Ana Sayfa » Rehber » Doktor Olmak İçin Kaç Puan Gerekir? – Doktorluk Kaç Puan Oldu?

Doktor Olmak İçin Kaç Puan Gerekir? – Doktorluk Kaç Puan Oldu?

Doktor Olmak İçin Kaç Puan Gerekir? yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda günümüzün en önemli mesleklerinden biri olan doktorluk ile ilgili konuşacağız. Doktor olmak isteyenler sıklıkla üniversitelerin kaç puanla alım yaptığını araştırmaktadır. Hatta göz doktoru, cerrah gibi bazı branşların nasıl olunacağını, kaç puan gerektirdiğini de araştırmaktalardır. Sorularınıza cevap olabilecek yazımıza hiç vakit kaybetmeden geçelim.

Doktor Olmak İçin Kaç Puan Gerekir? 👨‍⚕️

Doktor Olmak için kaç puan gerekir incelemesinden önce doktorlar hakkında bilgi vermek isteriz. Doktorlar, fiziksel ve zihinsel sağlığı korumaya veya iyileştirmeye yardımcı olmak için tıp uygulama konusunda deneyimli ve sertifikalı kişidir. Bir doktor, hastalarla etkileşimde bulunmak, tıbbi sorunları teşhis etmek ve hastalık veya yaralanmayı başarılı bir şekilde tedavi etmekle görevlidir. Tıp alanında öğrencilerin okuyabileceği birçok özel alan vardır.

Ülkemizde birçok üniversite bulunmaktadır. Hatta bunların büyük bir çoğunluğunda Tıp Fakültesi de vardır ve Tıp eğitimi verilmektedir. 2022 yılı verilerine göre en düşük ve en yüksek puanlar, Doktor olmak için kaç puan gerekir? diyenler için şu şekilde listelenebilir:

ÜniversiteBölümTaban PuanBaşarı Sırası
İstanbul Medipol Üniversitesi (Vakıf) Tıp (İngilizce) (Burslu)552,3870
Girne Üniversitesi (KKTC)Tıp (%25 İndirimli)457,6449.972

Ayrıca dilerseniz Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? isimli yazımıza da bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Beyin Cerrahı Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Üniversitelerin 6 yıllık Tıp eğitimini tamamlayan doktorlar, beyin cerrahı olabilmek için uzmanlaşma yolunda gitmelidirler. Bu nedenle kısa ismiyle TUS, yani Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na girmelidirler. Alanlara göre puanlar çok farklılaşma göstermektedir. Hatta üniversiteler arasında bile puanlar değişkenlik gösterir. Bu nedenle tek bir puan belirtmek mümkün değildir, üniversite puanıyla beraber değerlendirilmelidir. Beyin Cerrahı Olmak için kaç puan gerekir? diyenler sizlere hazırladığımız en düşük ve hatta en yüksek puanların olduğu listemiz şu şekilde:

 • Gazi Üniversitesi / Beyin ve Sinir Cerrahisi : 71.659 Puan
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi / Beyin ve Sinir Cerrahisi : 45.1199 Puan

Çocuk Doktoru Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Pediatri olarak da bilinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları için de aynı şekilde TUS ile uzmanlaşma gereklidir. Genel olarak TUS puanlarının içinde en düşük olanlardan biri Çocuk Doktorluğu’dur. Çocuk Doktoru olmak için kaç puan gerekir? diyenler sizlere hazırladığımız en düşük ve en yüksek puanlar şu şekildedir:

 • Koç Üniversitesi / Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları : 66.4512 Puan
 • Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi / Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları : 45.0179

Göz Doktoru Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Diğer bir merak edilen nokta ise Göz doktoru olmak için kaç puan gerekir? olmaktadır. Tam ismiyle Göz Hastalıkları olan alanda uzmanlaşmak için yine TUS puanı gerekmektedir. Göz doktoru olmak için alınması gereken en düşük ve en yüksek puanlar aşağıda bulunmaktadır:

 • Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi / Göz Hastalıkları : 76.9025
 • Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi / Göz Hastalıkları : 48.4049

Ayrıca dilerseniz Eşit Ağırlık Meslekleri Ve Maaşları isimli yazımıza da bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Doktorluk Kaç Puan?

Doktorluk Kaç Puan
Doktorluk Kaç Puan

Üniversitelerin Tıp Fakülteleri için öğrencilerin üniversite sınavına girmeleri gerekmektedir. Sayısal puan türüyle alım yapan Tıp Fakülteleri için az önce en düşük ve en yüksek puanlardan bahsetmiştik. Doktorluk Kaç Puan? diyenler için, en ama en yüksek puanlı meslek grubunda doktorluk bulunmaktadır. 6 yıllık eğitim tamamlandıktan sonra da Yabancı Dil Sınavı (YDS) ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) puanı aldıktan sonra uzman doktor olunabilmektedir.

Uzman doktorlukta puanlar çok değişkendir. Uzmanlaşmak istenilen alana göre farklılık gösterir. Doktorluk Kaç puan? sorusunun yanıtı olarak yüksek puanlı alanlar tavan puan sıralaması ile şu şekildedir:

 • Deri ve Zührevi Hastalıkları : 80 Puan
 • Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi : 79 Puan
 • Tıbbi Genetik : 77 Puan

Doktorluk Kaç puan? sorusunun yanıtı olarak düşük puanlı alanlar tavan puan sıralaması ile şu şekildedir:

 • Göğüs Cerrahisi : 62 Puan
 • Aile Hekimliği : 62 Puan
 • Çocuk Cerrahisi : 56 Puan

Tıp Okumak İçin Kaç Puan Gerekir?

Yazımızda Tıp Okumak için kaç puan gerekir ve Tıpta uzmanlaşma nasıl olur gibi konulara değindik. Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından çok merak edilen puan sıralamaları her yıl değişkenlik göstermektedir. 2023 yılı için göz önünde bulundurulacak listeye bakıldığında puanlar; en yüksek 550 civarında iken, en düşük 457,64 puan olarak belirtilmiştir. Böylelikle Tıp kazanmak için kaç puan gerekir sorusuna da yanıt vermiş oluyor, başarılar diliyoruz.

Son olarak Doktorluk Kaç Puan? ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Doktorluk Kaç Puan? yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın