Ana Sayfa » Teknoloji Ve Ekonomi » Bilgisayar Modeli Öğrenme – Bilgisayar Modeli Nerede Yazar?

Bilgisayar Modeli Öğrenme – Bilgisayar Modeli Nerede Yazar?

Bilgisayar Modeli Öğrenme Günümüzde teknoloji hızla ilerliyor ve markalar sürekli olarak yeni ve geliştirilmiş modeller sunuyor. Evlerde neredeyse herkesin bir bilgisayarının bulunduğu bu dönemde, yeni bir bilgisayar almayı düşünenler veya mevcut bilgisayarlarını yenileyenler için marka ve model seçimi önemli bir adımdır. Bu nedenle, bilgisayar marka ve modeli seçerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek ilk adımdır. Dolayısıyla bu noktada bilgisayar modeli öğrenme de önem kazanıyor. Bunun için farklı yöntemler söz konusu olduğu için basitçe bunları uygulamak gerekecektir. Bu yazıda bilgisayar modelini nasıl öğreneceğiniz konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar Modeli Öğrenme
Bilgisayar Modeli Öğrenme

Bilgisayar Modeli Nerede Yazar?

Bir mağazadan bilgisayar almayı düşünüyorsanız, masaüstü bilgisayarların marka ve modellerini kolayca tespit edebilirsiniz. Aynı şekilde, bilgisayarın üzerindeki logo veya etiket üzerinden de bilgisayar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak mevcut bilgisayarınızı veya ikinci el bir bilgisayarı inceleyerek markasını öğrenmek isterseniz, izlemeniz gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨
Bilgisayardan Tablete Format Atma – Format Atmak Kaç TL 2023

Bilgisayar Modeli Nereden Öğrenilir?

Bilgisayar modeli öğrenme birkaç adımla daha iyi şekilde anlaşılır. Bunun için yapmanız gereken adımları bilmeniz oldukça önemlidir. Laptop ya da masaüstü bilgisayar modeli fark etmeksizin bu adımları uygulayabilirsiniz. Laptop ya da masaüstü bilgisayar için modelini öğrenmek istiyorsanız şu adımları takip etmelisiniz:

  • Öncelikle başlat menüsüne tıklamalı ve çalıştır alanına girmelisiniz. Farklı bir alternatif olarak win+r tuşuna basarak bu özelliği görebilirsiniz.
  • Bu adımdan sonra karşınıza bir ekran çıkacak olup boşluğa ‘dxdiah’ yazmalısınız.
  • Enter tuşunu veya ekrandaki tamam tuşunu kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Açılan menüde bilgisayar modelinden diğer bilgilere kadar kapsamlı bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayar Modeli Öğrenme

Özellikle de ikinci el bilgisayarlar için bilgisayar modeli öğrenme önem kazanmaktadır. Doğru bir seçim yapmak için modeli öğrenerek cihaza ait tüm özelliklerini inceleyebilirsiniz. Bir bilgisayar modelinin adı genellikle modelin üretici, özellikleri ve teknik detayları hakkında önemli bilgiler sağlar. Model adı; işlemci, bellek kapasitesi, depolama türü, grafik kartı gibi donanım bileşenleri hakkında fikir verir. Ayrıca model adı genellikle ürünün ne zaman üretildiği ve piyasaya sürüldüğü hakkında da pek çok bilgi sunar.

Bilgisayar Modeli Nasıl Bulunur?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bilgisayarın arkasındaki etiketten ya da yanındaki etikete bakabilirsiniz. Model numarası, etiketin üstünde yazılı olup bu etiketi yazarak araştırabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise Win+R tuşlarını kullanarak dxdiag yazıp Enter tuşuna basmaktır.

CMD yöntemi ile de model ve markayı öğrenmek mümkündür. CMD yöntemiyle bilgisayar modelini öğrenmek için bilgisayardan başlat menüsünü açmalısınız. Ardından aramaya CMD yazarak gelen seçeneğe tıklamalısınız. Komut istemcisi ekranı karşınıza geldikten sonra wmic csproduct get name, manufacturer, name, wmic computersystem yazıp bilgisayarın marka modelini girmelisiniz. CMD yöntemi sayesinde kısa sürede bilgisayarın modelini ve markasını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarımın modelini öğrenmezsem ne olur?

Model bilgisi; teknik destek alırken, sürücü veya yazılım güncellemelerini yaparken yardımcı kullanıcılara yardımcı olur. Ayrıca cihazınızın teknik özelliklerini anlamak için de önemlidir.

Bilgisayarımın model numarası neden önemli?

Model numarası, cihazınızın teknik özelliklerini ve donanımını tanımlamanıza yardımcı olur. Böylece, uyumlu yedek parça veya aksesuarları bulmanızı, sürücü güncellemelerini doğru şekilde indirmenizi ve teknik sorunları daha iyi anlayabilirsiniz.

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan Ana Sayfamıza Göz Atın!

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın