Ana Sayfa » Maaşları » Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları – Web Tasarımcı Maaşı 2024!

Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları – Web Tasarımcı Maaşı 2024!

Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Günümüz teknolojisi ile beraber masa başında gerçekleştirilen işler oldukça yayın hale gelmiştir. Özellikle bilgisayar üzerinden artık her sektörde iş bulunabiliyor. Biz de sizlere son dönemin popüler mesleklerinden olan web tasarımı ve kodlama ile ilgili bilgiler sunacağız. Diğer Maaşları adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Web Tasarımı ve Kodlama Ne İş Yapar?

Hizmet sektörünün tamamı internet ile beraber artık bir web sitesine ihtiyaç duymaktadır. Durum böyle olunca da web tasarımı işleri de oldukça fazla gelmeye başlamıştır. O yüzden Web Tasarımı ve Kodlama Ne iş yapar gibi soruların cevapları da aranmaktadır. Öncelikle bu sektör ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

  1. Frontend Developer
  2. Backend Developer

Her iki dal da birbirini tamamlamaktadır. Frontend çalışan bir kişi sektörün ön yüzünde çalışır. Bu da demek oluyor ki insanların görmüş oldukları kısmı frontend developer yapmaktadır. Daha çok tasarım odaklı çalışma olarak adlandırılabilir.

Backend Developer ise işin tamamen sanayisinde çalışan kişidir. Sadece arka planda kodlar ile çalışan, temel bir hatayı gidermek için çaba gösteren kişilere denilmektedir. Bu nedenle Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları diğer sektörlere göre farklıdır.

Aynı zamanda buna benzer bir yazımız olan Front End Developer Maaşları yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Web Tasarımcı Maaşları

Web Tasarımcı Maaşları
Web Tasarımcı Maaşları

Bir web sitesi yaptırılırken hem şık görünümlü olması önemlidir hem de işlevselliğinin iyi olması gerekir. Bu nedenle Web Programcılığı maaşı da taleplerin yoğunluğundan dolayı fazlalaşmaktadır. Bir web tasarımcısının tasarlamış olduğu siteyi birçok kişi satın alabilmektedir. Ayrıca gelen müşteri isteklerine göre de tasarımlar yapılabilmektedir. Fiyat farklılıkları da burada değişir. Bir web tasarımcısı hem freelance olarak hem de şirket içerisinde çalışma gösterebilir. Bu iki tercih arasında da Web Tasarımcı Maaşları değişiklik göstermektedir. Bir web tasarımcı günümüzde;

  • Bir şirket üzerinde yeni çalışmaya başlayan kişi 39.000-48.000 TL aralığında bir maaş alabilmektedir.
  • Freelancer olarak çalışan bir kişi ise proje bazlı fiyat almaktadır. Bu da yaklaşık olarak kurumsal bir firma ile freelance olarak çalıştığını düşünürsek 35.000 TL üzerinden ücret aldığını söyleyebiliriz.

Bilgisayar Programcılığı Maaşı

Bir bilgisayar programcısı birçok yazılım sektöründe çalışma fırsatı yakalamaktadır. Bu bir robot kodlamadan web sitesi kodlamaya kadar uzanır. Bu nedenle insanların tercih etmiş oldukları dallar o kişinin gelişiminde önemli bir rol oynar. Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları da bu nedenle farklılık gösterir. Özellikle sektörde arka planda çalışmanın vermiş olduğu sorumluluk ile beraber programcılığın zorlukları oldukça fazladır. Bu nedenle kodlamacı maaşları da farklılık göstermektedir. Biz de sizlere aşağıda hem kurumsal bir firmada çalışan programcının almış olduğu ücreti hem de freelancer olarak proje satarak para kazanan bir programcının maaşını sunuyoruz.

ÜnvanEn DüşükEn Yüksek
Senior Developer93.680 TL102.100 TL
Junior Developer39.160 TL46.450 TL
Bilgisayar Programcılığı Maaşı

Web Tasarımı ve Kodlama İş İmkanları

Tasarım ve kodlama sektöründe iş imkanı özellikle son dönemlerde oldukça fazladır. Çünkü avukatından işletmecisine kadar artık her sektör üzerinden teknoloji kullanılmaktadır. İnsanlar web siteleri oluşturup sadece yaşadıkları bölgede değil tüm dünya çevresinde iş aramaktadırlar. Bunun için de web sitelerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle Web Tasarımı ve Kodlama İş İmkanları oldukça fazla olmaktadır. Bu sektöre olan ilginin fazla olması nedeniyle de artık tasarımcı ve kodlama geliştirici kişi sayısı da artış göstermektedir. Özellikle genç kısım bu sektöre ilgi duymaktadır. Durum böyle olunca da Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları da farklılık göstermektedir. Artık elinizin altında bir bilgisayar ve internetin olması ile beraber siz de bu sektör içerisinde iş imkanı bulabilirsiniz. İsterseniz kendi işinizin sahibi olun isterseniz de kurumsal bir firmaya başvurunuzu yapın.

Freelance Web Tasarımcı Ne Kadar Kazanıyor?

Bir freelance çalışan kişi kendi kazancını kendisi belirlemektedir. Çünkü kişi ne kadar çok çalışırsa o kadar çok kazanır. Aynı zamanda eline gelmiş olan projenin süresinin uzunluğu da bunu belirler. Bir freelancer aylık 2 proje de alabilir 5 proje de alabilir. Bununla birlikte düşük bütçeli bir işi de kabul edebilir aynı zamanda bir fabrika için de proje kabul edebilir. Bunlar tamamen farklılık göstermekle beraber bütçe değişikliğine de yol açan faktörlerdir. Bu yüzden insanlar Freelance Web Tasarımcı Ne Kadar Kazanıyor? sorusunun cevabını sürekli farklı duyabilirler.

  1. Küçük bir işletmeye yapılan tasarımın ortalama ücreti 9.000 – 15.000 TL aralığında değişmektedir.
  2. Büyük bir fabrikaya yapılan web tasarımın ortalama ücreti 45.000 – 80.000 TL aralığında olması mümkündür.

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın