Ana Sayfa » Maaşları » Savcı Maaşları 2023 – Stajyer, Başsavcı Maaşı Ne Kadar?

Savcı Maaşları 2023 – Stajyer, Başsavcı Maaşı Ne Kadar?

Savcı Maaşları 2023 en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle Savcılık mesleği herkesin ilgisini çeken ve beğenilen meslekler arasında yer alır. Bu yüzden Ocak 2023 zammıyla birlikte Savcıların ne kadar maaş aldığını detaylı olarak bu yazımızda sizinle paylaşacağız. Öncelikle Savcı ne iş yapar? veya 10 yıllık savcı maaşı ne kadar? hemen açıklayalım. Ayrıca diğer mesleklerin maaşları hakkında bilgi almak istiyorsanız da kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Savcı Maaşları 2023

Savcı, hukuki sorunları mahkeme ortamında kalıcı olarak çözüme ulaştıran kişilerdir. Tek bir sözüyle insanların özgürlüklerini ve haklarını elinden alma yetkisine sahiplerdir. Bu yüzden Üst statüde yer alan Savcı maaşları 2023 oldukça merak edilmektedir. Savcılar genel olarak yasalara ve kurallara uygun karar verirler. Savcı maaşları dereceye göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla Savcı Maaşları 2023 yılında;

Derece Kat SayısıMaaş
Birinci Derece Savcı olanlara+35.500 TL
İkinci Derece Savcı olanlara20.800 TL
Üçüncü Derece Savcı olanlara19.500 TL
Dördüncü Derece Savcı olanlara26.520 TL
Beşinci Derece Savcı olanlara25.500 TL
Altıncı Derece Savcı olanlara24.700 TL
Yedinci Derece Savcı olanlara24.200 TL
Sekizinci Savcı olanlara22.100 TL

Stajyer Savcı Maaşı 2023

Stajyer Savcı Maaşı 2023 yılında artmasıyla birlikte bu mesleğe yeni başlamış ve deneyimi olmayan kişilerdir. Bu anlamda mesleğe yeni başladıkları için ortalama en düşük 15.000 TL’ den başlamaktadır. Bu durum derecelere göre değişmektedir. Bu yüzden 1. Dereceye sahip olan Savcılar 2023 yılında 35.000 TL maaş almaktadır.

En çok merak edilen konular arasında Savcı maaşlarının dereceleridir. Örneğin 1. Dereceye sahip olan Savcılar, 25 yıllık meslek hayatında bulunan ve en deneyimli Savcı oldukları anlamına gelir. Bu yüzden en yüksek maaşı almaktadır. Mahkeme’de her türlü hukuki problemleri çözüme kavuşturan, suçlu veya suçsuzun ayrımını yaparak yasalara göre karar belirleyen önemli kişilerdir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan İç Mekan Tasarımı Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ağır Ceza Savcıları Maaşı 2023

Sıkça sorulan savcı ne kadar maaş alır? sorusunu cevaplayalım. Savcıların kendi aralarında ayrıldığı bölümler vardır Bu grupların en zor olanı ise; Ağır ceza Savcılarıdır. Sorumlulukları fazla olmasının yanı sıra ciddi suçların görevini üstlenirler. Bu anlamda en merak edilen sorular arasında Ağır Ceza Savcı Maaşı 2023 yer almaktadır. Yeni yılın gelmesiyle maaş zamları artış göstermiştir.

Ayrıca, Ağır Ceza Savcıları Maaşı yukarıda belirttiğimiz gibi derecelere göre değişkenlik göstermektedir. Bu işe yeni başlayan ve deneyimi olmayan Savcıların maaşı; 20.000 TL’den başlamaktadır. Fakat Ağır Ceza Savcılarının 25 ve üzeri deneyime sahipse 35.000 TL maaş almaktadır. Savcı olmak isteyen kişiler için öncelikli kurallar arasında 40 yaşını aşmamak yer alır.

Başsavcı Maaşı 2023

Başsavcı Maaşı
Başsavcı Maaşı

Savcı maaşlarını açıklarken Başsavcı Maaşı 2023 yılında es geçilmemesi gerekir. Başsavcıların unvanlarına göre aldığı maaşlar da değişmektedir. Ancak ortalama aldıkları maaş Başsavcıların maaşları diğer unvanlarda olduğu gibi derece ve kıdeme göre değişiklik göstermektedir. 

  • 1-4 derecesindeki, 25 yıl deneyim sahibi olmuş Danıştay Savcısı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı maaşı, yaklaşık olarak 27 bin TL’dir. 
  • 1-4 derecesindeki, 25 yıl deneyim sahibi olmuş Yargıtay Birinci Başkanı veya Danıştay Başkanı maaşı, yaklaşık 28 bin TL’dir. 

Emekli Savcı Maaşı

Emekli Savcı maaşları çalışma yılına ve tecrübeye göre değişkenlik göstermektedir.  Bu yüzden emekli olan Savcılar için kıdem oldukça önemlidir. Bu konuda net bir rakam belirtmemekle birlikte hesaplanması gereken formül; Çalışma hizmeti +yaş eşittir emeklilik anlamına gelmektedir.

Kısacası emeklilik maaşının belirli unsurları vardır. Bunlar; Derece, gösterge, Kıdem aylığı ve taban aylığı olarak belirlenmektedir. Dolayısıyla Emekli Savcı maaşları 2023 yılı ocak ayı ile birlikte zamlı olarak yatırılacaktır. Herkesin merak ettiği ve ilgi çeken meslekler arasında yer alan Savcı maaşları hakkında yazımızı detaylı olarak okuyarak sizde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunun yanında Stajyer Savcı Maaşı 2023 ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son olarak Savcı Maaşları 2023 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir.

5/5 - (3 Oy)
Yorum yapın