Ana Sayfa » Genel Kültür » Kürtçe Küfürler ve Anlamları – Kürtçe Küfür Listesi

Kürtçe Küfürler ve Anlamları – Kürtçe Küfür Listesi

Kürtçe Küfürler ve Anlamları yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Her dilde olduğu gibi Kürtçede de kendine has küfürler bulunmaktadır. Her ne kadar küfürlü sözcüklerin kullanılması tavsiye edilmese de bu dilde de birçok küfür mevcuttur. Aynı zamanda diğer Genel Kültür yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kürtçe Küfür Listesi

Kürtçe Küfür Listesi
Kürtçe Küfür Listesi

Küfür etmek, hangi dilde olursa olsun kullanılması yanlış olan bir davranıştır. Küfür etmek doğru bir davranış biçimi olmamakla birlikte toplum tarafından hor görülen bir durumdur. Ancak ne yazık ki her dilde olduğu gibi Kürtçede de sık bir şekilde kullanılmaktadır. 

Birçok küfür tiplemesi bulunmaktadır. Bazı küfürler komik olmakla beraber bazıları oldukça ağır küfürdür. Küfürlü sözcükler kullanmak bir nevi karşı tarafa hakaret etmektir. En çok kullanılan Kürtçe küfür listesi şudur: 

 • Tu ne zılame: sen adam değilsin 
 • Benamus: şerefsiz 
 • Zımane te dıtekewe: dilin sana girsin 
 • Kuçike zıkaka: sokak köpeği 
 • Jar buxe: zıkkım ye  
 • Şerefatennım: şerefini s*keyim 

Kürtçe Küfürlü Sözler

Başka bir dil öğrenilirken genelde en çok merak edilen konulardan birisi öğrenilen dildeki küfürlerdir. Her ne kadar tavsiye edilmese de maalesef her dilin kendine has küfürleri vardır. Kürtçe dilinde de birden çok Kürtçe küfür mevcuttur. 

Bazı ortamlarda insanlar kendilerini kanıtlamak için ya da üste çıkmak için kötü davranışlar sergilerler. Bu durumlarda en çok tercih edilen şeyler Kürtçe küfürlü sözler olmaktadır. Bazı küfürlü sözler şu şekilde sıralanabilir: 

 1. Kuze te kutum: a*ına koyayım 
 2. Xuşka xwe bike: bacını s*keyim 
 3. Kure şelu: kev*şe evladı 
 4. Zaroke fag: i*nenin çocuğu 
 5. Kure buke: or*spu çocuğu 
 6. Min avrade te hejand: avradını s*ktiğim 
 7. Ker diya te dikin: anneni eşekler s*ksin 

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Kızıma Kürtçe İsim Arıyorum  yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Yaratıcı Küfürler Uzun

Her küfürün anlamı kötüdür. Kimse duymak ve söylemek istemez. Ancak yine de kullanılmaktadır. Kullanım alanı oldukça yaygın olan küfürler bazen komik hallere bürünebiliyor. 

Bazı kişiler vardır küfür ettiğinde kendisini diğerlerinden daha üstün gördüğünü sanırlar. İşte bu gibi insanlar kendilerine has yaratıcı küfürler üretmektedirler. Bilinen en yaratıcı küfürler uzun şekilde şunlardır: 

 • Ez e heken diya te biçim: annenin yumurtalarını yerim 
 • Ye ku dil hebe imana wi tune: a*ı olanın imanı olmaz 
 • Heger çil zozan li hev bihatana nikanin yeki wek te binin dinyaye: kırk or*spu bir araya gelse senin gibisini doğuramaz 
 • Dewsa ku bi qasi dinyaye hebe bi qasi guze bihele piçek min hebe: dünya kadar malın olacağına fındık kadar a*ın olsun 
 • Eze te bixapinim xwin ji dev u poze te te: seni bir s*kerim ağzından burnundan kan gelir

Kürtçe Küfürler ve Anlamları

Küfür dünya çapında çok yaygın kullanılmaktadır. Her dilin kendine özgü küfürleri vardır. Elit grupların dahi sıklıkla kullanmakta olduğu küfür her kesimde oldukça sık yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Küfür etmek ne yazık ki artık sadece büyüklere özgü bir hareket olmaktan çıkmıştır. İşte Kürtçe küfürler ve anlamları

 1. Babanakin reya oko bikin: babanda mı o yolun yolcusuydu 
 2. Pevajoya reya xwe bikin: senin yolunu yordamını s*keyim 
 3. Bila dayika te bibe avrade min: anan avradım olsun 
 4. Eze te bikim kure te derkeve: seni bi s*kerim gö*ün öne gelir 
 5. Min neçira jina te kir: karını avradım yaparım 

Kürtçe Argo Kelimeler

Argo kelimeler küfürler kadar ağır anlamlar içermemektedir. Ancak yine de kullanılmaması ve karşı tarafa söylenmemesi gereken sözlerdir. Çünkü aynı küfürler gibi argo kelimeler de hakaret içermektedir. 

Kürtçe argo kelimeler de diğer dillerde olduğu gibi kötü anlamlara gelmektedir. Sadece dili farklıdır. İşte bazı Kürtçe argo kelimeler şunlardır: 

 • Xırremi: y*rrağım 
 • Be meji: beyinsiz 
 • Be akıl: akılsız 
 • Benamus: namussuz 
 • Gejo: sersem 

Tennim Ne Demek?

Kürtçe diline hakim olmayanlar çevresinde duydukları bazı kelimeleri internet üzerinde aratmaktadır. En çok aratılanlar arasında tennim ne demek, ne anlama gelir şeklinde aramalar vardır. 

Tennim aslında tek başına kullanılmaz. Genelde ez tennim şeklinde kullanılmaktadır. Ez tennim kelimesinin anlamı ise “seni s*keyim” demektir. 

Ez Kuna Tenim Ne Demek?

İnternet üzerinde en çok aratılan bir diğer küfür ise ez kuna tenim ne demek olmuştur. Bu da diğer küfürler gibi sık bir şekilde kullanılmaktadır. Anlamını bilmeyenler ise internet üzerinde araştırma yapmaktadır.  

Ez kuna tenim küfürünün anlamı ise “g*tünü s*kerim” demektir. Ez kelimesi ben demektedir. Kuna kelimesi götünü demektir. Tenim kelimesi ise sikerim anlamına gelmektedir.  

Ayrıca diğer Genel Kültür kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Kürtçe Küfürler ve Anlamları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bununla birlikte değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

3.1/5 - (11 Oy)
“Kürtçe Küfürler ve Anlamları – Kürtçe Küfür Listesi” üzerine 25 yorum
Yorum yapın