Ana Sayfa » Rehber » Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi)

Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi)

Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi) yazımız ile karşınızdayız. Bilmeceler tüm dillerde olduğu gibi Kürtler arasında da çok popülerdir. Özellikle soğuk kış gecelerinde Kürtçe bulmacalar eğlence olsun diye aktarılıyor. Kürt dilinin tarihinde bu aşamada Kürt yapbozu çok önemli bir yere sahiptir.

Bunun yanında her dildeki bilmecelerde olduğu gibi Kürtçede de farklı konularda ve kolay, orta veya zor seviyelerde bilmeceler mevcuttur. Sizler için bu yazımızda bu bilmecelere örnekler verdik.

Bu içeriğimize benzer olan Kürtçe Komik Sözler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kürtçe Bilmeceler

Kürtçe Bilmeceler
Kürtçe Bilmeceler

Bir toplumun en önemli kültürel ögelerinden birisi de dildir. Kendine ait dili olmayan bir toplum düşünülemez. Kürtçe de Kürtlerin ana dilidir. İnsanlar kendilerini en iyi şekilde ifade etmek için farklı diller öğrenmeye isteklidirler. Bunun yanında çoğu insan Kürtçe öğrenmeyi kendine amaç edinmiştir.

Gelgelelim bazı durumlarda bir toplumun kültürünü anlamak için o dilin yalnızca günlük yaşantıda kullanıldığı kadarını bilmek yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden biz de sizlere bu yazımızda Kürtçe Bilmeceler başlığı altında bazı bilmece örnekleri verdik. örneğin;

Bilmeceler:

 1. Ne goşt in, lê nermik in, Dengan kom dikin, Ev çi ye, de fem bikin!: Et değil, Lakin yumuşak, Sesleri toplar, Bu nedir, Hadi Anlayın!
 2. Ne dest e, lê wek hev e, Ne şe ye, wek melêv e, Pehn dibe bi erdê ve, Mirov dipîve gav e!: El değil, Lakin onun gibi, Yere yapışır, İnsan onunla yürür!
 3. Wek stêrkan diçirûske, Deriyê wê wek brûsk e, Rondik davê wek nîsk e, Li ser dileqe brû û bisk e, Kî ker nebe, wê naske!: Yıldızlar gibi parlıyor, Kapısı fırça gibi, Rondik içi Mercimek gibi, Kalbinde bir fırça ve bisküvi var, Eğer eşek değilseniz, bilirsiniz!
 4. Wek şivanê berxika, Dinêre li zaroka, Fêrdike hêdîka, Zanîn û tiştika: Kuzu Çobanı gibi, Çocuklara öğretiyor, Yavaş yavaş anlatıyor, Bir şeyler bilmektedir.

Cevapları:

 1. Gul: Kulak
 2. Lıng: Ayak
 3. Çav: Göz
 4. Defter

Kürtçe Bilmeceler Ve Anlamları

Kürtçe Türkiye’de Türkçe den sonra en çok kullanılan dillerin başında gelir. Bu yüzden de bazı insanlar en azından günlük yaşantılarında kullanılan Kürtçe kelimeleri öğrenmek ister. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bir toplumun kültürünü anlayabilmek için bu yeterli değildir.

Sizler de Kürt kültürünü anlamak ve öğrenmek istiyor ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız, sizler için Kürtçe Bilmeceler Ve Anlamları başlığı altında derlediğimiz Kürt kültüründen bazı bilmece örneklerini incelemenizi tavsiye ederiz. İşte onlardan bazıları;

Bilmeceler:

 1. Pênc şax û bi destî ye, Sed û yek huner lê ye, Li heywana pê ye, De bêjin ev çi ye: 5 tanesi şubesi bir elde, 101 hüneri vardır, Hayvanlarda vardır, Hadi söyleyin bu nedir?
 2. Lastikek nerm e, Radike çivê qelem e: Yumuşak bir lastiktir, Kalemin düzenleyicisidir.
 3. Ser textike ne dar e, Bin textike ne dar e, Çilo dixwe ne kar e, Ew çiye?: Sandalyenin üstündedir Odun değil, Sandalyenin altındadır odun değil, Bu nedir?

Cevapları:

 1. Tıli ü Dest: Parmak ve el
 2. Jebir: Silgi
 3. Kusi: Kürsü

Bu içeriğimize benzer olan Bff Kaydetme İsimleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kürtçe Bilmeceler Ve Türkçesi

Kürtçede, günlük konuşmanın ve benzeri üslupların yanında komik sözler ve bilmeceler de bulunmakta. Kürtçe Bilmeceler Ve Türkçesi;

Bilmeceler:

 1. Qesra spî, bê pencere û bê derî, Tê de rûniştî ye bûkeke zerî: çinde oturmuş sarı bir gelin kız, beyaz saray; penceresiz, kapısız,
 2. Şaşik li ser sera ye, Bang dide ne mela ye: Başında sarık durur, Hoca değil, ezan okur.
 3. Apê min tê ji deştê, Barek strî li piştê: Amcamdır ovadan gelen, Sırtında bir yük diken.
 4. Çavzero, simbêlbelo; Li ser dîwarê hembero; Ela gözü, dik bıyığı var; Dikildiği yerse, karşıki duvar.

Cevapları:

 1. Heg: Yumurta
 2. Dikıl: Horoz
 3. Juji: Kirpi
 4. Kund: Baykuş

Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi) yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.  

Dilerseniz rehber kategorimizdeki son yazılara ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com bağlantısından ana sayfamıza ulaşabilirsiniz.

5/5 - (2 Oy)
“Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi)” üzerine 11 yorum
Yorum yapın