Ana Sayfa » Rehber » Sümerler Tarafından Kullanılan Yağ Lambalarına Verilen Ad

Sümerler Tarafından Kullanılan Yağ Lambalarına Verilen Ad

Sümerler tarafından kullanılan yağ lambalarına verilen ad kandil diye belirtilmektedir. Ayrıca iyi bir aydınlatma aracı olarak öne çıkan kandiller, ayrıca basit bir düzenek olarak tanımlanmaktadır. Bununla beraber Sümerler döneminden beridir süregelen bir aydınlatma aracı olarak da varlık göstermektedir. Sümer medeniyeti pek çok yeniliği insanoğluna kazandırmakla beraber kandiller noktasında da ilk buluntulara yer vermektedir.

Kandillere dayalı olan bulgular Sümerlerin yaşadığı bölgelerde rastlanmıştır. Genelde topraktan meydana gelmiş olan bu eşyalara sık sık rastlanmak gibi bir durum da ortaya çıkıyor. Bununla beraber geçmişe dayalı olarak kullanımda olan yağ lambaları olarak da varlık gösteren bir halde kalmaktadır. Aynı zamanda diğer Rehber yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sümerler Tarafından Kullanılan Yağ Lambalarına Verilen Ad 🔵

Sümerler tarafından kullanılan yağ lambalarına “çanak çömlek lamba” veya “Sümer lambası” denir. Bu lambalar genellikle çamurdan yapılmış ve içlerinde yağ veya mum yakıtı bulunan bir çukur ve bir fitil bulunan basit tasarımıyla bilinirler. Sümer lambaları, antik dünya medeniyetlerinde aydınlatma ihtiyacını karşılamak için yaygın olarak kullanılan araçlardandı. Ayrıca bu lambalara kandil de denmektedir. Böylece Sümerler Tarafından Kullanılan Yağ Lambalarına Verilen Addan sizlere bahsetmiş olduk. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan 3 – 4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sümerler Neleri İcat Etti? 🔴

Sümerler Neleri İcat Etti?
Sümerler Neleri İcat Etti?

Sümer medeniyeti son derecede gelişmiş bir haldedir. Ayrıca kendi döneminde yer alan diğer halklara kıyasla daha da öne çıkmaktadır. Bununla beraber Sümerler neleri icat etti gibi bir soruyu da beraberinde getirecektir. Sümer medeniyetine bağlı olarak pek çok eşyayı ya da ilginç unsurları görmek mümkün olacaktır. Bu da insanlık tarihinde yer tutan bir medeniyet olmalarını da destekledi.

  • Seri üretim çömlekler

Antik medeniyetlerin genelinde çömlekler elle yapılırken bu Sümer medeniyeti için geçerli değildir. Yapılan araştırmalara göre dönemine göre çoklu çömlek üretimi yapan mekanizmaları Sümerlerde görmek mümkün hale geliyor. Bununla beraber diğer uygarlıklara göre daha da öne çıktıkları da gündeme gelmektedir.

  • Yazı

Sümer uygarlığı ilk yazıyı hayata geçiren medeniyet olarak da öne çıkıyor. MÖ 2800 yıllarında yazıyı kullandıkları açıkça ortaya çıkan bir gelişme olarak gündeme geliyor. Ancak Sümer uygarlığında yazı kullanımı tarih ya da edebiyat odaklı olarak kullanılmıyor. Daha çok ticaret kaydı tutmak için bu metinler öne çıkıyor. Zaman içerisinde fikirlerini ifade etmek için de yazıyı tercih ettikleri öne çıkan bir husus olarak varlık gösteriyor.

Sümerlerin İcatları

Sümerler, Mezopotamya’da (günümüzde Irak’ın bir bölümü) MÖ 4000-2000 yılları arasında yaşamış bir antik uygarlıktı. Sümerler birçok yenilikçi icat ve keşifler yapmışlardır. İşte Sümerlerin icatlarından bazıları şunlardır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan iCloud Şifremi Unuttum Telefon Açılmıyor yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  • Hidrolik

Taşan Fırat ve Dicle nehirlerine dayalı olarak tarım alanlarını yönetme konusunda Sümer medeniyeti etkili bir çalışma içerisinde yer alıyor. Kamış palmiye ağaçları ve çamurla yapılmış olan kanallarla su akışını kontrol etme konusunda etkili bir çalışma içerisine girmişlerdir.

  • Araba

Tekerleği icat etmeyen Sümerliler, hayvanlar tarafından taşınan ve yönlendirilen araçlara yer verdi. Ancak bu tip araçları seyahat etmek için kullanmaları söz konusu olmuyordu. Sadece merasimlerde ve orduda kullanmak için tasarlamışlardı.

  • Saban

Sümerler tarafından icat edilen saban, tarım için adeta bir dönüm noktasıdır. Ayrıca bu sabanların nasıl kullanılacağına dair kapsamlı rehberler de hazırlamışlardı. Bunun yanı sıra tarımı da diğer medeniyetlere göre daha da etkili bir biçimde gerçekleştirmektelerdi.

  • Dokuma atölyeleri

Endüstriyel olarak kumaş üretimi konusunda faaliyet gösteren ilk medeniyet olarak Sümerler öne çıkmaktadır. Ayrıca tapınaklarını atölyelere çevirerek, iş örgütlenmelerini sağlamaya dair girişimleri de vardı.

  • Seri üretim tuğlalar

Ev ve tapınakları inşa etme konusunda killerden tuğla yapımında Sümerler son derecede etkili olmuşlardır. Ayrıca çok sayıda üretimi sağlamasalar bile dönemine nazaran bir yenilik olarak öne çıkmaktadır. Bu tip seri üretimin içinde olmaları büyük şehirleri kurmalarında da son derecede etkili bir durum olmuştur.

  • Metalurji

Sümerler, maden işlemeyi öğrenen ilk medeniyetler arasında yer almaktadır. Mızrak ucu, keski ya da bıçak gibi eşyaları kullanma noktasında da öne çıkmaktadırlar. Özellikle aslan başlı kartal simgesi Sümerlere aittir. Ayrıca bu dönemde yapılmış olan metal eşyalarda bu figürü yaygın olarak görmek gibi bir durum da söz konusu olacak biçimdedir.  

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamıza erişebilirsiniz.

Diğer rehber ile alakalı yazılarımıza aşağıdan erişebilirsiniz.

Sümerler tarafından kullanılan yağ lambalarına verilen ad Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın