Ana Sayfa » Maaşları » Mali Müşavir Maaşları 2024 – Serbest Mali Müşavir Maaşı

Mali Müşavir Maaşları 2024 – Serbest Mali Müşavir Maaşı

Mali Müşavir Maaşları 2024 en çok araştırılan konular arasındadır. 2024 yılı ocak ayı maaşlara zam yapılmasının ardından mali müşavirlerde bu avantajlardan yararlanan meslekler arasında oldu. Bu yüzden Mali Müşavir maaşları en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Genellikle mali müşavirlerin aldığı maaşlar değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak; çalışma koşulları, deneyimleri ve en önemlisi çalışma yerleri maaşlarını belirlemektedir.

Dolayısıyla yeni mezun olan mali müşavir ile 25 yıllık deneyimi bulunan mali müşavirin aldığı maaş aynı değildir. Bu yüzden Mali müşavir maaşları 2024 yılında zamlı olurken, mali müşavirlerin aldıkları maaş değişkenlik gösterdiğini söylemek istiyoruz. Ayrıca yazımıza geçmeden önce diğer mesleklerin maaşları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mali Müşavir Maaşları 2024

Bir nevi muhasebeci mesleğine benzeyen Mali müşavirlik binlerce kişinin istediği meslekler arasında yer alır. Üniversitelerin lisans bölümü arasında; hukuk, iktisat, kamu yönetimi, siyasal bilimler ve bankacılık gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Mali müşavir olmak için MMM Sınavında en az 65 puan alma zorunluluğu vardır.

Staj yapma süresi 3 yıldır. Daha sonra mali müşavirlik sınavına girmek gerekmektedir. Bu aşamaların hepsini tamamladıktan sonra mali müşavir unvanı alarak dilerseniz kendi büronuzu açma imkanına sahip olacaksınız. En düşük mali müşavirlik maaşı 31.000 TL’dir. Fakat ortalama olarak 44.000 TL maaş almaktadırlar.

Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır?

Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır?
Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır?

Son zamanlarda ülkemizde en çok popüler olan mesleklerden biri de mali müşavirliktir. Bu yüzden sık sık Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır? Sorusu sorulmaktadır. Yaptıkları iş her ne kadar zor olsa da aldıkları maaşlarda oldukça iyidir. Ortalama olarak 44.000 TL maaş alan mali müşavirler muhasebeciliğin daha geniş kapsamlı bir iş halidir.

Mali Müşavir Ne Kadar Maaş Alır?

Muhasebe bölümünden mezun olan kişiler genellikle mali müşavir olmak isterler. Fakat mali müşavir olmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Çünkü üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olduktan sonra MMM staj başlama sınavından geçerli puanı alması gerekir. Daha sonra en az 3 yıl boyunca mali müşavirin yanında stajyer olarak görev alıp geçerli notları alması gerekir. Mali Müşavir Ne Kadar Maaş Alır? Sorusuna gelirsek yeni başlayan biri en düşük 31.700 TL maaş almaktadır.

Serbest Mali Müşavir Maaşı

İnsanlar üniversite seçimi yaparken oldukça dikkatli olmalıdır. Çünkü insanlar için oldukça önemli olan meslek hayatlarında yapacakları tercihler çok önemlidir. Tabi ki her insan rahat ve kaliteli bir yaşam istemektedir. Son dönemlerde oldukça revaçta olan Serbest Mali Müşavir Maaşı ortalama olarak 34.000 TL’dir. İşe yeni başlayan bir kişi 30.850 TL maaşa almaktadır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Stajyer Mali Müşavir Maaşları

Öncelikle sizlere stajyer mali müşavirliğin ne olduğundan bahsedelim. Stajyer mali müşavirlik bölümünden mezun olduktan sonra eğer MMM sınavından 60 puan aldıysanız mali müşavirin yanında stajyer olmaya hak kazanabilirsiniz. Fakat burada en az 3 yıl boyunca çalışmalı ve geçerli notları alması gerekir. Stajyer Mali Müşavir Maaşları bir mali müşavire göre daha az maaş almaktadır. Güncel olarak 23.000-26.000 TL arasında maş almaktadırlar.

Bağımlı Mali Müşavir Maaşları

Mali müşavir olmak istiyorsanız kesinlikle lisans düzeyinden mezun olmanız gerekmektedir. Ayrıca MMM sınavına girecek kişilerin sicil kaydının temiz olması gerekir. Eğer sicil kayıtları temiz değilse maalesef mali müşavir olamazlar. Günümüzde Bağımlı Mali Müşavir Maaşları 39.000 – 50.000 TL maaş almaktadırlar.

Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Genellikle çoğu kişinin bu konuyla alakalı en merak ettiği sorular arasında Mali Müşavir Ne İş Yapar? Sorusu yer alır. Bu konuyu detaylı olarak açıklamadan önce yukarıda bahsettiğimiz lisans bölümlerini bitirmenizin ardından mali müşavir unvanına sahip olacaksınız. Bu mesleğin avantajları oldukça yüksektir. Özel sektörde, kamu sektöründe veya kendi büronuzu açarak serbest çalışma haklarına sahip olursunuz.

Mali müşavirlik mesleği muhasebeciliğin kapsamıdır. Dolayısıyla muhasebecilikle aynı meslek gruplarında yer alsa da mali müşavirlerin geniş bir çalışma yelpazesi vardır. Bu yüzden sorularınıza dönecek olursak; Mali müşavirlerin yapacağı işler arasında;

 • Kuruluşun güncel mevzuatına göre vergi planı oluşturmak
 • Şirketin yürürlüğü için önem taşıyan finansal detayları gizli tutarak alıcıların güvenini kazanmak
 • Bilanço-kâr zarar tablosu oluşturmak
 • Vergi beyannamelerini düzenlemek
 • Mali kayıt ve defterlerin yasalara uygun ve sorunsuz bir biçimde işlediğini denetlemek, emin olmak ve sağlamak.
 • Muhasebe ve mali konularda kuruluşa destek olmak, çeşitli konularda danışmanlık yapmak
 • Kuruluşun talep ettiği konularda raporlar hazırlamak, bir sonraki hamlenin belirlenmesinde yardımcı olmak
 • Resmi makam ve bakanlıklara, kuruluşun faaliyetlerini yasalara uygun bir şekilde yürüttüğünü ispatlayan belgeleri düzenlemek, dosyalamak ve sunmak
 • Mali ilişkileri yasal ve büyümeye dayalı bir düzlemde yürütmek
 • Hesaplarda meydana gelen tutarsızlıkları raporlamak, gidermek ve tekrarını engellemek
 • Ödenmesi gereken verginin son tarihinin yaklaştığını belirten tahakkuk fişlerinin vergi mükelleflerine ulaşmasını sağlamak
 • Kuruluşun bölme, bölünme, adres değiştirme, faaliyet değişikliği gibi elzem işlerini düzenlemek
 • Ay sonunda banka mutabakatlarını uygun şekilde gerçekleştirmek

Devlette Mali Müşavir Maaşları

Devlette Mali Müşavir Maaşları ortalama 35.000 / 38.000 TL arasındadır. Yeminli mali müşavir; 40.000 / 45.000 TL arası maaş almaktadır. Özel sektörde çalışan mali müşavir ortalama 35.000 / 44.000 TL arası maaş almaktadır. Kısacası Mali müşavirlerin maaşları çalışma koşulları ve en önemlisi deneyime göre değişkenlik göstermektedir.

Burada en çok kazanan mali müşavirler deneyimli ve yeminli mali müşavirlerdir. Dolayısıyla kendi bürosu olan ve serbest çalışan mali müşavirlerin en yüksek kazancı  100.000 / 120.000 TL arasında olmaktadır. Bu konuda net rakam belirtmek zordur. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Ortopedik Protez ve Ortez Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son olarak Mali Müşavir Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın