Ana Sayfa » Rehber » Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir? – Ne demek?

Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir? – Ne demek?

Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir gibi bir uyarı genel olarak Bağ-Kur tesciline ya da borcuna bakmaya yönelik olarak gündeme gelecektir. Bununla beraber bu tip bir uyarıyla karşı karşıya kalmamak için birtakım hususları ele almak gerekecektir. Ayrıca çıkmış olan torba yasalarla beraber Bağ-Kur prim borçları silinerek, sürelere dair hizmetler de aynı şekilde dondurulmaktadır. Bunun yanında SGK tarafından bu torba yasalara istisnai olarak borçları otomatik olarak silinenlerin kapatıldığı tarihte sanal terk konumunda olması da söz konusu olmaktadır.

SGK Sanal Terk Nedir?

SGK Sanal Terk Nedir?
SGK Sanal Terk Nedir?

Torba yasalar kapsamında borç durumu varsa ve bu borçların kanun dahilinde silinmesi gündemdeyse hizmetlerden faydalanma durumu da gündeme gelmemektedir. Bununla beraber SGK sanal terk nedir gibi bir durum da gündeme gelmektedir. Bu tarz işlemleri SGK sistemi otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Ayrıca belirli dönem öncesinde yer alan tüm borçlar kapsamında da sanal terk olarak belirtilmektedir.

Sanal terk durumu olan kişilerin SGK kapsamında hareket etmeleri gerekmektedir. Bununla beraber sanal terk durumunu gerçek terk haline dönüştürmekte de fayda vardır.

  • Bağ-Kur kaydı devam edenlerin sanal terk yapıldığı durumda 06 Yeniden Sigortalı Kodu ile yeniden başlatılması söz konusudur.
  • Bağ-Kur kaydı terk olarak girildikten sonra borcun tamamının silinmesi de söz konusu olmaktadır. Ancak bu süreçten sonra Bağ-Kur başlangıcını tekrardan yapmak gibi bir durum da ortaya çıkmayacaktır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Bilgisayar Ekranı Açılmıyor yazımızı da inceleyebilirsiniz.

77 Sanal Terki Ne Demek?

SGK kapsamında sorgulama yapanların 77 sanal terki durumuyla karşı karşıya kalmaları da söz konusudur. Bununla beraber 77 sanal terki ne demek gibi bir soru da açığa çıkacaktır. Bununla beraber 2018 Haziran döneminden önce borcun olduğu ve bu borçların da SGK tarafından otomatik olarak silindiğini bilmek de gerekecektir. SGK’ya uğrayarak 77 sanal terkini 76’ya çevirmek de büyük oranda önem teşkil edecek bir konu olacaktır.

1479-76 Terk Koduyla Durdurulan Süre Ne Demek?

Son zamanlarda en çok gündemde olan soru olarak 1479-76 terk koduyla durdurulan süre ne demek gibi bir durum da gelişme göstermektedir. Bununla beraber 2018 yılında çıkan 7143 sayılı yasa ile beraber 2108 Haziran ayından önce son vadesi geçen Bağ-Kur borcu olanların borçları silinerek 16 ek 76 terki hizmetleri de dondurulmuştur. Terk işlemleriyle beraber 4b sanal terk kapsamında SGK tarafından yapılan ya da kendisi başvuran kişilerin bu süreleri ihya etmeleri ve hizmetten saydırmaları da söz konusu olmaktadır.

E-devlet üzerinde bu tip bir durumla karşılaşanların yeniden borçlanarak bu süreleri canlandırmaları gibi bir durum da açığa çıkacaktır. Böylelikle hizmetten faydalanmaları gibi bir durum da gelişme gösterecektir.

Bağ-Kur Sanal Terk Dilekçesi

SGK kapsamında sanal terkin gerçek terke dönüşmesi için dilekçe vermek gibi bir zorunluluk olmayacaktır. Bununla beraber Bağ-Kur sanal terk dilekçesi hususunda da bir dosya oluşumu durumunda SGK’ya uğrayarak düzelttirmekte fayda vardır. Ayrıca gerek görülmesi halinde hazır dilekçe doldurmakla bu başvuruları tamamlama gibi bir sonuç da ortaya çıkacaktır.

Sanal Terk Yapılmazsa Ne Olur?

4b sicil numarası için sanal terklerin gerçek terke dönüşmesi adına zaman kavramı son derecede önemlidir. Sanal terk yapılmazsa ne olur gibi bir soru gündeme geldiğinde de SGK tarafından bu işlemler emeklilik dilekçesi verildiğinde gerçekleşecektir. Ayrıca gecikme zammı ve faiziyle beraber ciddi bir borç oluşma durumu da açığa çıkmaktadır. Bununla beraber zaman kaybı yaşamadan 4b sanal terk işlemlerini SGK’ya giderek gerçekleştirmekte de büyük oranda fayda olduğu öne çıkmaktadır.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Son olarak Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın