Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Türkmenistan Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2024

Türkmenistan Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2024

Türkmenistan Asgari Ücret 2024 en merak edilen ekonomik konular arasındadır. Hem aynı kökenden geldiğimiz hem de kültürel olarak birçok yakınlığımız olan Türkmenistan’da asgari ücreti, market fiyatlarını, yaşam şartlarını iş imkanlarını, Türkmenistan maaşları 2024 ve Türkmenistan yaşam maliyetini merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. İyice araştırarak son derece dikkatle hazırladığımız asgari ücret yazılarımıza da bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Türkmenistan Asgari Ücret 2024 ?

Son zamanlarda farklı ülkelerle kendi ülkemizin aldığı ücretleri kıyaslıyoruz. Hal böyleyken Türkmenistan Asgari Ücret 2024 hakkında bilgiler vereceğiz. Orta Asya’da bulunan ve çok farklı bir kültüre sahip muhteşem bir ülke, Türkmenistan‘da asgari ücret 2035 Türkmenistan Manatı’dır. Bu da Türk Lirasına çevirdiğimizde 18.645 Türk Lirası‘na tekabül etmektedir. Türkmenistan asgari ücreti 533 euro’dur. Bu meblağ dünya standartlarının altında kalmıyor. Fakat ülke çok pahalı olduğu için halk zorluk çekmektedir. Bu nedenle ülkede oldukça fazla geçim sıkıntısı yaşayan insan bulunmaktadır.

 • Türkmenistan Asgari Ücret: 2035 Türkmenistan Manatı
 • Türkmenistan Asgari Ücret TL Karşılığı: 18.645 Türk Lirası
 • Türkmenistan Asgari Ücret Dolar Karşılığı: 580 ABD Doları

Türkmenistan Asgari Ücret Kaç Dolar?

Türkmenistan Asgari Ücret Kaç Dolar
Türkmenistan Asgari Ücret Kaç Dolar

Dolar bazlı bakarsak Türkmenistan Asgari Ücret 580 Dolar’dır. Hem ülke içerisinde hem de dünya standartlarında bu maaş orta seviyededir. Alım gücü ve refah seviyesinin orta halli olmasını bu meblağa bağlayabiliriz.

Türkmenistan Asgari Ücret Kaç Manat 2024

Orta Asya’da bulunan ve Rusların etkisinde uzun süre kalan Türkmenistan‘da Asgari Ücret 2035 Türkmenistan Manatı’dır. Bu yaklaşık 18.645 ₺’ye denk gelmektedir. Maaşlar dünya ile değerlendirildiğine orta seviye bir gelir olduğunu söyleyebilmekteyiz.

Türkmenistan Yaşam Maliyeti

Türkmenistan Yaşam Maliyeti
Türkmenistan Yaşam Maliyeti

Bir litre benzin yaklaşık olarak 0.4€’dur. Yakıt fiyatları yeraltı kaynaklarından dolayı ucuz olsa da genel manada ülke aşırı pahalıdır. Oldukça düşük yaşam kalitesi ve alım gücü düşüklüğü de buna bağlıdır. İnternet yavaş, sosyal ve ekonomik imkanlar çok zayıftır. Bu nedenle Türkmenistan Yaşam Maliyeti de vatandaşları için yüksektir. Ama genel olarak Türkiye’de maddi durumu yetersiz yerlere benzer diyebiliriz. O nedenle o bölgelerden çok farklı bir fiyatlandırma görmeyeceksiniz.

Türkmenistan Yaşam Şartları

Eğitim seviyesi ve gezilecek yerler bakımından oldukça zayıf ve bir o kadar da gelişmemiş bir ülke. Fakat iklim şartları bakımından Türkmenistan Yaşam Şartları oldukça zor kışın çok soğuk, yazın ise çok sıcak oluyor. Çölün olduğu bir ülke bu sebeple de iklim şartları ağırdır. İnsanlarının da oldukça cana yakın ve sıcakkanlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun haricinde maddi açıdan da sizi zorlamayacaktır.

Türkmenistan’da Yaşam Nasıldır?

Türkmenistan’da yaşam maliyeti genellikle Türkiye’ye kıyasla daha yüksektir. Türkmenistan, enerji kaynakları zengin bir ülke olmasına rağmen, ekonomisi büyük ölçüde devletin kontrolünde olduğu için bazı mal ve hizmetlerin fiyatları yüksek olabilmektedir. Ayrıca, dış ticaretin sınırlı olması ve ithalatın kısıtlanması da yerel ürünlerin fiyatlarını etkilemektedir.

Konut, gıda, ulaşım ve temel ihtiyaçların maliyeti Türkmenistan’da Türkiye’ye kıyasla daha yüksek olabilir. Özellikle başkent Aşkabat’ta, konut fiyatları oldukça yüksek olabilmektedir. Ancak, ülkenin diğer bölgelerinde yaşam maliyeti daha uygun olabilmektedir.

Ayrıca, Türkmenistan’da devlet kontrolünde olan bazı sektörlerdeki hizmetlerin maliyeti de yüksek olabilmektedir. Örneğin, elektrik, su ve gaz gibi temel hizmetlerin fiyatları Türkiye’ye kıyasla daha yüksek olabilmektedir.

Bununla birlikte, Türkmenistan’da gelir düzeyi de Türkiye’ye kıyasla daha düşük olabilmektedir. Ortalama gelir düzeyi Türkiye’ye göre daha düşük olduğu için, yaşam maliyetinin insanların gelirine uygun olup olmadığı önemli bir faktördür.

Türkmenistan Market Fiyatları 2024

Şimdi ise Türkmenistan Market Fiyatları 2024 yılı için araştırmalarımızı yaptık ve sizler için sunuyoruz. Türkmenistan gıda fiyatları, çeşitli ihtiyaçların ücretleri, ayakkabı fiyatları, giyim fiyatları ve daha birçok ihtiyacın olduğu mali giderleri çok merak ediyorsunuz. Bu ülkede üretim durumundan dolayı aşağıdaki ürünlerin fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Dilerseniz Özbekistan asgari ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 • Bir somun ekmek: 0.32€
 • 1 Kilo peynir: 12€
 • Bir kilo domates: 0.35€
 • 1 Şişe Su: 0.45€
 • Spor ayakkabı: 185€
 • Elbise: 80€
 • Pantolon: 75€

Türkmenistan’da İş Fırsatları

Birçok insanın aklındaki soru Türkmenistan‘da ne iş yapabilirim? Şeklindeki sorulara öncelikle, Doğalgaz rezervlerinin inanılmaz geliştiğinden dolayı orada, sonrasında pamuk ticaretinin ve üretiminin çok fazla olduğu biliniyor, o sektörde, bunların yanında inşaat sektörlerinde çalışabilirsiniz. Ayrıca hayvancılık da çok revaçtadır. Bu sebeple önerilmektedir. Vatandaşlarımız bu yere gidip birçok farklı sektörde iş kurmuşlardır. Bunun en temel sebebi, vergilendirme ve ülkemizdeki şirketlerin orada iş yapmasıdır. Ayrıca Vietnam Asgari Ücret yazımıza da göz atabilirsiniz.

Türkmenistan’da Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkmenistan’da Asgari Ücret Ne Kadar 2024 yılı için bakıldığında 2035 Türkmenistan Manatı’dır. Euro olarak bakıldığı zaman ise 533 € şeklindedir. İnsanlar genel olarak aşağıdaki soruları merak etmektedir.

 • Türkmenistan asgari ücret kaç dolar: 580 $
 • Türkmenistan asgari ücret kaç TL: 18.645 TL

Türkmenistan Maaşları

Alt kısımda 2024 yılına ait Ortalama Türkmenistan Maaşları bulunmaktadır. Sizce bu maaş miktarları yeterli mi? Düşüncelerinizi alt kısımda belirtmeyi unutmayınız. İşte aylık ortalama maaşlar:

MeslekOrtalama Maaş (Aylık)
Yazılım Mühendisi (Bilgisayar Bilimi)500 $
Grafik Tasarımcı360 $
Dijital Pazarlamacı 260 $
Muhasebeci450 $
Finans Analisti400 $
İş Geliştirme Müdürü300 $
Güvenlik Uzmanı350 $
İnsan Kaynakları Avcısı380 $
BT Proje Yöneticisi450 $
İnşaat mühendisi360 $
Türkmenistan Maaşları

Türkmenistan öğretmen maaşı

Türkmenistan’da öğretmenlerin aylık maaşı yaklaşık olarak 706 ABD doları (TMT cinsinden) olarak belirlenmiştir. Bu miktar, ülke genelindeki ortalama maaşın üzerinde bir düzeyde yer almaktadır, zira Türkmenistan’daki ortalama maaş 508 ABD doları seviyesindedir. Bununla birlikte, belirtilmelidir ki Türkmenistan’da yaşam maliyeti yüksek olabilmekte ve öğretmenler gibi diğer meslek grupları da genellikle ek gelir kaynaklarına veya ekonomik desteklere ihtiyaç duyabilmektedir.

Türkmenistan asgari ücret ile alakalı sık sorulan sorulara yanıt verdik. Sizin de merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz sorular olursa yorum kısmında belirtmeyi unutmayınız.

Yaşam maliyetleri, Market fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Türkmenistan Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

4.7/5 - (3 Oy)
Yorum yapın