Yazılıma Nereden Başlanır

Yazılıma Nereden Başlanır veya yazılıma nereden başlanmalı sorusu, yazılıma başlamak isteyenlerin sürekli sorduğu bir sorudur. Yazılım uçsuz bucaksız bir konu olması sizi korkutuyor olabilir. Fakat elbette bir yerden başlamak gerekir. Peki, yazılım öğrenmek zor mudur? Yazılım öğrenmek aslında zor değil eğer kendinize bir yol haritası oluşturursanız düzenli, planlı bir çizgide ilerlerseniz yazılım sizin için öğrenmesi eğlenceli ve kolay bir hale gelecektir. Bu yazımız yol haritası oluşturmanız için size fayda sağlayacaktır. “Yani başlasam devamı gelecek kesin ama programlamaya nereden başlamalıyım bilmiyorum” diyorsanız bu yazımız tam size göre. Bizde kalmasın dedik.

Yazılıma Nereden Başlanmalı – Sıfırdan Programlama Öğrenmek

Yazılımın Temeli Olan Algoritma Mantığı

İlk olarak algoritma nedir sorusu hakkında pek bilginiz yoksa algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Algoritma ne demek olduğunu öğrendiğimize göre algoritmayı daha fazla öğrenip anlamaya dair çalışmalara devam etmeliyiz. Böylece Algoritma kavramı ilerleyen zamanlarda kod yazarken daha uygun çözümler bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte videolar izleyip, kendiniz örnekler yaparak algoritma mantığını iyice kafanızda oturtun. Ayrıca Gerekli kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Bu içeriğimize benzer olan Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Neden Yazılım Öğrenmek İstiyorum?

Diğer belirlememiz gereken nokta ise neden yazılım öğrenmek istediğinizdir. Buna karar vermediğiniz takdirde bir alanda yoğunlaşamayıp sürekli daldan dala atlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden hangi alanda gelecek görüyorsunuz bunu araştırıp kararınızı vermelisiniz. Bunun için blog yazılarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca sektördeki yazılımcıların videolarından fikirlerini alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse;

Web Geliştirme alanını seçtiyseniz bunları öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript
 • SQL
 • PHP

Mobil Uygulama Geliştirme alanını seçtiyseniz bunları öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

 • Kotlin
 • Swift
 • JavaScript
 • Java
 • Dart

Oyun Geliştirme alanını seçtiyseniz bunları öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

 • C#
 • C++
 • JavaScript
 • Java
YouTube video

Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım ?

Üniversiteler genellikle yazılıma başlarken C dili ile başlar bazı okullar Java ile de başlayabiliyor. C dili ile başlamalarının sebebi C’nin temel bir dil olması ve C’yi öğrendikten sonra diğer dillere geçişin çok kolay olmasıdır. Tabi ki yukarda belirttiğimiz üzere hangi alanda ilerlemek istiyorsanız ona uygun diller öğrenebilirsiniz. Alanınızı seçtikten sonra doğal olarak hangi dilleri öğrenmeniz gerektiğine, hangi programı kullanacağınıza karar vermiş olacaksınız.

Bu içeriğimize benzer olan Yazılımcılar İçin Dizi Film Önerileri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Nereden Yazılım Öğrenebilirim?

Yazılım öğrenmek için üniversite okumanıza bile gerek yok. Yazılımcı olmaya karar verdiğinizde önünüzde internetin sınırsız denilecek kaynakları duruyor olacak. Size de bu kaynaklara bakıp öğrenmek kalıyor. İngilizce bilirseniz eğer bu kaynakları sınırsız bir hale getirmekte. Bunların dışında  YouTube, Udemy,  v.b yerlerden video eğitimler alabilir, ek olarak  uzmanlaşmak istediğiniz alanda ilgili blogları takip edebilirsiniz.

Bol Bol Proje Üretin

Bir yazılımı öğrenmenin en etkili yolu proje üretmekten geçiyor. Örneğin Web yazılım için sıfırdan blog sitesi yazmaya çalışın, mobil için basit bir oyun yapmaya çalışın… Bunları para kaygısı gütmeden sadece öğrenme odaklı kendinizi geliştirmek için yapın. Proje üretirken yapamadığınız bir yer olduğunda onu araştırıp daha verimli bir şekilde öğrenme gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca benzer projelere bakın ve tek başınıza basit projeler yazmaya çalışın. Proje yapmak sizin bilgilerinizi güncel tutacak ve araştırma becerinizi geliştirecektir. Yazılıma Nereden Başlanır sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Çok çalışarak her şeyi başarabilirsiniz.

 • Proje üretmek istemezseniz eğer projecteuler.net sitesinden algoritma sorularını çözüp zorluk seviyelerine göre kendinizi deneyebilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com ulaşabilirsiniz.

Yazılım kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Yazılıma Nereden Başlanır yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (5 Oy)
Yorum yapın