Ana Sayfa » Fiyatları » Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Nimenrix menenjit aşısı fiyatı 2023 yazımız ile karşınızdayız. Bu fiyat tek doz aşı için geçerlidir. Nimenrix aşısı, özel aşılar arasında yer almaktadır. Bu nedenle sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılamamaktadır. Genellikle hastanelerde uygulanmaktadır. Sağlık ocaklarında uygulanan ücretli menenjit aşıları, sadece riskli gruplara yapılabilmektedir. Yazımızda menenjit aşısı fiyatları hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Seyahat öncesi menenjit aşısı ise sadece Seyahat Sağlığı Merkezlerinde uygulanmaktadır. Ayrıca bunun gibi diğer aşı ve sağlık ürünlerinin fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Nimenrix Menenjit Aşısı Nedir?

Nimenrix aşı Men A, C, W135, Y alt tiplerini içermektedir. 6- 12 haftalık bebeklerde 2 ay ara ile 2 defa uygulanmaktadır. 12 aylıkken rapel (pekiştirme) dozu yapılmaktadır. 1 yaşından büyük çocuklar, ergen ve yetişkinlerde aşılama tek dozdur. Aşı, kas içine enjekte edilerek uygulanmaktadır. 3 yaşından küçük bebekler için ise uyluktan yapılması tavsiye edilmektedir. Nimenrix Menenjit Aşısı bu şekildedir.

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Menenjit Aşısı Fiyatı
Menenjit Aşısı Fiyatı

Genellikle omurilik ve beyni etkileyen bu rahatsızlık için bazı durumlarda aşı şart olmaktadır. Bu sebeple de fiyatı hemen hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Günümüzde 2023 yılı içerisinde Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı yaklaşık 992 TL bandındadır. Eczaneler arasında fiyat farkı görülebilmektedir.

Ayrıca Eczanelerde Satılan Hamilelik Testi Fiyatı yazımızı da dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Menenjit Aşısı Neden Yaptırılmaktadır?

Menenjit hastalığı, omurilik ve beyni etkilemektedir. Omuriliğin ve beynin içindeki sıvıların iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bu durumda dokular şişmekte ve hastalık tehlikeli hale gelmektedir. Hastalığın, bakteriyel ve viral olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Menenjit aşısı fiyatı 2023 yılında viral menenjit, kendiliğinden geçmekte, tedavi gerektirmemektedir. Bakteriyel menenjit ise hayati risk oluşturabilmekte ve acil tedavisi gerekmektedir.

Menenjit hastalığının önlenmesi için menenjit aşısının yaptırılması gerekmektedir. Aşı yaptırılmazsa hasta ölmekte veya bedeninde kalıcı hasarlar oluşmaktadır. Menenjit Aşısı Fiyatı her ne kadar ülkemizde rutin aşı takviminde yer almasa da mutlaka aşı yaptırılmalıdır. Menenjit en çok 5 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Bu nedenle aşının bebeklikte yapılması önem arz etmektedir. Bunun dışında yetişkinlerde de belirli durumlarda menenjit aşısı yaptırılmaktadır. Bağışıklığı zayıf, umreye veya hacca giden, askere giden, seyahate giden yetişkinlere aşı yapılmaktadır.

Menenjit Aşısı Kaç Yıl Koruma Sağlar?

Menenjit aşısının insan hayatı boyunca bir kez yaptırılması yeterli olmaktadır. Nimerix aşısının menenjit hastalığına karşı koruma oranı yaklaşık %95-100 arasındadır.

Menenjit Aşısı Yan Etkileri

Menenjit aşıcı canlı bir aşı olmadığı için ciddi yan etkiler tespit edilmemiştir. Her aşıda olabilecek yüksek ateş, şişme, kızarma, halsizlik görülebilmektedir. Bu yan etkiler karma aşılarda da görülmektedir. Bu nedenle menenjit aşısı karma aşılarla birlikte yapılmamalıdır. Nadir olarak olsa da kas güçsüzleşmesi şeklinde bir yan etkisi olabilmektedir. Mevcut ateşli hastalığınız varsa, beyin hastalığınız varsa menenjit aşısı uygulanmamaktadır. Menenjit Aşısı Yan Etkileri aşağıda verilmiştir:

  • İştah kaybı
  • Halsizlik
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Yorgunluk

Menenjit Aşısının Yan Etkilerine Karşı Ne Yapmalıyım? Derseniz de menenjit aşısının olası yan etkilerinin 3 ila 7 gün arasında geçmesi beklenmektedir. Aksi durumlarda aile hekiminize veya doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Ayrıca Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar Eczane Fiyatı yazımızı da dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Menenjit Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Menenjit aşısı en çok bebeklere yapılan bir aşı türü olarak bilinmektedir. Bunun dışında yetişkinler de gerekli durumlarda menenjit aşısı yaptırmalıdır. Fakat bebeklerde ve yetişkinlerde bazı durumlarda aşının yapılması tavsiye edilmemektedir. Menenjit aşısı fiyatları ile alakalı olarak bebekte ilk dozdan sonra aşırı reaksiyon geliştiyse menenjit aşısı önerilmemektedir. Bunun dışında aşının içeriğindeki bileşenlere karşı herhangi bir alerji durumu varsa aşı yapılmamaktadır. Eğer hamile iseniz veya emzirme dönemde iseniz de menenjit aşısı tavsiye edilmemektedir.

Mevcut bir rahatsızlığınız varsa, hastalığınız geçene kadar menenjit aşısı yaptırmamalısınız. Menenjit hastalığı, çözümü ve tedavisi zor bir hastalıktır. Bu sebeple rutin aşı takviminde bulunmasa bile aşının yapılması önem arz etmektedir. Özellikle bebeklerde sık görülebilen menenjit hastalığına karşı en güvenilir önlem aşı yaptırmaktır. Ücretsiz olarak yapılmaması nedeniyle aileler bu aşıyı bazen gerekli görmemektedir. 2022 yılında aşı fiyatları daha ucuzken Nimenrix menenjit aşısı fiyatı 2023 yılı 1 Ağustos itibariyle artış göstermiştir. Fiyat ne olursa olsun geri dönülmez sonuçların yaşanmaması için aşı tavsiye edilmektedir.

Menenjit aşısı fiyatı 2023 ile alakalı sıkça sorulan sorulardan bazılarını sizler için derledik.

Fiyatları kategorimizdeki diğer yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Ayrıca ana sayfamızı ziyaret etmek isterseniz de bizdekalmasin.com bağlantısı üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

Nimenrix menenjit aşısı fiyatı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

3/5 - (2 Oy)
Yorum yapın