Ana Sayfa » Rehber » Kuranda Zengin Olmanın Yolları – Kuranda Zengin Olma Ayetleri

Kuranda Zengin Olmanın Yolları – Kuranda Zengin Olma Ayetleri

Kuranda Zengin Olmanın Yolları yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Günümüzde Kuranda zengin olmanın yolları ile ilgili kesin olarak bir öneri bulunmamaktadır. Ancak İslam dinine inananları fakirlikten kurtaracak ayetler yer almaktadır. Kuranda yer alan ayetleri ve duaları okuyarak zenginliğinize katkıda bulunabilir ve bereketinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda diğer Rehber adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kuran’da Zengin Olmanın Yolları

Kuran’da Zengin Olmanın Yolları ya da formülleri yer almamaktadır. Ancak, Kuran’da bolluk, zenginlik, rızık ve bereket konuları ele alınmaktadır. İnananlar, Allah’ın kendilerine verdiği nimetleri değerlendirerek ve işlerinde dürüstlük, çalışkanlık ve sabır göstererek dünya hayatlarında bolluk ve zenginlik elde edebilmektedirler.

Kuranda, Allah’ın ihtiyaçlarımızı karşılamak için bize yeterli rızık verdiği belirtilmiştir. Bu nedenle, insanlar Allah’ın verdikleriyle yetinmeli, bolluk ve zenginlik arzusuna kapılıp hırs yapmamalıdır. Kur’an aynı zamanda, insanların çalışarak ve kazançlarını helal yollardan elde etmeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Haksız kazanç, hile, yalan ve dolandırıcılık yaparak zengin olmak, Kuranda açık şekilde yasaklanmıştır.

Kuran’da Zengin Olmanın Yolları yer almaz fakat şu özellikler oldukça önemlidir:

 • Dürüstlük,
 • Çalışkanlık,
 • Sabır,
 • Allah’ın verdiği nimetleri değerlendirme ve haram yollardan kaçınmak

Zengin Olmanın Duası

Zengin Olmanın Duası
Zengin Olmanın Duası

Kuranda net bir şekilde şu duayı okuduktan sonra zengin olacaksınız denilen bir dua yoktur. Ancak bereketinizi arttırmanıza yardımcı olacak ve kazançlarınızı katlamanıza yardımcı olacak dualar bulunmaktadır. Zengin olma duası olarak bilinen, zenginlik ve bereket için okunan duanın Türkçe okunuşu şu şekildedir:

 1. Bismillahirrahmanirrahim
 2. Kulillahümme makikül mülki tülil mülke men teşau ve tenziül mülke mimmen teşau ve tüizzü men teşau ve tüzillü men teşau biyedikel hayr inneke ala külli şeyin kadir. Tülicülleyle finnehari ve tuhlicunnehara filleyli ve tuhricul hayye minel meyyiti ve tuhricul meyyiti minel hayy ve terzuku men teşau bi gayri hisab.

Zengin olmak için veya malının artmasını isteyen kişiler bu duayı en az 4 kez okumaları gerekmektedir. Borçlarından kurtulmak isteyen kişiler ise 41 defa okumaları gerekmektedir.

Kuranda Zengin Olma Ayetleri

Dinimizde bizlerin zengin olmasına yardımcı olacak daha doğrusu bizlere doğru yolu gösterecek ayetler bulunmaktadır. Müslümanlar, helal kapsamında maddi boyutta arzu ettikleri mal varlığına kavuşmak için ibadet ederek kazançlarını arttırmak istemektedirler. Kuranda geçen zengin olma ayetleri şunlardır:

 • Allahümme ya ganiyyü, ya hamidü, ya mübdiü, ya muidü, ya rahimü, ya vedüd. Eğnini bi halalike an haramike ve bi fadlike ammen sivake.
 • Kulillahümme makikül mülki tülil mülke men teşau ve tenziül mülke mimmen teşau ve tüizzü men teşau ve tüzillü men teşau biyedikel hayr inneke ala külli şeyin kadir. Tülicülleyle finnehari ve tuhlicunnehara filleyli ve tuhricul hayye minel meyyiti ve tuhricul meyyiti minel hayy ve terzuku men teşau bi gayri hisab.
 • Kale rabbigfir li veheb li mulken la yenbagi li ehadin min ba’di, inneke entel vehhab.
 • La ilahe illallahu melikul hakkul mubin. Muhemmedun rasulullahi sadikul va’dul emin
 • Allahumme ya ğaniyyu ya hamidu ya mübidu ya muıdu ya rahimu ya vedud. Eğnini bi halalike an haramike ve bi-fadlike ammensivak.

Ayrıca Sadece Bir Kez Okuyan Zengin Olur hakkında bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Helal Yoldan Nasıl Zengin Olunur?

Zengin olmanız için ilk olarak yapmanız gerekenler davranışlarınıza ve ahlakınıza dikkat etmenizdir. Aşağıda verecek olduğumuz tavsiyelere uygun davranmaya başladığınızda hayatınızda meydana gelen değişiklikleri de fark etmeye başlayacaksınız. Yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Günah işlemekten kaçının
 2. Yalan söylemeyi bırakın
 3. Çok geç saatlere kadar uyumayın
 4. Uyurken çıplak yatmayın
 5. Tuvaletinizi ayakta yapmayın
 6. Cünüp olarak yemek yemeyin
 7. Ekmek kırıntılarına dikkat edin
 8. Kapıların eşiğinde oturmayın
 9. Tencere ve tabakları yıkamadan üstüne tekrar yemek yapmayın
 10. Namazlarınızı aksatmayın

Allah’tan Zengin Olmayı İstemek

Zengin olmayı istemek her insanın hakkıdır. Birçok kişi zengin olmak için çok yoğun çalışmalar yaparak isteklerine kavuşmak için çaba sarf etmektedir. Her gece uyumadan önce, yağmur yağarken, kandil gecelerinde, namazlarınızdan sonra Allah’a dua ederek zengin olmayı dileyebilirsiniz. Tabii ki de sadece dua etmek ve istemek fayda etmez. Bunun için fiziksel olarak da çaba göstermeniz gerekmektedir.

Bunun dışında Allah’tan zengin olmayı istemek, birçok insanın dileği veya arzusu olmaktadır. Ancak, bu istek kişinin dünya hayatındaki ihtiyaçlarını karşılamak için değil, ahiret hayatında kendisine fayda sağlamak ve başkalarına yardımcı olmak için olmalıdır.

Dünya malı geçicidir ve sahip olduğumuz zenginlikler ölümle birlikte bize ait olmaktan çıkmaktadır. Zengin olmak için haram yollara başvurmak, insanın manevi değerlerini zayıflatır ve onun ahiret hayatını riske atabilir. Bunun yerine, Allah’tan bol kazanç, rızkın bereketi ve hayırlı işler yapabilme fırsatı istemek daha anlamlı olmaktadır.

İslam’da Zengin Olmak

İslam’da zengin olmak bir hedef değildir ancak helal yollarla kazanılan maddi imkânlar insanların ihtiyaçlarını karşılamaları, topluma katkı sağlamaları ve fakirleri desteklemeleri için önemli görülmektedir. Helal yollarla kazanılan mal ve servet, kişinin Allah’a yakınlaşmasında bir engel değil, aksine fakirleri destekleme, hayır işleri yapma, akrabalara yardım etme ve diğer ihtiyaç sahiplerine yardım etme gibi amaçlarla kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sonuç

Kuranda Zengin Olmanın Yolları konusu hakkında bilgiler verdik. Günümüzde Kuranda zengin olmanın yolları ile ilgili kesin olarak bir öneri bulunmamaktadır.

Zengin Olmanın Duası ile alakalı sıkça sorulan sorulara alt kısımda yanıtlar verdik. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmında belirtmeyi unutmayınız.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Kuranda Zengin Olmanın Yolları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

3/5 - (2 Oy)
Yorum yapın