekir?

Öğretmenlik okumak isteyenler ve branş olarak İngilizceyi seçen kişiler için üniversite sınavında dil bölümündeki netleri önemlidir. Öncelikle üniversiteye girmek için sadece dil bilmek gerekmemektedir. Diğer derslerden de ortalama netler yapmanız gerekir ki sıralamada sizi üst sıralara taşıyabilir. Fakat en dikkat etmeniz gereken ve sıralamanızı en büyük ölçüde etkileyecek kısım dil bölümü olacaktır. Bu nedenle dil ağırlıklı çalışmanızda fayda var.

Ayrıca bizi ana sayfamız olan bizdekalmasin.com üzerinden de takip edebilirsiniz.

Diğer Rehber kategorisindeki yazılarımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca daha fazlası için takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın