Ana Sayfa » Maaşları » Silahlı Güvenlik Maaşları 2023 – Güncel!

Silahlı Güvenlik Maaşları 2023 – Güncel!

Silahlı Güvenlik Maaşları 2023 son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri olmuştu. Bu yazımızda sizlere 2023 yılının gelmesiyle zamlanan maaşları açıklamak istiyoruz. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Silahlı Güvenlik Maaşları 2023

Öncelikle Silahlı güvenlik maaşları 2023 yılında da en sık aranan konulardan biri haline geldi. Silahlı güvenlik olabilmek ve bu sayede asgari ücretin üzerinde kazanç sağlamak mümkün. Üstelik bunun için fazla sayıda şart da aranmıyor. Silahlı maaşları 2023 yılı özelinde aşağıdaki gibidir:

Maaş DerecesiMaaş
Silahlı güvenlik en düşük maaş 🟢10.310 TL
Silahlı güvenlik ortalama maaş 🟢18.590 TL
Silahlı güvenlik en yüksek maaş 🟢26.870 TL
Silahlı Güvenlik Maaşları

Yukarıdaki fiyatlar güncel olarak gerçekleştirilen asgari ücret zammının ardından belirlenmiştir. Silahlı güvenlik olarak çalışacak kişiler ortalama olarak 18.590 TL’lik bir maaş almaktadır. Bu ücrete primler ve ek mesailer dahil değildir.

Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşları

Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşları
Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşları

Devlet kurumları, silahlı güvenliğe en çok ihtiyaç duyulan alanlar olabilir. Bu nedenle Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşları da normalin üzerinde yer almaktadır. Bu tehlikeli görev için her daim asgari ücretin üzerinde bir tutar belirlenmektedir. Güncel olarak 2023’e ait Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşları ise aşağıdaki gibidir:

 • Devlette silahlı güvenlik en düşük maaş: 10.310 TL
 • Devlette silahlı güvenlik ortalama maaş: 18.590 TL
 • Devlette silahlı güvenlik en yüksek maaş: 26.870 TL

Havaalanı Özel Güvenlik Maaşları

Havaalanları gibi popülasyonun yüksek olduğu ve dolayısıyla iş gücünün de zor olduğu alanlarda çalışmak birçok kişinin isteğidir. Bu tür alanlar genellikle yüksek maaş seçeneklerine de sahiptir. Havalimanı güvenlik alımları belirli aralıklarla Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından ilan ile duyurulmaktadır. Havaalanlarında özel güvenlik olarak çalışmak isteyen kişilerin sahip olması gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Lise ya da dengi bir eğitimden mezun olmak,
 • Vücut ve akıl hastalığına sahip olmamak,
 • Özel güvenlik eğitimini başarı ile tamamlamış olmak,
 • Fiziki görünüm ve diksiyon sorunu olmayan,
 • Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm boya sahip olan

Yukarıdaki kriterleri karşılayan kişiler havaalanında silahlı ya da silahsız güvenlik olarak başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Alımlar her ay belirlenen tarihlerde Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından duyurulmaktadır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Orman Yangın İşçileri Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bankada Silahlı Güvenlik Maaşları

Bankalar, devlet kurumları gibi silahlı güvenliğe en çok ihtiyaç duyulan alanlar olabilir. Bu nedenle bankada silahlı güvenlik maaşları da normalin üzerinde yer almaktadır. Bu tehlikeli görev için her daim asgari ücretin üzerinde bir tutar belirlenmektedir. Güncel olarak 2023’e ait bankada silahlı güvenlik maaşları ise tıpkı Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşlarında olduğu gibidir.

 • Bankada silahlı güvenlik en düşük maaş: 10.310 TL
 • Bankada silahlı güvenlik ortalama maaş: 18.590 TL
 • Bankada silahlı güvenlik en yüksek maaş: 26.870 TL

Kadrolu Özel Güvenlik Maaşı

Tabi ki de özel güvenlik kendi içinde çeşitli birimleri barındıran bir alandır. Bu yüzden her güvenlikçi aynı maaşı alamayabilir fakat hemen hemen hepsi temelde aynı işten sorumlu olduğu için maaşları yakın veya aynıdır. Kadrolu Özel Güvenlik Maaşı da yukarıda bahsettiğimiz maaşlar gibi hemen hemen aynıdır.

Silahlı Güvenlik Nasıl Olunur?

ÖGG olarak da kısaltılan Özel Güvenlik Görevlisi, kalabalık bölgelerde asayişi tenha bölgelerde ise güvenliği sağlamakla görevlidir. Kişileri, kurumları ya da çeşitli değerli varlıkları koruyabilir. Yangın, afet ya da olay yeri incelemesi gibi çeşitli alanlarda görev alınabilir. Silahlı güvenlik nasıl olunur sorusu ise son dönemin en sık konuşulan konularından biridir. Silahlı güvenlik olabilmek için bazı kriterler vardır. Bu kriterleri karşılayan herkes başvuruda bulunarak silahlı güvenlik olma aşamalarına geçebilir.

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yılda 6 kez düzenlenen sınavlara girmek gerekir. Sınavdan 60 ve üzerinde not alan kişilerin tamamı başarılı sayılacaktır. Bu sayede sertifika alınarak özel güvenlik olunabilir. Başarısız olunması durumunda ise 4 kez daha sınava giriş hakkı sabittir. Kişilerin özel güvenlik olmaları için sabıkasız olmaları da aranan en önemli şartlardan biridir. Bir özel güvenlik adayı 21 yaşını doldurmuş olmalı ve lise mezunu olmalıdır. Bunun yanı sıra sabıka kaydı da bulunmamalıdır. Şartlara uyan herkes başvuruda bulunabilmektedir.        

Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler için daha farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Bu noktada yaş 18’e eğitim derecesi ise ortaöğretime düşmektedir. Yani 18 yaşını doldurmuş olan ve 8 yıllık ortaöğretim eğitimini tamamlamış olan herkes silahsız güvenlik olabiliyor. Bunun yanı sıra koşullara uygun olan kişilerin sabıka kaydının da olmaması gerekiyor. Böylece silahlı ve silahsız özel güvenlik olmak için gerekli kriterler bulunmaktadır.

Son olarak Silahlı Güvenlik Maaşları 2023 ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son olarak Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşları yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın