Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Deli Gibi Uykum Var Ama Uyuyamıyorum – Bunları Yapın !

Deli Gibi Uykum Var Ama Uyuyamıyorum – Bunları Yapın !

Deli gibi uykum var ama uyuyamıyorum diyenlerin sayısı özellikle son dönemde epey artış göstermeye başlamıştır. Uyku problemi insanların yaşayabileceği görece en büyük sorunlardan birisidir. Öyle ki bu sorun günlük yaşamı da olumsuz yönde etkiler. Gece REM uykusu alınamayacağı için gün içerisinde yorgun olunması ve aktif olunamaması olasıdır. Eğer deli gibi uykunuz olmasına rağmen uyuyamıyorsanız yapılacak şeyler son derece basittir. Bu noktada öncelikli olarak sonuçlardan ziyade sebepleri incelemek gerekiyor. Daha Fazlasını Öğrenmek ve Keyifli Bir Okuma Deneyimi Yaşamak İçin İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımızı da Okuyabilirsiniz! ? Desyrel Kullananlar Yorum 2023 Desyrel 50 mg Uyutur Mu?

Deli Gibi Uykum Var Ama Uyuyamıyorum

Uykunuz olmasına rağmen uyuyamıyorsanız bunun nedeni çoğunlukla geçirilen tıbbi rahatsızlıklardan meydana gelir. Uyku apnesi, alerji ve kronik ağrı gibi sorunlar uyku olmasına rağmen uyunamamasına neden olabilir. Bunun yanı sıra eğer düzenli olarak antidepresan alınıyorsa ya da tansiyon ilaçları gibi uyarıcılar alınıyorsa bu ilaçların da uykuyu kaçırma özelliği olduğu bilinmelidir.

Uykum Var Ama Uyuyamıyorum Ne Yapmam Lazım?

Uykum var ama uyuyamıyorum ne yapmam lazım sorusunun yanıtı oldukça basittir. Öncelikle yukarıda bu sorunun neden meydana geldiği detaylı bir şekilde ele alındı. Şimdiyse uykusu olmasına rağmen uyuyamayan kişilerin yapabileceği bazı öneriler mevcut. Bunlardan ilki gevşeme tekniklerinin uyumaya yardımcı olmasını sağlamaktır. Meditasyon ve nefes egzersizleri sayesinde hem mental açıdan rahatlamak hem de kasları gevşetmek mümkündür. Bu da dolayısıyla uyku sorununun çözümü olacaktır. Buna ek olarak uyku hijyeni de önemlidir. Uyumadan önce uyunacak olan ortamın en iyi şekilde hazırlanması ve havadar olması da yine uyku kalitesini artıracak tavsiyelerden birisidir.

Uykum Kaçtı Nasıl Uyuyabilirim?

Uykum kaçtı nasıl uyuyabilirim sorusunun en net ve keskin yanıtı hiç şüphesiz ki reçeteli. Ya da reçetesiz uyku ilaçlarıdır. Bu sorun özellikle Türkiye’de çoğu kişi tarafından medikal bir problem olarak görülmez fakat bu büyük bir hatadır. Her şeyin yapılmasına rağmen halen uyumak mümkün değilse büyük olasılıkla bir tıbbi rahatsızlık vardır. Bunun için bir uzman hekim kontrolüne gitmek ve gerekli testleri yaptırmak sorunun teşhis edilmesini ve en kısa süre içerisinde çözülmesini sağlayacaktır.

Sürekli uykusu kaçan kişiler için tavsiye edilen çözümlerden birisi gün içerisinde egzersiz yapmaktır. Spor hareketleri sayesinde kasları yorarak uyuma zamanı geldiğinde kasların da dinlenmek istemesi sebebiyle uykuya dalmak daha kolay hale gelecektir. Bunun yanı sıra uyku kaçması genellikle insanların stresli olduğu dönemlerde olur. İdeal şekilde stres yönetimi yapmak da önemli bir çözümdür. Stres yönetimine düzenli günlük tutmak ya da çeşitli hobilere zaman ayırmak örnek verilmektedir.

Uykumun Gelmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Uykumun gelmesi için ne yapmalıyım diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Daha kaliteli bir uykunun daha kaliteli bir yaşam demek olduğu bilinir. Nitekim düzenli ve kaliteli uyuyabilen insanlar günlük yaşamda. İşte, okulda ya da farklı alanlarda çok daha başarılı oluyor. Öncelikle daha iyi bir uykunun en büyük sırrının alkolden uzak durmak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Alkol vücudun tüm dengesini bozacağı için uyku kaçıran bir özelliğe sahiptir.

Bunun yanı sıra belirli bir uyku rutini oluşturmak da orta-uzun vadede kişinin ideal şekilde. Uyku uyuyabilmesini sağlar. Böylece vücut kendisini her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya alıştıracağı. İçin REM uykularındaki verimlilik de artış gösterecektir. Son olarak gündüz uyumayı seven kişilerin bu alışkanlıktan vazgeçmesi de geceleri daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Gündüz uyumak çoğunlukla gece uykusunun daha ileri saatlere atılmasına neden olduğu için tercih edilmemelidir.

?”Heyecan Verici İçeriklerimize Göz Atarken, bizdekalmasin.com Sayfamızdaki Diğer Yazılara da Göz Atabilirsiniz!”

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın