Küba Asgari Ücret 2022

Küba Asgari Ücret 2022 yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımız içerisinde Küba ile alakalı çeşitli yaşam şartları, asgari ücret bilgileri, gıda fiyatları gibi detayları paylaşıyor olacağız. Bunun yanında ekonomisi ile alakalı çeşitli bilgilere sahip olacaksınız.

Kuzey Amerika kıtasında, Karayip Denizinde bulunan Küba’da asgari ücret 82 Euro’dur. Türk Lirası olarak karşılığı 1385 lira civarıdır. Bu para Küba’da yaşamak için oldukça iyidir. Fakat doktorun aldığı para ile bir işçinin aldığı para aynıdır.

Küba’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Küba yaşam maliyeti açısından değerlendirildiğinde kazancın en düşük olduğu ve asgari ücretin en az olduğu ülkelerden biridir. Bu ülkenin asgari ücreti Avrupa ülkelerinin asgari ücretiyle karşılaştırıldığında Küba asgari ücreti yine çok düşük kalmaktadır. 2020 yılında 400 peso olan asgari ücret 2022 yılında 2100 peso olmuştur. Böylece alım gücü bir miktar artmıştır. Asgari ücret ile çalışanların geçinmesi kolay olmadığı için iş yerlerinde çalışanlara yemek ücretsizdir. Bunun yanında Küba’da ki tüm çalışanlar sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanmaktadır. Ülkede internet erişimine sahip olmak lüks olarak görülmektedir.

Küba'da yaşam şartları nasıldır
Küba’da yaşam şartları nasıldır

Birtakım ürünlerin maliyetlerini içeren bir liste ile karşınızdayız:

  • 250 gram ekmek: 0.220€
  • 12’li yumurta: 0.51€
  • Bir litre süt: 2.10€
  • Mc Donalds Menüsü: 4.65€
  • Kot pantolon: 35€
  • Toplu taşıma bileti: 0.12€
  • Bir litre benzin: 1.07€

Buna benzer olan Tanzanya Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Küba Ekonomisi Nasıldır?

Küba ekonomisinin başlıca ana gelir kaynağı Turizm’dir. Bu ülkenin başlıca ihraç malları şeker, nikel, kobalt, tütün, biyotıp ürünleridir, ithal ürünleri ise petrol, petrol mamulleri, gıda ve makinedir. Tıp dünyasında’ da çok önemli bir yere sahiptir. Ülkedeki ekonomik iyileşmelerin bir kısmı doktorlar tarafından sağlanıyor. Küba ekonomisini şöyle düşünebilirsiniz; ailenizle kalıyorsunuz, kira yok, yemek masrafı sıfır, elektrik, su, doğalgaz faturasını siz ödemiyorsunuz ve üstüne harçlık alıyorsunuz. Bu şartlarda asgari ücret bir ay boyunca size fazlasıyla yetecektir.

Küba Gece Hayatı

Küba’nın başkenti Havana’da gece hayatı oldukça canlı geçmektedir. Latin müzikleri eşliğinde dans edip sabaha kadar eğlenebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlara birkaç örnek vermek gerekirse, Jazz Club La Zorra Y El Cuervo Küba caz müziğiyle eğlenmek için harika bir yer. En iyi Küba caz müzisyenlerinin yer aldığı kulüp, her gece özgün ve eğlenceli performanslar sergilemektedir. Bir diğeri ise Tropicana Clup, burası dünyanın en görkemli ve çekici gece kulüplerinden birisidir. Fakat ne kadar güvenli bir ülke olsa da geceleri tek başınıza sokakta gezmeyiniz.

Küba Asgari Ücret 2022

Küba’ da asgari ücret 82 euro’dur. Türk lirası bazında 1385 TL, Küba pesosu olarak ise 2100 civarında bir meblağa denk gelmektedir. Ülkede çalışan bir doktor ile inşaatta çalışan bir işçi aynı parayı almaktadır. Çünkü bu ülkede herkes eşit bir şekilde gelir kazanıyor ve kimse kimseden üstün değildir.

Buna benzer olan Vietnam Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Küba İş Fırsatları

Küba’da hemen hemen her iş devlete bağlıdır ve göçmenler için iş bulma imkanı biraz daha düşüktür. Göçmenler için iş bulma imkanı, turizm sektöründe ya da belirli nitelikler ve mesleki deneyim gerektiren yüksek nitelikli pozisyonlarda çok daha kolay olmaktadır. Son zamanlarda biyoteknoloji ve ilaç sektörleri gittikçe gelişmektedir ve iş bulma imkanı biraz daha artmaktadır. Dolayısıyla Küba’ya çalışmak için gitmek istiyorsanız bu alanlarda yeteneğinizin olması gerekmektedir.

Küba Asgari Ücret Ne Kadar?

Küba Asgari Ücret 107 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin oldukça iyi olduğu Küba’da gıda fiyatları ve ekonomi hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yaşam maliyetleri, Gıda fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Küba Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.

Yorum yapın