Ana Sayfa » Genel Kültür » Nazara Karşı Sirkeli Su İle Yıkanmak – Faydaları Nelerdir?

Nazara Karşı Sirkeli Su İle Yıkanmak – Faydaları Nelerdir?

Nazara karşı sirkeli su ile yıkanmak son dönemde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu konu ilk olarak ünlü oyuncu Hazal Kaya tarafından yapılan açıklamalarla gündeme gelmişti. Hazla Kaya konuyla ilgili nazardan korktuğunu ve bu sebeple evin her yerini sirkeyle temizlediğini, köpeklerini ve kendisini de sirkeyle yıkadığını söylemişti. Bu sözlerin ardından birçok kişi sirkenin nazara karşı bir etkisi olup olmadığını araştırmaya başladı. Ayrıca Genel Kültür kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Sirkeli Su İle Yıkanmak Nazara İyi Gelir mi?

Sirkeli Su İle Yıkanmak Nazara İyi Gelir mi?
Sirkeli Su İle Yıkanmak Nazara İyi Gelir mi?

Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in sirke hakkında söyledikleri konuyla ilgili birçok fikre sahip olunmasını sağlayacak nitelikte:

 • Sirke ne güzel katkıdır. Allah-u Teâlâ sirkeye bereket versin. O, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa başka hiçbir katığa ihtiyaç kalmaz.

Peygamber Efendimizin de bahsettiği üzere sirke, her Müslümanın hayatında önemli bir yere sahiptir. Bu hadisi şerifin ardından birçok Müslüman evinin temizliğinde ve yiyeceklerinin temizliğinde sirke kullanmaya başlamıştır. Nitekim Hadisi Şerif’te de yer aldığı gibi sirke hem bereketli hem de temiz bir katıktır. Böylece Sirkeli Su İle Yıkanmak Nazara İyi Gelir mi? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Sirkeli Suyla Yıkanmak Faydaları 🌟

Sirkeli suyla yıkanmanın sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bu yüzden birçok insan sirkeli suyla yıkanmaktadır. İşte Sirkeli Suyla Yıkanmak Faydaları şu şekildedir:

 • Cildi ferahlatır.
 • Kırışıklıkları azaltır.
 • Siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler.
 • Ter kokusunu önler.
 • Cildin yağ dengesini korur.

Adetliyken Sirkeli Suyla Yıkanmak

Adetliyken sirkeli suyla yıkanmak önerilmez. Adet döngüsü, vajina ve rahim içindeki dokuların her ay düzenli olarak yenilenmesiyle ilgilidir. Bu süreçte, vajina ve rahim içindeki dokular hassastır ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale gelebilir.

Sirkeli suyun asitliği, adet dönemi sırasında vajina pH seviyesini etkileyebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca sirkeli suyun, adet dönemi sırasında hassas vajina dokularına zarar verme riski de vardır.

Bu nedenle, adet dönemi sırasında sirkeli suyla yıkanmak yerine, ılık su ve nazik bir temizleyici kullanarak temizlenmek daha uygun olacaktır. Ayrıca, tampon veya pedlerin sık sık değiştirilmesi ve hijyen kurallarına uyulması da enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Dinen Sirkeli Su İle Yıkanmak

Dinimiz İslam’da sirkeli su ile yıkanmak veya abdest almak gibi bir uygulama yoktur. Abdest almak için kullanılacak suyun temiz ve temizleyici olması yeterlidir. Dinen Sirkeli Su İle Yıkanmak ile ilgili Peygamber efendimizin sözleri vardır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Tebbet Suresi Okuyanların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hangi Sirke Nazara İyi Gelir?

Hazal Kaya’nın gündeme taşıdığı sirke yorumlarının ardından birçok kişi hangi sirke nazara iyi gelir diye merak etmeye başlamıştır. Bu kapsamda yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda elmalı sirkenin çok daha faydalı olduğu tespit edilmiştir. Elmalı sirke; bağışıklık sistemini korur, antioksidandır, antibakteriyeldir, kan basıncını düzenler ve kişiye enerji verir. Bu sebeple nazara da iyi geldiği düşünülmektedir.

Her ne kadar sirkenin nazara iyi geldiği düşünülse de hiçbir zaman unutulmamalı ki tüm olumsuzluklardan korunmanın tek yolu Allah-u Teâlâ’ya sığınmaktır. Yüce Allah’ın da izniyle nazara gelmemek mümkündür. Nitekim bunun yanı sıra sirke kullanımı nazara iyi gelmese dahi temizlik ve ferahlık için oldukça etkilidir. Bu yüzden sıkça kullanılmaktadır. Nitekim sirkenin cinleri bölgeden uzaklaştırdığı da bilinmektedir. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak elma sirkesinin nazara iyi geldiğini söylemek mümkündür.

Sirkeli Su ile Banyo Yapmak Diyanet

Sirkeli su ile banyo yapmak Diyanet İşleri’ne de sıkça sorulan konulardan birisi haline gelmiştir. Bunun günah olup olmadığına ilişkin birçok Müslümanın kararsızlıkları mevcuttur. Fakat yapılan açıklamaya göre bunun herhangi bir şekilde günah ve israf olmadığı belirtilmiştir. Sirkenin hem madden hem de manen insana oldukça büyük katkıları bulunmaktadır. Bu sebeple sirkeli su ile banyo yapmak oldukça faydalı olacaktır.

Nazardan Korunmak İçin Okunacak Dualar

Nazardan korunmak için her ne kadar sirke gibi yöntemler denense de en kesin yöntemi dua etmek ve Allah’a sığınmaktır. İşte Nazardan korunmak için okunacak dualar aşağıdaki gibidir:

 • Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.
 • Li yüdhılel mü’minıne vel mü’minati cennatin tecrı min tahtihel enharu halidıne fıha ve yükeffira anhüm seyyiatihim ve kane zalike ındellahi fevzen azıyma.
 • Ve yüazzibel münafikıyne vel münafikati vel müşrikıne vel müşrikatiz zannıne billahi zannez sev’ aleyhim dairatüs sev’ ve ğadıbellahü aleyhim ve leanehüm ve eadde lehüm cehennem ve saet masıyra.
 • Se yekulü lekel mühallefune minel a’rabi şeğaletna emvalüna ve ehluna festağfir lena yekulune bi elsinetihim ma leyse fi kulubihim Kul fe mey yemlikü leküm minellahi şey’en in erade biküm darran ev erade biküm nefa bel kanellahü bima ta’melune habıra.
 • Bel zanentüm el ley yenkaliber rasulü vel mü’minune ila ehlıhim ebedev ve züyyine zalike fı kulubiküm ve zanentüm zannes sev’ ve küntüm kavmen bura. Ve mel lem yü mim billahi ve rasulihı fe inna a’tedna lil kafirıne seıyra.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Eğer isterseniz Genel Kültür kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak Nazara karşı sirkeli su ile yıkanmak yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

3/5 - (1 Oy)
Yorum yapın