Ana Sayfa » Maaşları » Nikah Memuru Maaşı 2024 – Nasıl Olunur?

Nikah Memuru Maaşı 2024 – Nasıl Olunur?

Nikah memuru maaşı 2024 yılında da merak edilecek konular arasında yer almaktadır. Ayrıca bu meslek grubunun ne iş yaptıkları da bilinse de detayları öğrenmek istenmektedir. Nikah kıymakla görevli olan bu memurlar, gerekli işlemleri tamamlayacaklardır. Ayrıca bu sayede de çiftlerin kanunen bazı hak ve sorumluluklara sahip olmasını da içerecek işlemleri barındırmaktadır. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nikah Memuru Nasıl Olunur? ⭐

Nikah Memuru Nasıl Olunur
Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah memurları, belediye bünyesinde çalışmaktadır. Ayrıca belediye başkanlarından aldıkları yetkiyle nikah işlemlerini gerçekleştireceklerdir. Bununla beraber nikah memuru nasıl olunur noktasında da bazı kriterler genel itibarıyla dikkat çekecektir. Başvuru esnasında da bazı şartları yerine getirmek önemlidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az yüksek okul mezunu olmak
 • KPSS’den puan alarak belediye bünyesinde çalışmak
 • Belediye başkanından yetki almak

Nikah memuru olmak için hangi bölüm okunur diyenler için cevap şöyledir. Belediyelerde nikah memuru olmak için düzgün giyimli ve iletişimi güçlü olmak da gerekecektir. Ayrıca belediye başkanı tarafından kurs ve seminerlere gönderilmesi de mümkün olacaktır. Bu kurslardan başarıyla sonuç alan herkesin memur olması söz konusudur.

Nikah Memuru Görevleri 🟢

Belediye bünyesinde çalışan nikah memurları da belli başlı görevlere sahip olacaktır. Ayrıca nikah memuru görevleri noktasında da her zaman belli başlı durumlar gündemde olacaktır. Bununla beraber görevlere uygun bir biçimde hareket edeceklerdir.

 • Evlenmek için müracaat eden çiftlerin başvurularını kabul etmek
 • Evlilik dosyalarını önceden hazırlamak
 • Çiftlerin belirlemiş olduğu nikah törenine katılıp nikahlarını kıymak
 • Önceden hazırlamış olduğu aile cüzdanını nikah töreninin ardından çiftlere teslim etmek
 • Nikahın kıyıldığına dair resmi belgeleri nüfus müdürlüğüne teslim edip kütüğe kaydedilmesini sağlamak
 • Evlenmek için kendisine başvuran çiftlerin evliliğinde herhangi bir engel olup olmadığını kontrol etmek

Ayrıca dilerseniz Kuran Kursu Hocası Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Nikah Memurları Çalışma Saatleri

Nikah memurları da diğer kamuda çalışanlar gibi mesai saatleri stabil bir haldedir. Ayrıca haftalık 40 saatlik çalışma durumları vardır. Ayrıca yıllık izin durumları ve tatil durumlarında da bir farklılık gündeme gelmeyecektir. Nikah memurları çalışma saatleri hususunda da bu tip standartlar söz konusu olacaktır.

Nikah Memuru Maaşı 2024

Kamuda çalışan diğer personeller gibi nikah memurları da aynı maaşı alacaklardır. Bununla beraber nikah memurları ne kadar maaş alır konusu da genel olarak gündemde kalacaktır. Ancak özel anlarda nikah kıyacak olan memurların ekstradan gelir elde etmeleri gibi bir durum da söz konusu olacaktır. Nikah memurları net olarak 8.500 TL gibi bir meblağ alacaktır. Ancak diğer memurların sahip olduğu haklarla çalışmalarını sürdüreceklerdir.

 • Nikah Memuru Maaşı 2024: 38000 TL

Nikah Memuru Olmak İçin Ne Okumalı?

Nikah memuru olmak için ne gibi eğitimler alınacağı da önemlidir. Ayrıca nikah memuru olmak için ne okumalı konusu da genel olarak gündemde kalacaktır. 2024 yılıyla birlikte herhangi bir ön lisans ya da lisans bölümünden mezun olmak bu mesleğe başlangıç yapmak için yeterli olacaktır. Ancak bazı belediyeler sadece lisans ön koşuluyla ilan verecektir.

Nikah Memuru KPSS Puanı Kaç Olmalı?

Nikah memuru olmak isteyenlerin KPSS şartı vardır. Ayrıca nikah memuru KPSS puanı kaç olmalı gibi bir konu da gündeme gelecektir. Ayrıca KPSS P3 puan türünde alım yapılması da söz konusu olacaktır. 60 alt puan sınırıyla başvuru yapmak mümkün olacaktır. Genel itibarıyla 80 puan almak da bu mesleğe başlamak için yeterli olacaktır.

Nikah memuru olmak için başvuru yapanların sayısı fazla olacağından dolayı listenin ilk sıralarında yer almak adına daha yüksek puanlara sahip olmak şansı arttıracaktır. Bununla beraber kadro hakkı kazanmak gibi bir sonuç da gündemdedir.

Son olarak Nikah memuru Nasıl Olunur ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar aşağıda belirtilmiştir. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Nikah Memuru Maaşı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın