Ana Sayfa » Maaşları » PDR Maaşları 2023 – Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları

PDR Maaşları 2023 – Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları

PDR Maaşları 2023 son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri olmuştu. Bu yazımızda sizlere 2023 yılının gelmesiyle zamlanan maaşları açıklamak istiyoruz. Yazımızda PDR ne kadar maaş alır? pdr nedir ne iş yapar maaşı ne kadar? Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

PDR Öğretmen Maaşları 2023

Öncelikle PDR Maaşları 2023 son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Pdr maaşlarını açıklamadan önce ilk etapta Pdr’nin açılımı nedir? hemen bu konudan detaylı olarak bahsetmek istiyoruz. Pdr’nin açılımı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik anlamına gelmektedir. PDR mezunları genellikle özel sektörde ve devlette çalışabilir.

Devlet sektöründe genellikle Milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda çalışabilirler. Yeni mesleğe başlayan PDR mezunu ortalama olarak 10.000 TL / 12.000 TL arası maaş almaktadır. Fakat bu durum çalışma koşullarına, çalışma yerine ve en önemlisi deneyime göre değişiklik göstermektedir. PDR Maaşları 2023 yılının ocak ayı zammı ile değişiklik göstermektedir.

Yeni Atanan Rehber Öğretmen Maaşı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi devlet okullarında işe başlamış Yeni Atanan Rehber Öğretmen Maaşı yaklaşık olarak 10 – 12 bin TL arasındadır. Ancak bu durum çalıştığınız yere ve deneyiminize göre artış gösterebilir.

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları

Hal arasında PDR maaşları şeklinde dile getirilse de açılımı Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları olmaktadır. Bu alanda mezun olan kişiler ilk başlıkta belirtmiş olduğumuz gibi hem özel sektörlerde hem de kamu da görev yapabilirler.

  • Devlette çalışan bir öğretmen yaklaşık 12 – 15 bin TL arasında maaş almaktadır.
  • Özel sektörde çalışan bir öğretmen ise 12 – 20 bin TL arasında maaş almaktadır.

PDR Mezunları Ne İş Yapar?

PDR mesleği oldukça gündemde olduğundan, bu mesleği merak eden kişilerin genellikle PDR Mezunları Ne İş Yapar? Tarzında araştırmalar yapmaktadır.  Milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda rehber öğretmen olarak çalışma haklarına sahipler. Ayrıca Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezlerinde Psikolojik Danışman olarak görev yapabilirler.

Emniyet Genel Müdürlüğünde Psikolojik Danışman olarak görev yapabilirler. Özel ve büyük şirketlerin İnsan kaynakları bölümünde İnsan kaynakları personeli olarak çalışabilir. Ayrıca Eğitim danışmanı, kariyer danışmanı ve Yönetim bölümünde çalışma haklarına sahiptirler.

Cezaevlerinde ve Aile Çocuk Merkezlerinde Pedagog olarak çalışma haklarına sahipler. PDR mezunları aynı zamanda mesleğinde yükselmek için Yüksek lisans yaparak statüsünde yükselme sağlayabilirler. Devlet sektöründe ve özel sektörde çalışan Psikolojik danışmanlar aynı maaşı almamaktadır. Bu anlamda maaşları deneyimlere, çalıştığı kurumlara ve en önemlisi uzmanlıklarına göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan İç Mekan Tasarımı Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Devlette Rehber Öğretmen Maaşı

Kamu sektöründe yer alan Rehber öğretmenlerin maaşı insanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Bu anlamda Devlette Rehber Öğretmen Maaşı araştırmalar yapmaktadır. Sizi merak eden bu konuyu hemen açıklayalım. Rehber öğretmenler genellikle devlette ve özel sektörde çalışma haklarına sahipler.

 Devlette çalışan Rehber öğretmen ve özel sektörde çalışan başka bir öğretmen aynı maaşa tabi değildir. Devlette çalışan öğretmen 2023 yılı içerisinde ortalama 12.000 / 15.000 TL maaş almaktadır. Özel sektörde çalışan Rehber öğretmen ortalama olarak 12.000 TL / 20.000 TL maaş almaktadır.

Özel sektörde çalışan Rehber öğretmen devlette çalışan öğretmenden daha fazla maaş alabilmektedir. Fakat burada tek fark; Kamu sektöründe olan öğretmenin rahat çalışma koşullarının olmasıdır. Devlette herhangi bir rehber öğretmenin çalışma saatleri belliyken, özel sektörde çalışan rehber öğretmenin çalışma saatleri bazı zamanlar uzamaktadır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Mesleki Eğitim Merkezi Öğrenci Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sözleşmeli Rehber Öğretmen Maaşı

Sözleşmeli Rehber Öğretmen Maaşı 2023 yılıyla birlikte zamlanırken, deneyime ve çalışma koşullarına göre maaşlar değişiklik göstermektedir. Genellikle son zamanlarda günün mesleği olan Rehber Öğretmenler kamu sektöründe sözleşmeli olarak çalışabilme hakkına sahipler.

Bu yüzden daha rahat çalışma koşullarının olduğu devlette sözleşmeli rehber öğretmeni olmak için belirli sınavlardan geçmeniz gerekmektedir. Sözleşmeli Öğretmen maaşı ortalama 12.000 TL / 15.000 TL arasındadır. Uzun süredir sektörde çalışan rehber öğretmen ise; ortalama 17.000 TL maaş almaktadır.

Son olarak Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları 2023 ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son olarak PDR Maaşları 2023 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir.

3.4/5 - (5 Oy)
Yorum yapın