Ana Sayfa » Rehber » Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler yazımız ile karşınızdayız. Ölünün peşinden okuyabileceğimiz sureler ve dualar ile ölünün mezar yaşamını daha güzel hale getirmesine yada amel defterindeki sevaplarının artmasına mühim katkılar sağlayabilirsiniz. Peki Peygamberimiz cenazelerde kabirlerde insanlara hangi sureleri ve duaları öneri etmiştir? Vefat Eden Kişinin Ardından Çekebileceğimiz Tesbihler nelerdir?, Öldükten sonrasında okunan sureler hangileridir? sorularının cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik.

Bu yazımıza benzer olarak Arapça Kökenli İsimler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ölünün Ardından Çekilecek Tesbih

Ölünün Ardından Çekilecek Tesbih
Ölünün Ardından Çekilecek Tesbih

İnsanı bir kez toprağa verdikten sonra yardımına gelen tek şey Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığı ibadetlerdir. İnsan ne kadar ağlasa, ne kadar pişman olsa da öldükten sonrasında tekrar iyilik yapması mümkün değildir. Ancak bu hayattaki akrabalarınız ya da sevdikleriniz bir rehavet kapısı olabilir. Bu iyiliklerle hem kendimiz aynı zamanda onun mükafatından gönderdiğimiz insanoğlu Allah izin verdiği seviyede rahatlamış olacaktır. Rabbimiz Kuran’da ölümlü dünyada soluk alan insanların bütün dualarının ve ibadetlerinin karşılığının olacağını bildirmiştir.

Ölen Kişinin Arkasından Hangi Tesbih Çekilir?

Bazı âlimler ölünün arkasından Kur’an okunduktan sonra dua etmeyi tavsiye etmişlerdir. Sahabelerin yaptıklarını ise bizlere bildirmişlerdir. Kaybettiklerimizin ardından Fatiha suresini, Yasin suresini ve Kur’an hatmi yapıp sevaplarını onlara hediye gönderebiliriz. Yasin suresi için Peygamber Efendimiz “Yasin, Kur’an’ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah’tan ahiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yasin’i ölülerinizin üzerine okuyunuz.” (Müsned, V/26) buyurmuşlardır. Bunlar yapılırken Allah rızası gözetilmelidir. Zira para ile tutulan bir kişiye Kur-an tilaveti yaptırmak doğru değildir. Sizler için Ölen Kişinin Arkasından Hangi Tesbih Çekilir? başlığı altında maddeler verdik

  • Ölen kişinin defnedilmesinden sonra yakınları Yasin, Tebareke, Amenerrasulü ve Rad surelerini okuyabilir.
  • Dünyada bıraktıkları kişilerin onun adına yapacakları hayırdan ölen kimse faydalanabilecektir.
  • Ölü kişiye dua ve sure okumak faydalı iken hatim indirmek daha faydalıdır.

Bu yazımıza benzer olarak Kürtçe Aşk Şiiri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ölmüş Birine Tesbih Çekmek

Hayatta olan insanın amel defteri her zaman açıktır. Bunları sevap ile doldurmak kendi elimizdedir. Fakat ahirete gidince amel defterimiz kapanmıyor. Arkamızdan yakarış eden ya da ibadetlerinin sevabından bağışlayan insan bizlerin reha vesilesi olabiliyor. Biz de kaybettiklerimizin peşinden bol miktarda okursak bir ihtimal onların rahatlamasına destek olabiliriz.

Bu yüzden Ölmüş Birine Tesbih Çekmek her daim önemlidir. Kaybettiklerinizin ardından yapabileceğiniz en kıymetli şeylerdendir.

Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Biriniz ölürse onu fazla bekletmeyin! Onu hemen kabrine götürün! Fatiha suresi kabrinin başında, Ayak ucunda ise Bakara suresinin sonu okunsun!” (Taberânî, Mu’cemu’l-Kebir, XII, 340; Heysemi) , Mecmau’z-Zevâid , III, 44; Deylemî, Müsned, I, 284)

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.  

Dilerseniz rehber kategorimizdeki son yazılara ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com bağlantısından ana sayfamıza ulaşabilirsiniz.

5/5 - (2 Oy)
“Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler” üzerine 4 yorum
Yorum yapın