Delist Ne Demek?

Delist Ne Demek? Yazımız ile karşınızdayız. Her geçen gün yaygınlaşan kripto para piyasalarında borsaların önemi tartışılmazdır. Özellikle de büyük borsaların yeri oldukça önemli. Coinler, bu borsalarda çıkabilmek için yeterli gereklilikleri sağlıyorlar ama orada tutunabilmeleri de oldukça önemlidir. Eğer tutunamazsa delist adı verilen farklı bir çözüm üretiliyor. Şimdi sizlere delistin ne demek olduğunu, nasıl işleme sokulduğunu ve listeden çıkan coinlerden bahsedeceğiz. Hemen yazımıza geçelim;

Delist Ne Demek?

Borsada delist ne demek hemen açıklayalım. Listeden çıkma, borsada işlem gören bir menkul kıymetin (kripto para veya hisse senedi olabilir.) borsadan çıkarılmasıdır. Delistin Türkçe anlamı da listeden çıkarma demektir.

Bir kripto paranın veya hissenin listeden çıkması, hem borsa tarafından hem de şirket kaynaklı olabiliyor. Genellikle bir şirket faaliyetlerini durdurduğu zaman, iflas ettiğinde veya liste gereksinimlerini karşılayamadığı zamanlarda bu sorunla karşılaşır.

Ayrıca bazı şirketler, bir maliyet-fayda analizi yoluyla, halka açık olarak listelenme maliyetlerinin faydaları aştığını belirlediklerinde, özel ticarete geçmeyi seçerler. Listeden çıkarma talepleri genellikle şirketler özel sermaye şirketleri tarafından satın alındığında ve yeni hissedarlar tarafından yeniden organize edildiğinde ortaya çıkar.

Bu şirketler, özel ticarete geçmek için listeden çıkarılma başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca, borsada işlem gören şirketler birleşip yeni bir varlık olarak ticaret yaptıklarında, daha önce ayrı olan şirketler gönüllü olarak listeden çıkarma talebindedir.

Delistin Olmanın Çeşitli Sartları

Coin delist olursa ne olur bunun hakkında tüm detaylar sizlerle…

  • Delist, bir menkul kıymetin borsadan çıkarılması anlamına gelmektedir.
  • Delist olan hisse senedi veya kripto para
  • Uzun bir süre belli bir fiyat altında kalan ve hacimsiz paralar delist olurlar.
  • Delist yani listeden çıkarmak, şirketler için çok olumsuz ve istemedikleri bir durumdur.

Bu içeriğimize benzer olan En Ucuz Coinler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Delist Olan Coinler

Binance borsasında geçtiğimiz zamanlarda delist olan coinler listesini sizlerle paylaşıyoruz.

Coin AdıTarih
BCHSV 2019-04-15
StableUSD (USDS)2020-06-24
Centra (CTR)2018-04-05
COVER2021-09-17
SNGLS & VIA2021-08-19
MCO2020-10-27
POE & TNT2020-11-05
ARN & FUEL & LUN2020-07-13
OST & RCN & WPR2021-07-16
EPS & BEAM & FORTH & BCHA2021-07-14
Delist Olan Coinler

Bir Kripto Para Nasıl Delist Edilir? Coin Nasıl Delist Olur?

Coin delist olursa ne olur? Nasıl bir süreç izliyor? Binance borsasındaki bir coini ele alalım ve bir senaryo üretelim. Örneğin ABC isimli bir coin burada listeleniyor. Belirli bir süre listede durduktan sonra gerekli şartları karşılayamamaya başladı. Bu şartlar belirli bir fiyatın altına düşmesi, yeterli hacme sahip olamaması veya bir takım şirket içi problemlerden olabilir. Daha sonra Binance bir duyuru yayınlıyor, bu duyuruda bu kripto paranın kaldırılma tarihi, şirket adı ve çeşitli bilgileri barındıran bir yazısı bulunur.

Bir Şirketin Gönülsüz Listeden Çıkarılması

Listeden çıkarma nedenleri arasında düzenlemeleri ihlal etmek ve minimum finansal standartları karşılayamamak sayılabilir. Ayrıca finansal standartlar, minimum hisse fiyatı, finansal oranlar ve satış seviyelerini koruma yeteneğini içerir. Bir şirket listeleme gereksinimlerini karşılamadığında, liste değişimi bir uygunsuzluk uyarısı verir. Uyumsuzluk devam ederse, borsa şirketin hisselerini listeden çıkarır. Buda şirketin arzu etmediği ve zorunlu olarak liste dışı kalmasına sebep olur.

Coin Delist Olursa Ne Olur?

Coin delist olursa ne olur? Bu coin paritesi listeden çıktıktan sonra borsadaki pariteleri kaldırılır. Tabi bu süreçte çok yüksek bir ihtimalle bu kripto paranın fiyatı oldukça düşer. Sonrasında bu coin eğer farklı borsalarda işlem gören bir coinse, listeden çıkan borsadan diğerine transfer sağlayarak orada işlemlerinize devam edebiliyorsunuz. Eğer bu listeden çıkan coin hiçbir borsada işlem görmüyorsa ve tüm pariteleri kaldırılmışsa herhangi bir cüzdanda veya borsa cüzdanında saklanır. Başka bir borsada listelenince de istenirse ticareti olur. Delist olan coinler hakkında tüm detayları sizlerle paylaştık.

Delist Olmaktan nasıl Kaçınılır?

Şirketler ciddi olumsuz etkilerinden dolayı listeden çıkmak istemezler. Kripto para piyasaların haricinde şu şekilde bir sistem uygulanıyor. Örneğin, bir şirketin bir hissesi 50 kuruş olsun ve bu hisse senedinden 100 adet olsun. Şirket elindeki adedi 10’a indirip fiyatını çıkartarak listeden çıkarılma riskini en aza indirmeye çalışmaktadır. Bu uygulama kripto para borsalarındaki Coin burn yani coin yakma işlemine çok benzemektedir. Fakat Coin yakma işlemi listeden çıkmamak için değil arzı azaltmak için işleme konur.

Ayrıca büyük borsalardan birinde işlem görmeyen hisse senetleri yatırımcılar için araştırmak ve satın almak daha zor olduğu için listeden çıkarmanın sonuçları önemli olur. Bu, şirketin yeni finansal girişimler kurmak için piyasaya yeni hisse ihraç edemeyeceği anlamına gelir.

Diğer Kripto Para ile alakalı yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Ayrıca kripto para ile alakalı yazılarımızı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Delist Ne Demek? Adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca şunu belirtmek isteriz ki yazımızda geçen hiçbir kripto para, borsa ve emtia yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bizdekalmasin.com yatırım danışmanlığı yapmamaktadır.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın