Ana Sayfa » Rehber » Nvidia Denetim Masası Açılmıyor – Güncel! 2023

Nvidia Denetim Masası Açılmıyor – Güncel! 2023

Nvidia Denetim Masası Açılmıyor adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarlarda nvdia grafik işlemcisi kullanan kullanıcılar için bazen sorun olan bir problemin çözümünden bahsedeceğiz.

Nvidia, oyunculara yönelik grafik işlemciler, ayrıca mobil cihazlar ve otomotiv pazarı için yongada sistemler üretir. Bu yazımızda ise grafik işlemcilerde bazen karşılaşabileceğimiz geforce denetim masası problemine çözüm bulacağız.

Nvidia Denetim Masası 💻

Nvidia Denetim Masası
Denetim Masası

Nvidia denetim masası, bilgisayar ekranınızın ayarlarını yapmanıza yardımcı olur. Bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz ekran kartınız sayesinde bir sürücüye sahip olursunuz. İşletim sisteminizde ekran kartı sürücünüzü kurmadan önce nvidia denetim masası yok olacak şekilde karşılaşırsınız. Sürücünüzü kurduktan sonra nvidia denetim masası da ekran kartınızdan dolayı bilgisayarınıza gelmektedir.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Bilgisayardan Tablete Format Atma adlı yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nvidia Denetim Masası Nasıl Açılır?

Denetim masasının var olup olmadığını anlamak için, bilgisayarınızda masaüstünde boş bir yere fareniz ile sağ tıkladığınızda ekranda Nvidia Denetim Masası seçeneği gelmektedir. Buradaki seçenek ile beraber denetim masasını açabilirsiniz. Bazı kullanıcılar tarayıcıları üzerinde nvidia denetim masası indir gibi aramalar yapmaktadır. Böyle bir araştırma içerisine girmenize gerek yok. Sadece ekran kartı sürücünüzü yüklemeniz yeterlidir.

Nvidia Denetim Masası Açılmıyor😞

Denetim masasının bir çok özelliği mevcuttur. Bu özellikleri kullanmanız durumunda bilgisayar ekranınızda gözle görülür değişiklikler elde edebilirsiniz. Bu işlemler bilgisayarınızın performansını arttıracak işlemler de olabilir veya dilerseni görüntü kalitesini iyileştirecek ayarlar da olabilir.

Bazı kullanıcılar denetim masası açılmıyor gibi sorunlar ile karşılaşmaktalar. Nvidia kontrol paneli açılmıyor diye üzülmeyin. Oysa ki sorununuzun çözümü oldukça basittir. Aşağıda belirtilen adımları uygulamanız yeterlidir.

 1. Arama
 2. Hizmetler
 3. Nvidia seçeneğine tıklayın.
 4. Nvidia Display Container seçeneğine sağ tıklayın.
 5. Sağ tıkladıktan sonra “Başlat” seçeneği aktif ise başlat demeniz gerekir.
 6. Fakat Başlat seçeneği aktif değil ise “Dur” seçeneğine tıklayın.
 7. Kısa süreden sonra o hizmeti tekrar başlatmış oluyorsunuz.
 8. Daha sonra masaüstünde sağ tıklayıp nvidia denetim masasını açabilirsiniz.

Nvidia kontrol paneli böylelikle açılır hale geliyor. Nvidia denetim masası yok gibi sorunlar ile karşılaşıyorsanız da ekran kartı sürücünüzü ya yüklememişsinizdir ya da güncellemesini yapmamışsınızdır. Bunun kontrolünü sağlamanızda fayda var.

Denetim Masası Ayarları

Nvidia Denetim Masası Ayarları yapıldığında bilgisayarınızın gerçek performansını da görmüş oluyorsunuz. Bu nedenle denetim masası ayarları önemli bir yer alıyor. Bu kontrol paneli 3 bölümden oluşuyor. Bunlar:

 • 3D Ayarları
 • Ekran
 • Video

3D Ayarları

En çok ayar yapılan bölümlerden bir tanesi 3d ayarları bölümü oluyor. Burada görüntü ayarlarımızı yapıyoruz. Bu bölümde bilgisayarınızın performansına göre kalite ayarı yapılabiliyor. Aynı zamanda görüntüyü performans odaklı da ayarlayabilirsiniz veya kaliteli görüntü olarak da ayarlayabilirsiniz. Bu tercihe bağlı bir durumdur. Aynı zamanda detaya girdiğimizde ise, seçmiş olduğunuz belirli programlarda da görüntü kalitesinin ne derecede olacağının ayarlarını da buradan yapabilirsiniz.

Ekran

Bu ekranda bilgisayarınızda monitörleri görebilirsiniz. Ve bu seçenekler sayesinde ekranlarınızın çözünürlüklerini değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki kare yenileme hızını da değiştirme şansına sahipsiniz. Ekran renk ayarı gibi ayarlar da mevcuttur fakat bu işin profesyoneli değilseniz pek oynamamanızda yarar olacaktır.

Video

Bu seçenekte ise ekranınızda oynatılan videoların renk ayarlarını yapabilirsiniz. Aynı zamanda video oynatılırken ekran kartınızdan mı yoksa sistem üzerinden mi renk ayarlarının alınacağını seçebilirsiniz.

Aynı zamanda aynı kategoride yer alan Rehber kategorisindeki yazılara da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Nvidia Denetim Masası Açılmıyor adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazla konu için ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın