Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Burundi Asgari Ücret 2024 – Ekonomisi Nasıldır?

Burundi Asgari Ücret 2024 – Ekonomisi Nasıldır?

Burundi asgari ücret 2024 yazımız ile karşınızdayız. Afrika’nın doğusunda bulunan Burundi, birçok açıdan dünya ülkelerinin gerisinde kalmıştır. Ve asgari ücreti de dünya standartlarının çok altındadır.

Burundi asgari ücreti, resmi olarak bulunmamaktadır. 2013 yılında bu mantık kaldırılmıştır. Fakat ortalama maaşlarından bahsetmek gerekirse Türk Lirası’na çevrildiğinde 3500 TL olarak hesaplanır. Bunun yanı sıra bir de maliyet hesaplaması yapmak gerekir. Giderler hesaplandığında, alım gücü oldukça düşüktür. Maaşlar temel giderler için bile yeterli değildir.

Burundi’de Yaşam Şartları Nasıldır?

Burundi için yaşam şartlarının diğer herhangi bir Afrika ülkesinden pekte bir farkı yoktur. Gerek kaynak ve ekipman yetersizliklerin en gelişmemiş ülkeler listesindedir. Güvenlik olarak da çeşitli zafiyetleri bulunan bu ülkenin birçok açıdan refah düzeyi düşüktür. Su problemleri, salgın hastalıklar ve çeşitli pahalılıklar bu duruma sebep olmuştur. Ülkede ortalama bir maaş alan kişinin 4-5 kişilik bir aileyi geçindirmesi imkansıza yakındır.

Burundi Yaşam Maliyeti
Burundi Yaşam Maliyeti

Birtakım ürünlerin maliyetlerini içeren bir liste ile karşınızdayız:

  • 1 Ekmek: 0,5€
  • Bir Litre Süt: 0,61€
  • 1 Şişe Su: 0.50€
  • Ortalama bir pantolon: 10€
  • Marka bir spor ayakkabı: 20€
  • Toplu taşıma bileti: 0,15€
  • 1 Litre benzin: 0.95€

Buna benzer olan Letonya Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Burundi Ekonomisi Nasıldır?

Doğu Afrika’da bulunan ve ekonomik açıdan oldukça geride olan Burundi, kahve ve çay tarımı yapılmaktadır. Bunun haricinde sanayileşmiş veya endüstriye dair hiçbir yapılanması yoktur. Turizmin de pek gelişmediğini düşünürsek gelir kaynakları çok sınırlıdır. Yaklaşık olarak 12 milyon nüfusu olan bu ülkenin asgari ücret tutarı 2.2 dolar olarak belirtilmiştir.

Burundi Asgari Ücret 2024

Afrika’da bulunan ve ekonomik olarak çeşitli sıkıntılar çeken Burundi’de asgari ücret 8.6 dolardır. Türk lirasına çevirdiğimizde 275 ₺ yapmaktadır. Fakat asgari ücret kavramı Burundi’de kaldırılmıştır. Ortalama maaşlar ise 114 dolar bandındadır.

Burundi Para Birimi

Adını çok fazla duymadığımız Burundi ülkesinin para birimi Burundi Frangı’dır. Yaklaşık olarak 1 Burundi Frangı 0.0090 TL’dir. Ayrıca Küçük bir ülke olan Burundi mükemmel bir doğa güzelliğine sahiptir. Komşuları olarak Tanzanya, Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’dir. Böylece Burundi Para Biriminden bahsetmiş olduk.

Burundi Dini

Günümüzde yaklaşık olarak 13 milyon nüfusu olan Burundi’de genellikle Hristiyanlık dini yaygındır. Afrika kıtasına en fazla nüfusa olan ülke Burundi ülkesidir. Ülkenin başkenti Bujumbura’dır. Resmi dili ise Kirundi dili’dir. Özellikle doğa güzelliği bakımından kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir ülkedir.

Burundi İş Fırsatları

Ülkede dışarıdan bir iş gücüne ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yanında yalnızca çay ve kahve üretilen ve tarımı yapılan bu ülkede pek de iş fırsatı olduğunu söyleyemeyiz. Az miktarlarda balıkçılık ve turistik faaliyetlerin yapıldığını da belirtmek gerekmektedir.

Buna benzer olan Ermenistan Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Burundi Asgari Ücret Ne Kadar?

Burundi, 2013 yılında asgari ücret mantığından tamamen çıktı. Fakat 2018 yılına ait verilere göre Burundi asgari ücreti 8.6 Dolardır. Bu da 20000 Burundi Frangına tekabül ediyor. Fakat bu rakam oldukça komik ve imkansızdır. O nedenle ortalama maaşlarına değinmemiz gerekirse 114 dolar civarı maaşları bulunmaktadır.

Ayrıca dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yaşam maliyetleri, Gıda fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Burundi Asgari Ücret 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın