Ana Sayfa » Genel Kültür » Ayran Kilo Aldırır mı? – Kaç Kilo Aldırır?

Ayran Kilo Aldırır mı? – Kaç Kilo Aldırır?

Ayran kilo aldırır mı sorusu son günlerde sıkça merak ediliyor. Bilindiği gibi insan vücudu, günlük olarak belirli miktarda sıvıyı tüketmek mecburiyetindedir. Bu ihtiyaç çeşitli içeceklerle karşılanabileceği gibi bir seçenek de ayrandır. Vücut için son derece faydalı olan ayran ile ilgili kilo aldırıp aldırmadığı konusunda endişeler bulunuyor. Sodalı, tuzlu ya da hazır ayran gibi seçenekler sayesinde hem sağlıklı hem de lezzetli bir içecek tüketmek mümkündür. Ayrıca Genel Kültür kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Ayran Kilo Yapar mı?

Ayran Kilo Yapar mı?
Ayran Kilo Yapar mı?

Her ne kadar düşük kalorili ve tok tutucu etkiye sahip olsa da ayran tüketirken de belirli sınırları aşmamaya özen göstermekte fayda var. Aksi takdirde kalori miktarı ve yağ oranı da doğru orantılı şekilde artış gösterecektir. Nitekim bu da kilo vermeyi hızlandırıcı etkilere sahip olan ayranın, kilo almayı hızlandırıcı etkiler göstermesine neden olacaktır. Bu sebeple ayran dahi olsa yeteri kadar tüketmek ve aşırıya kaçmamaya dikkat etmek gereklidir. Yani ayran kilo yapmaz. Aksine kilo verdirir. Böylece Ayran Kilo Yapar mı? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Ayran Kilo Aldırır mı? 🌟

Yoğurt ile yapılması sebebiyle tamamen sağlıklı olduğu söylenebilecek olan ayran en temelde süt ürünleri arasında yer alır. Yağlılık oranı ise ayranın kalorisini belirleyen yegâne şeydir. Nitekim yarım yağlı olarak satılan bir ayran takribi olarak 40 kaloriyken yağsız ayranda bu oran 20’ye düşer. Diğer içeceklere göre kalori bakımından da düşük olduğu için diyette sıkça tavsiye edilir. Bunun yanı sıra tok tutucu etkisi ve düşük kalorisiyle kilo vermeyi de hızlandırıcı olarak görülür.

Hazır Ayran Kilo Aldırır mı?

Hazır ayranın kilo aldırıcı bir etkisi yoktur. Ayran, yoğurt, su ve tuzun karışımından oluşur ve düşük kalorili bir içecektir. Bir bardak (200 ml) hazır ayran genellikle ortalama 70-100 kalori içerir ve düşük yağ ve karbonhidrat içeriği nedeniyle kilo alımına neden olmaz. Böylece Hazır Ayran Kilo Aldırır mı? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Büyükten Küçüğe Para Sıralaması yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Diyette Ayran Tüketilir mi?

Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan ayranla ilgili sorulardan biri de diyette ayran tüketilebilir mi şeklindedir. Diyet yaparken ayran içmek adeta bir zayıflama iksiri olarak da görülmektedir. Sodalı, tuzlu ya da hazır ayran içerek kilo verilebileceğini öğrenenler ise şaşkınlığını gizleyemeyebiliyor. Nitekim yağ yakımı için vücudun ilgili bölgelerini hızlı şekilde çalıştıran sodalı ayran, tansiyon düşüklüğünde tercih edilen tuzlu ayran gibi seçenekler kilo vermek isteyenler için idealdir.

Tuzlu ayranın içerisinde tuz bulunması sebebiyle kilo aldırıp aldırmayacağı ise merak konusu haline gelmiştir. Diyet esnasında ayran tüketimi ve bunun yanı sıra spesifik olarak tuzlu ayran tercih edildiği sıkça görülmektedir. Fakat aşırı tuzlu ayranın tüketilmesi durumunda vücutta şişlik hissinin meydana gelmesi olasıdır. Bu sebeple tuzlu ayran tüketirken ekstra dikkatli olunması gerektiği söylenir.

Hazır Ayran Zararlı mı?

Hazır ayranlara ilişkin son dönemde en çok merak edilen konu hazır ayran zararlı mı şeklinde gelişmektedir. Ayrıca hazır ayranların üretiminde kullanılan yoğurdun içerisine; su, tuz ve stabilizör madde eklenir ve ısıl işlem uygulanır. Hazır ayranların üretimi dört dörtlük olsa dahi paketleme konusunda birtakım sıkıntılar meydana gelebiliyor. Nitekim hazır ayranların çoğunluğu plastik ambalajlarla satışa sunuluyor.

Bunun yanı sıra bardak görünümünde olan hazır ayranların kapakları ise alüminyumdan üretiliyor. Özünde asidik bir içecek olduğu için içerisinde olduğu kaplarla etkileşime girerek kimyasal tepkime üretir. Bu da doğrudan insan sağlığına zararlı sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple mümkün olduğunca hazır ayran tüketmemek ve ayranı evde yapmak tavsiye edilir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan En İyi Vampir Filmleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gece Ayran İçmek Kilo Aldırır mı?

Yatmadan önce içilecekler listesine ayran eklemenin hiçbir zararı yoktur. Bu sebeple gece ayran içmek kilo aldırır mı sorusunun yanıtı hayır olacaktır. Fakat bu durum ayranın ne boyutta içildiğiyle de doğrudan ilişkilidir. Yarım su bardağı kadar ayran içmek uyku sorununu ortadan kaldırabileceği gibi vücut ağrılarını da dindirici etki gösterecektir. Fakat fazla tüketilmesi durumunda çeşitli sorunların meydana gelmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple yeteri kadar tüketiliyorsa gece ayran içmek iyidir.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Eğer isterseniz Genel Kültür kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak Ayran kilo aldırır mı yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın