Ana Sayfa » Teknoloji Ve Ekonomi » İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023

İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023

Günümüz teknolojisinde her bilgisayar markasının aydan aya onlarca çeşit modeli çıkmaktadır. Eğer laptop alacaksak İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023. Aklımızın karıştığı bu noktada hemen yardımımıza alışveriş siteleri koşuyor. Bütçemize uygun her işimizi görebilecek bir bilgisayar bakmaya başlıyorsunuz. Ancak karşınızda sürekli bir sayılar harfler markalar çıkıyor. Bununla birlikte 2023 yılında Laptop alırken nelere dikkat edilmeli, hangileri yüksek performanslı laptoplardır, bu bilgisayar iyi midir kötü müdür bilemiyorsanız iyi bir bilgisayarda olması gereken özellikler yazımız tam size göre.

Verdiğimiz bilgileri yalnızca laptoplarda değil masaüstü bilgisayarlarda da kullanabilirsiniz. Böylece bir laptopta olması gereken özellikler sorusunun cevabını kolayca kendiniz verebileceksiniz. Artık günümüzde her insanın bilgisayar bakmasını bilmeli en azından bir fikir sahibi olacak kadar öğrenebilmelidir. Bu yazımız sayesinde sizin laptop veya bilgisayar seçerken doğru tercihler yapmanıza olanak sağlayabiliriz. Bizde Kalmasın dedik. Gelin şu bilgisayarı incelemeye başlayalım. Üstelik güncel fiyat bilgisi almak için linke tıklayıp bakabilirsiniz.

İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023
İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

İşlemciyi belirtir: Core i7

İşlemci nedir?

Özellikle bilgisayarın temel işlem birimini oluşturan, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilecek biçimde, verilen komutları yorumlayan ve yürüten yongalardan oluşmuş tümleşik devre. Karşımıza CPU diye de çıkabilir. Kısacası bilgisayar birimlerinin çalışmasını ve veri akışını kontrol etmekte olan elektronik aygıtların tümüdür. iyi bilgisayar özellikleri için iyi bir işlemci olmazsa olmazlardandır.

Bilgisayar alırken işlemci nasıl olmalıdır?

Günümüzde i3 işlemciler neslini yavaş yavaş dolduruyor. Böylece artık yetersiz kalabilen i3 işlemciler yerine i5 ve i7 tercih edilmektedir. i9 işlemciler ise yüksek maliyetli olması ve yeni olması sebebiyle pek tercih edilmiyor. Ama tabi ki bütçe sıkıntısı yoksa gelecek için iyi bir yatırım olabilmekte.

İşlemci Nesli: 10750H

hangi laptop almalıyım 2022

En soldaki 10 sayısı işlemci neslini belirtir. 8, 9 10. nesil benzeri yazıları çokça görürsünüz. Bununla birlikte 10’uncu Gen diye de karşınıza çıkabilir. Bilgisayar i5 işlemcili olup 10. nesil olurken bir diğer bilgisayar i7 işlemcili olup 9. nesil olabilmekte. Kısacası Nesil işlemcinin güncelliğini belirler diyebiliriz ve yüksek nesil işlemciler, düşük nesil işlemcilere kıyasla çok daha fazla performansa ve düşük enerji tüketimine sahiptir. İdeal laptop özellikleri arasında yer almaktadır.

Bilgisayar alırken İşlemci Nesli nasıl olmalıdır?

Bilgisayar alırken 8,9,10. nesil gayet yeterli olacaktır. Fakat bütçe sıkıntısı çekmeyecekseniz eğer yenisini almak (10. Gen) gelecek için daha mantıklı olacaktır.

İşlemci Sınıfı: 10750H

İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023 yazımıza işlemci sınıfı ile devam ediyorum. En sağdaki harf ise bize işlemci sınıfını gösterir. İşlemci ne için tasarlanmış yüksek performans mı yoksa uzun pil ömrü için mi? O konular hakkında bize bilgiler verir.

H: Yüksek performanslı grafik işlemcisi

M: Taşınabilir cihazlarda kullanılmakta olan işlemci sınıfı

S: Performans öncelikli işlemci sınıfı

T: Güç tasarrufu öncelikli işlemci sınıfı

Q: Quad Core yani 4 çekirdekli işlemci sınıfı

X: Hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanılan Dual-Core Extreme performans işlemci sınıfı

U: Ultra enerji tasarruflu dizüstü bilgisayar işlemci sınıfı

Gelişen teknolojiyle birlikte bu harflerin sayısı gittikçe artıyor ama en çok bunlar karşınıza çıkar diye düşünüyorum.

Bilgisayar alırken İşlemci Sınıfı nasıl olmalıdır?

İhtiyaçlar doğrultusunda gerekli işlemci sınıfını seçebilirsiniz. Yalnız yüksek performans istiyorsanız H sınıfı eğer uzun pil ömrü ve daha çok iş odaklı bir bilgisayar istiyorsanız eğer U sınıfı seçebilirsiniz.

İşlemci Hızı: 2.6 GHZ

İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2022

GHZ Nedir?

GHz (Gigahertz), işlemcilerin işleme kapasitelerini ve hızlarını anlamamıza fayda sağlar. Bir saat frekansı birimidir. Ayrıca GHz, bir işlemcinin bir saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtir. Kısacası bilgi işleme potansiyeli hakkında bize bilgi verir. Örneğin 3.0 değere sahip bir işlemci 3 milyar işlemi bir saniyede yapabilmektedir.

Bilgisayar alırken İşlemci Hızı nasıl olmalıdır?

2 GHz üzerinde olması kullanım açısından sizi ekstra rahatlatacaktır. Ayrıca bilgisayarın en düşük GHz hızı istatistik olarak yazılmakta. Detaylar kısmında max hızı hakkında da bilgi alabilirsiniz. Böylece bilgisayarınız zorlandığı durumlarda bu hızlara da çıkabilmekte. Bunu özelliğe de bilgisayar alırken bakmayı unutmamalıyız.

Ram Kısmını Belirtir: 16GB

İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2022

Ram nedir?

Bilgisayarın kısa süreli hafıza görevini yapan, oldukça hızlı bir bileşen olan RAM, içerisinde anlık olarak veriler depolanır. Geçici olarak depolanan veriler, işlendikten sonra gerekli yerlere ulaştırdığı anda silinir. Özellikle bilgisayarın hızlı olması adına önemli bir parçadır. Bununla birlikte 4gb,8gb,16,gb 32gb, gibi ramler mevcuttur.

Bilgisayar alırken Ram nasıl olmalıdır?

Artık günümüzde 4 gb altındaki ram miktarları bir miktar yetersiz kalsa da 8 gb ve 16 gb ramler sıklıkla tercih edilip rahatlıkla kullanılıyor. Yalnızca ufak işlerini halledecekseniz eğer 4 gb da yeterli olabilmektedir. Tabi ki bütçe sıkıntınız yoksa ne kadar yüksek o kadar iyidir diyelim.

SSD Olduğunu Ve Seviyesini Belirtir: 512SSD

hangi laptop almalıyım 2022

SSD nedir?

Günümüzde ssd veri depolamak için kullanılan aygıtlara verilen isimdir. Özellikle Ssd’ler sabit diskler(hard disk) yerine kullanabilmeleri işletim sisteminin daha hızlı çalışmalarına sebep olmaları sebebiyle olsa çok iyi olacak dediğimiz bir parçadır. Bunun yanında uygulamaların hızla yüklenmesini sağlamaları ve veri aktarımını hızlı ve kolayca yapabilmeleri sebebiyle bir çok kişi tarafından sabit diskler yerine tercih ediliyor. Kısacası eğer sabit disk yoksa bilgisayarın toplam kapasitesini gösterir.

Bilgisayar alırken SSD olmalı mıdır?

Yeni nesil bilgisayar alacaksanız SSD kesinlikle herkes tarafından tercih ediliyor. Bütçeniz yetmiyorsa eğer sonradan satın alıp ekleme yaptırabilirsiniz. Önemlidir.

Ekran Boyutunu Belirtir: 15.6

Bilgisayarın 15.6 inç olduğunu gösterir. İnç cm dönüşümünü internetten yapabilirsiniz. Ancak bir kaç örnek vermek gerekirse;

  • 10 inç = 25 cm demektir.
  • 13 inç = 33 cm demektir.
  • 15 inç = 38 cm demektir.
  • 17 inç = 43 cm demektir.

Bilgisayar alırken Ekran Boyutu nasıl olmalıdır?

Ekran boyutu tamamen kişisel tercihe kalmıştır. Herhangi bir avantajı ve dezavantajı yoktur. Çoğu bilgisayar alıcısını tercihini 15+ inç ölçülerinde yapmıştır.

Ekran Kartının Serisini Ve Ram Kısmını Belirtir: GTX1650Tİ4GB

İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2022

Her birim zamanda depolanan toplam veri ram ile taşınır. Grafik işlemci birimi ise bu bilgileri ekrana yazdırmakla görevlidir. Böylece birim zamanda Gpu(Ekran Kartı İşlemcisi) ile Ram birlikte çalışmaktadır.

Bilgisayar alırken Ekran Kartının Serisini Ve Ram Kısmı nasıl olmalıdır?

Daha fazla ekran kalitesi için yüksek ekran kartı serisi ile yüksek ram miktarı olmalıdır. Tabi ki bu sayılar arttıkça fiyat da bir o kadar artıyor. Kaliteli bir ekran görüntüsü için genelde 8gb ramler tercih ediliyor. Fakat 4 gb’da yeterli miktarda işinizi görecektir.

İşletim Sistemini Belirtir: W10

hangi laptop almalıyım 2022

Son olarak sizin de anlayabileceğiniz gibi Windows 10 anlamına gelmektedir, yani bilgisayarın işletim sistemi hakkında bize bilgiler verir. Eğer bir işletim sistemi yüklü değil durumdaysa Freedos şeklinde yazabilmekte. Gerekli işlemler yaparak tercihe göre istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.

Bilgisayar alırken İşletim Sistemi nasıl olmalıdır?

Genel olarak çoğu yeni nesil bilgisayarda Windows 10 mevcut olarak satılıyor. Son olarak en iyi bilgisayar özellikleri hakkında bilgiler verdik.

Teknoloji Ve Ekonomi kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer buradan ulaşabilirsiniz.

İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.6/5 - (15 Oy)
“İyi Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır 2023” üzerine 3 yorum
  1. Gercekten cok basarili olmus yazılım dilini sayenizde kavrayabildigim bu emek icin tesekkur ederim, cok buyuk bi dertten sayenizde kurtuldum tesekkur ederim

    Cevapla
Yorum yapın