Ana Sayfa » Rehber » Gri Tonları İsimleri – Renk kodları!

Gri Tonları İsimleri – Renk kodları!

Gri Tonları İsimleri ile beraberiz. Gri tonları, moda ve tasarım dünyasında son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Hem sıcak hem de soğuk tonları olan gri, birçok farklı tarz ve renk paleti ile uyum sağlayabilir. Bu nedenle, gri tonlarına sahip ürünlerin isimleri de bu geniş yelpazeyi yansıtmalıdır. İsim seçimi, ürünün karakterini, stilini ve hedef kitlesini yansıtmalıdır. Bu yazıda, gri tonları isimleri konusunda bazı fikirler ve örnekler sunacağız. Bu tarz önerilerin devamı için isimler kategorimize göz atmanızı öneriyoruz. Her konu hakkında isim ve nick önerisini bulabilirsiniz.

Gri Tonları İsimleri

Gri tonları isimleri pek çok alanda insanların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Renk paletleri özellikle dijital çağın da gelişimiyle birlikte sınırsız sayıda varyasyona ulaşmış durumda. Gri’nin dahi en açık tondan en koyu tonuna ve nihayetinde siyaha kadar toplamda 10 farklı renk tonu bulunuyor. Bu renk tonlarının isimleri, RGB renk kodları ve HEX renk kodları ise aşağıda yer alıyor:

 • Gainsboro: #DCDCDC (HEX renk kodu) – 220 220 220 (RGB renk kodu)
 • LightGray: #D3D3D3 (HEX renk kodu) – 211 211 211 (RGB renk kodu)
 • Silver: #C0C0C0 (HEX renk kodu) – 192 192 192 (RGB renk kodu)
 • DarkGray: #A9A9A9 (HEX renk kodu) – 169 169 169 (RGB renk kodu)
 • Gray: #808080 (HEX renk kodu) – 128 128 128 (RGB renk kodu)
 • DimGray: #696969 (HEX renk kodu) – 105 105 105 (RGB renk kodu)
 • LightSlateGray: #778899 (HEX renk kodu) – 119 136 153 (RGB renk kodu)
 • SlateGray: #708090 (HEX renk kodu) – 112 128 144 (RGB renk kodu)
 • DarkSlateGray: #2F4F4F (HEX renk kodu) – 47 79 79 (RGB renk kodu)
 • Black: #000000 (HEX renk kodu) – 0 0 0 (RGB renk kodu)

Bu renk kodları Adobe Photoshop da dahil olmak üzere tüm tasarım araçlarında ve çevrimiçi renk paletlerinde yer alıyor. Hepsi evrensel bir kod olmakla birlikte kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Gri Renk Tonları İsimleri 🌟

Gri Renk Tonları İsimleri
Gri Renk Tonları İsimleri

Öncelikle Gri renk tonları, sade ve sofistike bir görünüm yaratmak için sıklıkla tercih edilen renklerdir. Bu tonlar, farklı yoğunluklarda ve tonlarda gelir ve farklı isimlerle tanımlanır. Örneğin, “gümüş”, “kül”, “fildişi” ve “kömür” gibi isimler, gri renk tonlarına örnek olarak verilebilir. Bu tonlar, modern tasarımlarda ve minimalist dekorasyonlarda sıklıkla kullanılır ve diğer renklerle kolayca kombinlenebilirler. Kısacası Gri Renk Tonları İsimleri bu şekildedir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Oyuncak Bebek İsimleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gri Tonlarına Ne Denir?

Gri tonlarına ne denir diye merak edenler için bazı sözlük tabirleri bulunuyor. Bir rengin doğrudan griye karşılık gelmesi mümkün değildir. Her renkte olduğu gibi gride de çeşitli renk paletleri ve dolayısıyla tonlar vardır. Griye benzeyen fakat gri olmayan renk tonlarına genellikle grimsi ya da grilik adı verilir. Gri, beyaz ile siyah arasındaki nötr renk olduğu için tonlara bağlı olarak farklı isimler vermek mümkündür.

Tonlara bağlı olarak verilen farklı isimlere; açık ve solgun bir grilik için solgun gri ya da pastel gri gibi tonlar örnek verilebilir. Çok daha koyu ve yoğun bir grilik içinse derin gri ya da kömür gri adı verilmiştir. Grinin tonları renk skalasında genellikle bir şeyin nötr olduğunu ya da sade bir görünüme sahip olduğunu ifade etmek için kullanılır. Temel olarak kullanılan gri tonları yukarıdaki listede yer aldığı gibidir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Kozmetik Marka İsim Önerileri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Renk Adları Nelerdir?

Renk adları nelerdir diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Temel renk olarak da belirtilen 11 farklı ana renk bulunuyor. Bu renkler sırasıyla; siyah, beyaz, kırmızı, yeşil, sarı, mavi, pembe, gri, kahverengi, turuncu ve mor olarak biliniyor. Bunların yanı sıra yine bu renklerin yer aldığı bazı detaylar da bulunuyor.

 • Temel renkler: Üç temel renk olan kırmızı, mavi ve sarı diğer renkleri oluşturmak için de kullanılır.
 • Türetilmiş renkler: İki temel rengin birbiriyle karıştırılması sonucunda ortaya çıkan renklerdir.
 • Nötr renkler: Beyaz, siyah ve gri gibi renkler nötr renkler olarak da bilinir. Yoğunluk ve tonlarına bağlı olmak üzere farklı gri tonlarına ayrılabilirler.

Yukarıda da görüldüğü gibi renkler çeşitli faktörlere göre isimlendirilen ve farklı kriterleri özelinde sınıflandırılan şeylerdir. Elbette bu sınıflandırma ve renklerin isimlerinin belirlenmesi tamamıyla insanların bir eseridir. Örneğin mavi ve yeşilin isimlerinin çıkış amacı tamamen aynıdır. Her iki renk de doğadan esinlenerek ortaya çıkmış isimlerdir. Doğadaki bitki ve nesneler renklerin isimlerinin belirlenmesi hususunda etkin bir şekilde rol oynar.

Ayrıca, Gri Tonları İsimleri ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.

Ayrıca Gri Tonları İsimleri yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz Rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın