Ana Sayfa » Rehber » Sosyal Medyanın Olumlu Ve Olumsuz Yönleri – Maddeler Halinde!

Sosyal Medyanın Olumlu Ve Olumsuz Yönleri – Maddeler Halinde!

Sosyal Medyanın Olumlu Ve Olumsuz Yönleri yazımızla karşınızdayız. Sosyal medya, insanlarla iletişim kurabildiğimiz, düşüncelerimizi ve anılarımızı paylaşabildiğimiz sanal bir platformdur. Bunun yanında sosyal medya platformlarının hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır. Şüphesiz sosyal medya artık insanların hayatlarının bir parçası. Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönlerini yazımızdan öğrenmiş olmalısınız. Bu noktalara dikkat etmelisiniz, buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri

En çok merak edilen Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri, Sosyal medyanın insan psikolojisi üzerindeki etkisi elbette olumsuz sonuçlarla sınırlı değil. Sosyal medya da bilinçli kullanıcılar olarak ruh sağlığımızı destekleyen özelliklere sahiptir.

İnsanlarla bağlantı kurmak, benzer ilgi alanlarına sahip insanlara ulaşmak, önemli konularda farkındalık yaratmak, zaman zaman ihtiyacınız olan duygusal desteği bulmak, yaratıcılığı artırmak ve kendinizi kolaylaştırmak sosyal medyanın faaliyetlerimiz üzerindeki olumlu etkilerinden sadece birkaçı. Akıl sağlığı Ayrıca sosyal medya kariyer fırsatları ve bilgi kaynakları da dolaylı olarak ruh sağlığımızı besleyen unsurlardır.

Ayrıca, benzer bir içeriğimiz olan Yabancı Priv Hesap İsimleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri konusu hakkında yıllarca tartışmalar yaşandı ve çeşit çeşit fikirler öne sürüldü. Elbette olumlu yönleri de vardır. Bunları yazımızda belirttik. Ancak çoğu görüşe göre, sosyal medyanın zararları faydalarından daha fazladır. İşte zararlarından birkaç tanesi;

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri
Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri
  • Yetersizlik duygusunu tetikleyebilir.
  • Kişisel saygınıza zarar verebilir.
  • Doğru ve gerçek bilgiye ulaşmayı geciktirebilir.
  • Ruhsal ve fiziksel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
  • Sürekli olarak önemli şeyler kaçırdığınız hissine kapılabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

En çok aratılanların arasında olan Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri, Sosyal medyadaki bilgi alışverişi ağı olumlu olsa da olumsuz bir yanı da var. Belirli bir kitleyi yanıltmak, aldatmak veya kışkırtmak için yanlış bilgiler oluşturmak veya kasıtlı olarak yaymak, sosyal medyanın en büyük dezavantajlarından biridir.

Sahte hesaplardan saldırılar, tehditler ve siber zorbalık, ör. İnsanları korkutmak, caydırmak veya zarar vermek için tasarlanmış sahte hesaplar, sosyal medyanın başlıca olumsuz yönlerinden biridir.

Sosyal Medya Faydaları

Düşüncelerinizi, anılarınızı ve bilgilerinizi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Bu da sosyal medyanın bilgilendirici olduğunu göstermektedir. Sosyal medyanın olumlu yönlerinden biri de bilgilendirici olmasıdır. Sosyal medya, çok uzaktaki sevdiklerinizle aranızdaki mesafeyi ortadan kaldırıyor. Başka bir deyişle, sevdiklerinizle sosyal medya aracılığıyla buluşabilirsiniz.

Bu unsurun yönlerinden biri de sizi uzaktaki veya görüşme imkanı olmayan sevdiklerinizle buluşturmasıdır. Bu mecralar yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar. Ayrıca olumlu yönlerinden biri, insanlar arasındaki iletişimi geliştirmesidir.

Rehber kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Son olarak Sosyal Medyanın Olumlu Ve Olumsuz Yönleri yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın