Ana Sayfa » Rehber » Bilgisayar Programcılığı DGS Geçiş Bölümleri 2023 – Tüm Bölümler

Bilgisayar Programcılığı DGS Geçiş Bölümleri 2023 – Tüm Bölümler

Bilgisayar Programcılığı DGS Geçiş Bölümleri 2023 yazımız ile sizlerleyiz. Bilgisayar programcılığı, günümüzde hızla gelişen ve değişen teknoloji dünyasının merkezinde yer almaktadır. Bölümün birçok mezunu daha çeşitli iş imkanları için eğitimini 4 yıla tamamlamaktadır. Bizler de bu yazımızda DGS ile geçiş yapılabilecek bölümleri sizlerle paylaşacağız. Ayrıca Rehber kategorimizdeki diğer yazılara bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Programcılığı DGS Geçiş Bölümleri 2023

Üniversitelerde ön lisans düzeyinde okutulan Bilgisayar Programcılığı bölümü, temel bilgisayar programlama dilleri ve teknikleri hakkında eğitim veren bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, bilgisayar sistemlerinin analizi, tasarımı ve geliştirilmesi konularında teorik ve pratik beceriler kazanmaktadırlar. Alanında çalışmak isteyenler için birçok fırsat bulunmaktadır. Bunun dışında eğitimini 4 yıla tamamlamak isteyen öğrenciler için Bilgisayar Programcılığı DGS Geçiş Bölümleri şu şekildedir:

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
 • Meteoroloji Mühendisliği
 • Uzay Mühendisliği
 • Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Fizik Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimleri
 • İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
 • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Fizik

Bilgisayar Programcılığı Dikey Geçiş

Bilgisayar Programcılığı Dikey Geçiş
Bilgisayar Programcılığı Dikey Geçiş

Az önce bahsettiğimiz gibi bu bölümü bitiren öğrenciler, lisans eğitimi alarak bilgisayar bilimi veya yazılım mühendisliği gibi ilgili alanlarda kariyerlerine devam edebilmektedir. Fakat bunun yanı sıra Açıköğretim Fakültelerinde bulunan ve genellikle İktisadi ve İdari Bilimler alanında olan bölümlere de başvuru yapabilmektedir. İşte Bilgisayar Programcılığı Dikey Geçiş Açıköğretim bölümleri:

 • Maliye
 • İktisat
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Kamu Yönetimi
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • İşletme
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Uluslararası İlişkiler

Ayrıca dilerseniz Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları yazımızı bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

DGS Bilgisayar Programcılığı Geçiş Bölümleri

Bilgisayar programcılığı mezunları için geniş bir iş olanakları yelpazesi vardır. Bilgisayar programcılığı alanında uzmanlaşan mezunlar, yazılım geliştirme şirketlerinde, bilişim departmanlarında, teknoloji firmalarında ve birçok diğer sektörde istihdam edilebilmektedir. DGS Bilgisayar Programcılığı Geçiş Bölümleri ile lisans tamamlayan mezunlar için ise bambaşka kariyer olanakları vardır. Öğretmenlik ya da mühendislik alanında uzmanlaşıp farklı iş imkanlarına sahip olabilmektedirler.

Bilgisayar Programcılığı Lisans Tamamlama

Uzmanlık Alanını Genişletme kişiler için oldukça büyük bir avantajdır. Bilgisayar Programcılığı Lisans Tamamlama ise tam olarak bu nedenle önem arz etmektedir. Kişiler ön lisans eğitimini tamamladıktan sonra girecekleri Dikey Geçiş Sınavı ile birlikte birçok avantaj elde etmektedir. Bunlardan bazıları; İş imkanlarını artırma, yüksek maaş potansiyeli, akademik kariyer imkanı, ileri düzey proje ve araştırma fırsatları şeklinde sıralanabilmektedir.

2 Yıllık Bilgisayar Programcılığından 4 Yıllığa Geçiş Bölümleri

Alanında devam etmek isteyenler için 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığından 4 Yıllığa Geçiş Bölümleri oldukça fazladır. Yazılım ve Bilgisayar alanına ilgili kişiler için mühendislik bölümleri bulunmaktadır. Bunun yanında Fizik, Uzay, Meteoroloji mühendisliği gibi farklı alanlar da bulunmaktadır. Tamamen kişilerin ilgi ve yeteneklerine bağlı olarak tercih edilebilmektedir.

Ayrıca dilerseniz Amerika Yazılım Mühendisliği Maaşları yazımızı bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bilgisayar Programcılığı DGS İle Geçiş Bölümleri

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda DGS ile geçiş yapılabilecek bölümler bulunmaktadır. Her bölüm ve üniversite için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Şartların başında gereken puanı almak bulunmaktadır. Özellikle Bilgisayar Programcılığı DGS İle Geçiş Bölümleri için puanlar tercih edilecek bölüme göre değişkenlik göstermektedir.

Bilgisayar Programcılığından Yazılım Mühendisliğine Geçiş

Bilgisayar Programcılığından Yazılım Mühendisliğine Geçiş mümkündür. Özellikle Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencileri, temel bilgisayar programlama teknikleri hakkında eğitim alırken, Yazılım Mühendisliği bölümünde daha kapsamlı ve ileri düzeyde yazılım geliştirme konuları üzerinde çalışmaktadırlar.

Yazılım mühendisliği, bir projenin tüm yaşam döngüsünü kapsayan bir disiplindir; gereksinim analizi yapmak, tasarım yapmak, kodlamak ve test etmek gibi süreçlerden oluşmaktadır. Bu nedenle Yazılım Mühendisliği mezunları için iş olanakları daha fazladır ve genellikle daha yüksek ücretler sunulmaktadır.

Bilgisayar Programcılığı DGS İle Hangi Bölümlere Geçebilir?

Az önce Bilgisayar Programcılığı DGS İle Hangi Bölümlere Geçebilir? sorusuna detaylı bir yanıt verdik. Birçok mühendislik programının yanı sıra İktisadi ve İdari Bilimler alanında da bölümler bulunmaktadır. Bu bağlamda tercih yaparken ilgi ve yetenekler, kariyer hedefleri, iş olanakları ve geleceğin meslekleri üzerinde derinlemesine düşünmek ve araştırma yapmak önemlidir.

Son olarak Bilgisayar Programcılığı Dikey Geçiş ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Bilgisayar Programcılığı DGS Geçiş Bölümleri 2023 yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz Rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın