Ana Sayfa » Rehber » Bilgisayar Ekranı Açılmıyor – Laptop Ekran Açılmıyor

Bilgisayar Ekranı Açılmıyor – Laptop Ekran Açılmıyor

Bilgisayar Ekranı Açılmıyor adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Elektronik cihazlar kullanım sıklığına göre belirli dönemden sonra sorun yaratmaya başlamaktadır. Bu sorunların da belirli çözümleri mevcuttur. Bu sorunlardan birisi olan “kasa çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor” sorusunun cevabı aranmaktadır. Aynı zamanda diğer Rehber adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Monitöre Görüntü Gelmiyor

Monitöre Görüntü Gelmiyor
Monitöre Görüntü Gelmiyor

Bilgisayarlarda bazı durumlarda problemler çıkabilir ama bu çıkan problemlerin çözümleri de mevcuttur. Aynı zamanda monitörler ile ilgili de sorunlar çıkabilmektedir. Bu problemlerden bir tanesi de bilgisayar açılırken siyah ekranda kalıyor gibi sorunlardır. Bu nedenle Monitörünüzde görüntü gelmediğinde, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 1. Monitörü kontrol edin: Monitörünüzün açık olduğundan ve güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca, monitörünüzdeki kablolama bağlantılarının da doğru olduğundan emin olun.
 2. Bilgisayarınızı kontrol edin: Bilgisayarınızın açık olduğundan ve çalıştığından emin olun. Bazı durumlarda, bilgisayarınızda donanım veya yazılım sorunları görüntü sorunlarına neden olabilir.
 3. Bağlantıları kontrol edin: Monitörünüzü bilgisayarınıza doğru şekilde bağladığınızdan emin olun. Bilgisayarınızda birden fazla görüntü çıkışı varsa, doğru bağlantıyı seçtiğinizden emin olun.
 4. Monitörün ayarlarını kontrol edin: Monitörünüzdeki parlaklık, kontrast ve diğer ayarların doğru olduğundan emin olun. Bazı durumlarda, bu ayarlar görüntü sorunlarına neden olabilir.
 5. Farklı bir monitör deneyin: Eğer yukarıdaki adımlar görüntü sorununu çözemezse, farklı bir monitör deneyin. Eğer farklı bir monitörde görüntü alabiliyorsanız, eski monitörünüzde bir sorun olduğunu ve tamir edilmesi gerektiğini veya yeni bir monitöre ihtiyacınız olduğunu gösterir.
 6. Teknik desteğe başvurun: Yukarıdaki adımları denedikten sonra hala bir çözüm bulamazsanız, monitörünüzle ilgili bir teknik destek ekibine başvurun.

Ekrana Görüntü Gelmiyor

Bilgisayarlarda ekrana görünü gelmemesinin sebeplerinden bir tanesi de ekran kartı görüntü vermiyor gibi problemler olabilmektedir. Bu adımları uygulayarak ekran kartınızın kontrolünü yapabilmektesiniz.

Eğer ekran kartınız görüntü vermiyorsa, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 1. Ekran kartınızın güç bağlantısını kontrol edin: Ekran kartınızın güç kablosunun doğru şekilde takılı olduğundan emin olun. Bazı ekran kartları ayrı bir güç kaynağına ihtiyaç duyarlar, bu nedenle bu güç kaynağının da çalışır durumda olduğundan emin olun.
 2. Ekran kartınızın sürücülerini güncelleyin: Ekran kartınızın sürücülerinin en son sürüme güncellendiğinden emin olun. Ekran kartı sürücülerinin güncelliği görüntü sorunlarına neden olabilir.
 3. Ekran kartınızı farklı bir PCIe yuvasına takın: Eğer bilgisayarınızda birden fazla PCIe yuvası varsa, ekran kartınızı başka bir yuvaya takmayı deneyin. Bazı durumlarda, PCIe yuvası arızalı olabilir.
 4. Ekran kartınızın sıcaklığını kontrol edin: Ekran kartınızın sıcaklığını kontrol edin. Eğer ekran kartınız çok sıcaksa, sorun görüntü sorunlarına neden olabilir. Ekran kartı soğutma sistemini temizlemeyi deneyin veya ekstra bir soğutma sistemi eklemeyi düşünün.
 5. Farklı bir ekran kartı deneyin: Eğer yukarıdaki adımlar görüntü sorununu çözemezse, farklı bir ekran kartı deneyin. Eğer farklı bir ekran kartında görüntü alabiliyorsanız, eski ekran kartınızda bir sorun olduğunu ve tamir edilmesi gerektiğini veya yeni bir ekran kartına ihtiyacınız olduğunu gösterir.
 6. Teknik desteğe başvurun: Yukarıdaki adımları denedikten sonra hala bir çözüm bulamazsanız, ekran kartınızla ilgili bir teknik destek ekibine başvurun.

Ayrıca Bilgisayardan Tablete Format Atma hakkında bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bilgisayar Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor

Bazen kasa çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor gibi sorunlar ile karşılaşabilmekteyiz. Bu durumda aklımıza çeşitli sebepler gelebilmektedir. Sakin kalıp basit yöntemler ile bu sorunları halletmeye çalışabiliriz. Verdiğimiz yöntemler gerçekleşmediği taktirde teknik destek almanızı önermekteyiz.

Bilgisayar üzerinde kasanızın ışıkları yanıyorsa veya fan çalışıyorsa herhangi bir elektrik aksanı ile ilgili sıkıntı yok demektir. Ayrıca monitöre bağlı olan güç kablosunu da kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Güç kablosundaki gevşeklik monitöre enerji sağlamadığı için kasanız çalışır halde olduğunda monitöre elektrik gitmez ve görüntü alamazsınız.

Ayrıca bilgisayarınızın kasası ile monitör arasındaki bağlantı kablosunu da kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Genel olarak kablo problemleri ile ilgili sorunlar oluşmaktadır. Bu tür sorunların çözümleri kablo değişikliğine kadar kontrol edilmesidir.

Laptop Ekran Açılmıyor 

Ekranda herhangi bir görüntü olmadığı zamanlarda, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Laptop’unuzu şarj edin veya fişe takın: Pil seviyenizin düşük olması, ekranda hiçbir şey görünmemesine neden olabilmektedir. Bu nedenle, laptop’unuzu şarj etmek veya fişe takmak, pil seviyenizi kontrol etmek ve sorununuzu düzeltmek için ilk adımdır.
 2. Ekran parlaklığını artırın: Belki de laptop’unuzun ekran parlaklığı ayarları düşüktür ve bu nedenle ekranınızda hiçbir şey göremezsiniz. Bu durumda, laptop’unuzun klavyesindeki parlaklık tuşlarını kullanarak ekran parlaklığını artırın.
 3. Harici bir monitör bağlayın: Harici bir monitör bağlayarak laptop’unuzun ekranını test edin. Eğer harici monitör çalışıyorsa, laptop’unuzun ekranında bir sorun olabilmektedir ve bir teknik destek almanız gerekebilmektedir.
 4. Laptop’u yeniden başlatın: Bazen, sadece laptop’unuzu yeniden başlatmak ekran sorununu çözebilmektedir.
 5. Güç düğmesini uzun süre basılı tutun: Ekranda bir şey görünmüyorsa, laptop’unuzun güç düğmesini yaklaşık 10-15 saniye basılı tutarak, cihazınızı zorla kapatın ve yeniden açın.
 6. Sorunu çözemiyorsanız, teknik destek alın: Yukarıdaki adımların hiçbiri sorunu çözmezse, cihazınızın donanımsal bir sorunu olabilir. Bu durumda, bir teknik destek almanız gerekebilir.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Açılmıyor adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın