Ana Sayfa » Rehber » Çıplak Kadın Görmek Gusül Gerektirir Mi?

Çıplak Kadın Görmek Gusül Gerektirir Mi?

Çıplak kadın görmek gusül gerektirir mi gibi bir konu merak edilenler arasında olmaktadır. Gusül abdestini yeniden alıp almamayı gerektirdiği de herkesin ilgisini çeken bir detaydır. Çıplak kadın görme durumunda şehvet duyma halinde gusül abdesti almak gerekecektir. Ancak herhangi bir biçimde cinsellik içeren bir düşünce ya da duyguya kapılmamak da gusül abdesti gerektirmeyen konular arasındadır. Aynı zamanda diğer Rehber adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Çıplak Kadın Görmek Gusül Gerektirir Mi?

İslam dini perspektifinde, bir erkeğin çıplak bir kadın görmesi durumunda gusül gerektirir. Bu, kadının herhangi bir özel yerini veya örtüsünü çıkarmasına gerek olmadan sadece bedeninin çıplaklığına bakılması durumunda bile geçerlidir. Bu nedenle, Müslüman bir erkek, bu tür durumlardan kaçınmalı ve kadınların mahremiyetine saygı göstermelidir. Ayrıca, bir Müslüman kadın da kendini açık bir şekilde sergilemekten kaçınmalı ve erkeklerin mahremiyetine saygı göstermelidir.

Çıplak Kadın Görmek Abdest Bozar Mı?

Çıplak Kadın Görmek Abdest Bozar MıPin
Çıplak Kadın Görmek Abdest Bozar Mı

Hayır, çıplak kadın görmek abdesti bozmaz. Ancak, bir erkek ya da kadın Müslüman bir birey olarak, namaz kılarken veya Kur’an okurken zihni veya gözleriyle cinsel dürtüleri harekete geçirecek şekilde bir çıplaklığı görürse, bu durum abdestin bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle, İslam inancına göre, erkekler ve kadınlar cinsel dürtülerini uyandıracak her türlü durumdan kaçınmalı ve Allah’ın emirlerine uygun bir şekilde davranmalıdırlar.

Gusül Abdesti Gerektiren Haller Nelerdir?

Gusül abdesti almak ya da yinelemek adına bazı konular gündeme gelmektedir. Bununla beraber gusül abdesti gerektiren haller nelerdir noktasında da bazı şartları bilmekte fayda vardır.

 • Hayz ya da lohusalık durumları sonrasında gusül abdesti almak farz olmaktadır. Bu hallerin son bulması halinde zaman kaybetmeden abdest almak gerekecektir.
 • Cinsel ilişki sonrasında gusül abdesti almak gerekecektir.
 • Erkeklerin ve kadınların şehvetle meni akıtması
 • Rüyada şehvetlenen ve boşalma halini yaşayan kişiler için gusül abdesti almak farzdır.
 • Boşalma durumunda meni tam olarak çıkmamış olduğu hallerde idrar yoluyla dışarı atılması söz konusudur. Meninin vücuttan tamamen atılmasıyla birlikte gusül abdesti almak gerekecektir.
 • Mastürbasyon yapma sonrasında gusül abdesti gerekir.
 • Boşaldığını hissetmese bile kişilerin çamaşırlarında meni görmeleri durumunda gusül almalarında yarar vardır.

Ayrıca, benzer bir yazımız olan 32 Saniye Oruç Tutan Ülke içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Gusül Abdesti Gerektirmeyen Haller

Bazı durumların ortaya çıkması halinde gusül abdesti almak gibi bir zorunluluk söz konusu olmayacaktır. Gusül abdesti gerektirmeyen haller hususunda halk arasında yanlış bilinen konuları da ele almak gerekecektir. Bununla beraber bazı durumlar hakkında bilgi sahibi olmak da önemli bir konudur.

 • Erkek ya da kadın karşı cinsi çıplak görmesi durumunda gusül abdesti almak gerekmeyecektir.
 • Kadınların kocasını ya da başka bir kadını görmesi durumu gusül bozulduğu manasını içermez.
 • Karı ile kocanın oynaşması ya da düşünmesi halinde mezi gelmesi durumunda gusül abdesti şart değildir.
 • İdrar yaptıktan sonra gelen yapışkan sıvı gusül abdestini şart koşmamaktadır.
 • Ağır bir şey kaldırmak ya da bir yerden düşmek gibi sebeplerden kaynaklı olarak meni çıkınca gusül abdesti lazım olmayacaktır.
 • Uyurken rüyalandığını hatırlayan ancak meni gelmediğini fark eden kişilerin gusül alması şart değildir.
 • Kadınlar gusül aldıktan sonra kocasının menisi çıktığında gusül şart olmayacaktır.
 • Kadınların kokularını erkekler koklarsa gusül gerekmemektedir.

Evli Çiftlerin Birbirlerini Çıplak Görmeleri Abdesti Bozar Mı?

Eşler arasında herhangi bir sınırlama olmayacaktır. Bununla beraber evli çiftlerin birbirlerini çıplak görmeleri abdesti bozar mı hususunda bazı hadisler gündeme gelecektir.

Eşler arasında ‘avret’ (bakılması haram olan yerler) konusunda bir sınırlama yoktur. Karı-koca birbirini çıplak olarak görebilirler, vücutlarının tamamına bakabilirler. Eşlerin birbirlerinin çıplak bedenlerine bakmaları sebebi ile cinsel organlarından bir sıvı gelmedikçe abdestleri bozulmaz (Kâsânî, Bedâiü’s-sanâi’, 1406 /1976, Beyrut, I, 37).

Ayrıca, benzer bir yazımız olan Geğirmek Abdesti Bozar Mı? içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Cinsel Muayene ile Abdest Bozulur Mu?

Kadınların muayene olmak amacıyla erkek doktorlara rahmini göstermesi durumu da abdest hakkında sorular içermektedir. Bununla beraber cinsel muayene ile abdest bozulur mu sorusu da genel olarak açığa çıkmaktadır. Bu hususta farklı açıklamalar ve hadisler de gündeme gelmektedir.

Kadınların muayene esnasında şehvet ya da haz duymaması halinde gusül abdesti gerekmemektedir. Tam tersi bir durum oluştuğunda da bu tip bir durum şart olmaktadır. Ayrıca Seadet-i Ebediyye kitabında Redd-ül Muhtar bu konuya açıklık getiren isimlerden bir tanesi olarak dikkate alınacak açıklamalara yer verir.

Çocuk zekeri, hayvan zekeri, ölü zekeri, zeker gibi her şey veya parmak kullanınca içeri girdiği zaman, lezzet duyarsa, gusletmesi lazım olur. Lezzet duymazsa, gusletmesi iyi olur.

Çıplak Kadın Görmek Abdest Bozar Mı? ile alakalı sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Son olarak Çıplak Kadın Görmek Gusül Gerektirir Mi? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın