Ana Sayfa » Maaşları » Yedek Astsubay Maaşı 2023 – Güncel Maaşlar!

Yedek Astsubay Maaşı 2023 – Güncel Maaşlar!

Yedek astsubay maaşı 2023, orduya katılmak isteyenler için önemli bir konumdadır. Ayrıca askerlik mesleğini benimseyenlerin toplumdan ayrı bir saygı görmeleri de astsubaylığa yönelmeyi gerektirecektir. Yedek astsubay olmak isteyenlerin lise mezunu olmaları yeterlidir. Bunun için başvuru sürecini dikkatli bir biçimde tamamlamaları ön plandadır.

Bedelli askerlik yapmaya yönelmeyen kişilerin alternatifleri arasında yedek astsubaylık da yer almaktadır. Ayrıca MYO mezunlarına bu tip bir olanak sağlanmaktadır. Ayrıca lisans ya da lisans üstü mezuniyetleri olanların da bu tip bir sonuca ulaşmaları kesindir. Bununla beraber er olarak bu görevi gerçekleştirmek yerine daha da üst rütbede gerçekleştirme şansları vardır. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay olmak adına lise programlarından mezun olmak yeterli bir durumdur. Ayrıca yedek astsubay nasıl olunur? hususunda da lise bitimiyle birlikte üniversite sınavlarına girdikten sonra askeri mülakatlara dahil olmak bu görev için yeterli olunup olunmadığını kanıtlayacak olan bir konumdadır. Diğer bir yöntemi de herhangi bir üniversitenin lisans ya da ön lisans programlarından mezun olmak olarak belirtilmektedir.

Mezun olanların TSK duyurularıyla birlikte askerlik şubesine giderek bu hakkı elde edeceklerdir. Ayrıca öncelikli olarak askeri hastaneye gidecek ve sağlık raporu alacaklardır. Askeri hastanede herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda da yazılı sınava girmek durumu gündeme gelecektir. Ayrıca bu yazılı sınavdan en az 70 puan almak da gerekecektir. Bu aşamayı da geçenlerin son olarak mülakat evresine dahil olmaları önemlidir.

2023 Astsubay Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetleri Jandarma ve Sahil Güvenlik ile İçişleri Bakanlığına bağlı birliklerde görev yapan astsubaylar; kıdemli başçavuş, astsubay başçavuş, astsubay üstçavuş, astsubay kıdemli üstçavuş astsubay kıdemli çavuş, astsubay çavuş, astsubay ast çavuş şeklindedir. yıllık fakülteden mezun olan astsubaylar, subay rütbesini aldıklarında albaylığa yükselme imkânına sahiptirler. 2023 Astsubay Maaşları rütbe, kıdem, nitelik ve pozisyona göre değişmektedir. Astsubay maaşları 13 bin TL – 17 bin TL civarındadır.

Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir?

Orduda yedek subay olmak isteyenlerin her hususu dikkate almaları gerekecektir. Bununla beraber yedek subay olma şartları nelerdir? konusuna da tam anlamıyla uymalarında yarar vardır. Ancak bu şartlara uygun olmaları durumunda mesleği icra etmeye de başlayacaklardır.

 • Lise ve dengi okullardan mezun olmak ya da üniversite programlarını bitirmek
 • 4 yıllık fakülte bitiren adayların 28 yaş üzerinde olmaması
 • Adayların diş yapısının sorunsuz olması
 • 2 senelik program bitirenlerin 26 yaş üzerinde olmaması
 • Vücutta yanık, kalıcı leke, iz ya da dövme gibi durumların bulunmaması
 • Erkekler için 164 cm, kadınlar için de 158 cm en az boy şartının olması
 • Bedelli askerlikten yararlanan kişilerin ödeme sonrasında celp tercihlerini belirlemesi
 • Kurada çıkmayan adayların askerliklerini ertelemesi mümkündür.

Tavsiye edilen içerik: JÖH Maaşı

Yedek Astsubay Şartları

Yedek astsubaylık şartları 7178 sayılı Asker Alma Kanunu’nun 8. Maddesinde net bir biçimde belirtilmektedir. Ayrıca yedek astsubay şartları konusunda da son derecede hassas bir konumda olmak gerekecektir. Ancak bu şekilde TSK kadrosuna girerek, bu meslek grubu içerisinde yer almak mümkün hale gelecektir. Bununla beraber asker adaylarının gerekli kriterlere uygun olup olmamaları da son derecede gerekli bir haldedir.

 • Başvuru yapacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Daha önceden Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak.
 • Terör örgütlerine yardım etmemiş ve bu örgütlerle iş birliği içinde olmamış kişiler.
 • En az 2 senelik yüksek öğrenim kurumundan mezun olmanız gerekmektedir.
 • Yedek astsubaylığa başvuran kişilerin vücut yapısında bir kusur bulunmamalıdır.
 • 2 senelik üniversite bitirenlerin 26 yaşını, 4 senelik üniversite bitirenlerin ise 28 yaşı aşmaması gerekmektedir.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerin belirlediği boy ve kilolara sahip olmanız gerekmektedir. Erkeklerde en az 1.64 cm, Kadınlarda ise en az 1.58 cm şarttır. Türk Silahlı Kuvvetlerin resmi sitesinden yedek astsubay alımı için boy ve kilo şartlarına daha detaylı ulaşabilirsiniz.
 • Başvuru yapan kişilerin vücudunda çizik, yanık, derin yara izi ve dövme bulunmaması, gerekmektedir.
 • Diş yapınızda ve ağzınızda herhangi bir kusurun bulunmaması,
 • Herhangi bir ağır hastalığının bulunmaması gerekmektedir.

Yedek Astsubay Görevleri 

Yedek subay nedir, Yedek Astsubay Görevleri nelerdir? Gibi soruların cevapları: Savunma Bakanlığı 2000/1 açıkladı. Askere giden adaylar için askerlik hizmetleri. Askerlik pozisyonlarının açıklanmasıyla birlikte astsubay ve yedek subaylar için soruşturma başlatıldı. Astsubay, bir subaydan daha genç ve bir er ve astsubaydan daha yaşlı bir askerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan astsubaylar, emir komuta zincirinin yanı sıra muhabere ve askeri eğitim gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Son olarak Yedek Astsubay Maaşları ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar aşağıda belirtilmiştir. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Yedek Astsubay Maaşı 2023 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın