Ana Sayfa » Teknoloji Ve Ekonomi » Vadeli Hesap Haram Mı Nihat Hatipoğlu

Vadeli Hesap Haram Mı Nihat Hatipoğlu

Vadeli hesap haram mı Nihat Hatipoğlu başlığı altında vadeli hesapta birikim yapmak isteyen bireylerin yanıt aradığını görmek mümkündür.Vadeli Hesap Haram Mı yorumlar konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Bu ve buna benzer sorulara pek çok kez yanıt vermiş olan Nihat Hatipoğlu, vadeli hesapların faiz ile sonuç vermesine bağlı olarak faizin her türlüsü haramdır şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Vadeli hesapların günümüzde sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracı haline gelmesi, İslam dininde bu durumun nasıl karşılandığı sorularını da akıllara getirmektedir. Faiz sayesinde ana paralarını artırmayı başaranlara karşılık faiz ile yapılan işlerin haram olduğunu belirten Hatipoğlu, bunun yerine daha farklı yatırım yollarının tercih edilmesini tavsiye etmektedir. Vadeli hesap haram mı nihat hatipoğlu detayları sizlerle

Kredi Çekmek Haram Mı?

Vadeli hesapların haram ile sonuçlanmasının ardından kredi çekmek haram mı sorusu da bu alanda merak edilen bir diğer başlık olarak ön plana çıkmaktadır. İnsanlar nakit paraya ihtiyaç duyduklarında veya geçimlerine ek para getirmek istediklerinde bankalardan kredi çekmeyi tercih etmektedir. Peki, bankalardan talep edilen kredinin kullanılması İslam dininde ne kadar doğrudur?.

İş kurmak veya işi büyütmek için tercih edilen banka kredileri, dinimize göre caiz değildir. Bunun asıl nedeni ise kişiye ait olmayan bir paranın harcanmasıdır. Bu nedenle bankalardan kredi talep etmek yerine yakın bir arkadaşınızdan borç almanız ve borcunuzu da en kısa sürede tam olarak ödemeniz tavsiye edilmektedir.

Vadeli Hesap Haram Mı Nihat Hatipoğlu
Vadeli Hesap Haram Mı Nihat Hatipoğlu

Helal Yatırım Araçları

Helal yatırım araçları, İslam dinine uygun hareket etmek isteyen bireyler tarafından araştırılmaktadır. Yatırım yapma kapsamında faiz ve haram para olmayan her yatırım aracı, helal olarak görülmektedir. Bu verilebilecek örneklerden birisi de Repo olarak ön plana çıkmaktadır.

Faizsiz bir yatırım aracı olan Repo, kişilerin helal yoldan para kazanmasını sağlamaktadır. Böylece faiz olmadan ve haram para olmadan yatırım yapmak mümkün hale gelmektedir. Bunun dışında hisse senedi gibi seçenekler de helal yoldan yatırım yapabileceğiniz diğer seçeneklerdir.

Buna benzer olan uzun vadeli coin yatırımı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Helal Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir?

Vadeli hesap haram mı nihat hatipoğlu konusunun detaylarını sizlere verdik. Şimdi helal yatırım araçları hem kar elde etmenizi, hem de usulüne göre davranmanız için önemlidir. Günümüzde her ne kadar faizden yararlanılarak yatırım yapılsa da bu aslında helal olarak karşılanmamaktadır. Bunun yerine tercih edebileceğiniz alternatif yöntemler, aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Mevduat
 • Altın
 • Devlet tahvili
 • Döviz
 • Bireysel Emeklilik Sistemi
 • Emlak
 • Likit fon

Sıralanan bu seçenekler, gelir elde etmenizi sağlayacak yöntemlerdir. Yatırım yönteminin nasıl işlediğini öğrenerek siz de helal yollardan para kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

Vadeli Hesap Haram Mı Nihat Hatipoğlu
Vadeli Hesap Haram Mı Nihat Hatipoğlu

Helal Olan En Risksiz Yatırım Araçları Hangileridir?

Helal olan en risksiz yatırım araçları hangileridir sorusuna verdiğimiz cevapla yatırım yapmak mümkündür. Günümüzde az riskli olan pek çok yatırım aracı bulunmaktadır. Bu yatırım araçları arasında yer alan ve dinimize göre helal olan seçenekler şu şekilde açıklanabilir:

 • Altın ve gümüş gibi madenler
 • Bono
 • Tahvil
 • Hisse senedi
 • Borsa yatırım fonları

Her bir seçenek para kazanmanızı ve aynı zamanda ana paranızı kaybetme riskinizi en aza indiren yapısı ile sunulmaktadır. Hem para kazanmak hem de bu işi helal yoldan yapmak istiyorsanız bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Buna benzer olan borsada ucuz olan hisse senetleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Nihat Hatipoğlu Banka Faizi Haram mı?

Son yılların en meşhur hocalarından olan Nihat Hatipoğlu Faizin her türlüsünün haram olduğunu dile getirmiştir. Bu durumda hangi yolla alındığının bir öneminin olmadığını da vurgulamıştır.

Vadeli Hesap Neden Günah?

Kur korumalı mevduat diye adlandırılan veya vadeli mevduatta aylık olarak sizlere faiz verdiğinden dolayı günahtır.

Ekonomi kategorimizdeki yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Vadeli Hesap Haram Mı Nihat Hatipoğlu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4/5 - (5 Oy)
Yorum yapın