Ana Sayfa » Maaşları » Branşlara Göre Öğretmen Maaşları 2023 – Tüm Branşlar Güncel!

Branşlara Göre Öğretmen Maaşları 2023 – Tüm Branşlar Güncel!

Branşlara Göre Öğretmen Maaşları yazımız ile sizlerleyiz. Öğretmenler, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim vermektedir. Aynı zamanda branşlar olarak da farklılık göstermektedir. Bu nedenle en çok merak edilenlerden biri öğretmenlerin maaşlarının, branşlara ve kademelere göre değişip değişmediğidir. Bu yazımızda branşlara göre öğretmen maaşlarının dağılımı yılında nasıl, en çok maaş alan öğretmen branşı hangisi gibi konuları inceleyeceğiz. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

Branşlara Göre Öğretmen Maaşları

İlk olarak branşlara göre öğretmen maaşları konusuna; maaşların hangi formüllerle hesaplandığına bakarak başlayalım. Devlet tarafından belirlenen bir maaş ve toplu sözleşmeler gibi formüller uygulanmaktadır. Bununla birlikte ek ders ücretleri de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre belirlenmektedir. Derece- kademelerine ve kıdem yılına göre öğretmen maaşları değişmektedir. En yüksek derece-kademe 1/4’tür ve en düşük 9/1’dir. Buna yönelik branşlara göre öğretmen maaşları şeklinde ayrım yapılmadan, bazı derecelere bakılarak öğretmenlerin maaşlarını şu şekilde incelemek mümkündür:

  • 1/4 derece öğretmen maaşı: 11.592 TL
  • 1/1 derece öğretmen maaşı: 10.461 TL
  • 9/1 derece öğretmen maaşı: 8.576 TL

Branşlara Göre Öğretmen Maaşları 2023

Az evvel de bahsettiğimiz gibi branşlara göre öğretmen maaşları 2023 yılında kademeler ile düzenlenmektedir. Bu yıl içerisinde iki kez ücrette değişiklik yapılmış olup, son haliyle en düşük öğretmen maaşı 8.567 TL olarak belirlenmiştir. İlköğretim ve ortaöğretim kademesinde görev alan tüm öğretmenler temelde aynı maaşı almaktadır. Bunun yanında ek ders gibi farklı faktörler maaşları değişken hale getirmektedir. Branş ve kademe ayrımı yapılmadan, meslekteki yılına ve derecelerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle maaşlar 2023 yılı itibariyle değerlendirilecek olursa, dereceler baz alınarak hesaplama yapılmalıdır.

Özel okullar ve üniversiteler yazımızın içerisine dahil edilmemiştir. Özel okullarda maaşlar çok değişkenlik göstermektedir. Üniversitelerde ise akademisyen, öğretim görevlisi, doçent, profesör gibi farklı unvanlar bulunmaktadır. Bu unvanlar doğrultusunda maaşlar 10.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir.

En Çok Maaş Alan Öğretmen Branşı

En Çok Maaş Alan Öğretmen Branşı
En Çok Maaş Alan Öğretmen Branşı

Şimdi ise merak edilen; En çok maaş alan öğretmen branşı konusuna geldik. Bir Sınıf öğretmeni maaşı ile İngilizce öğretmeni maaşı karşılaştırması yapıldığında bir fark görülmeyecektir. Aynı derece, yıl, ek ders, medeni durum, çocuk sayısı şartları olduğunda iki branş öğretmeninin de maaşı aynı olacaktır. Hatta 2023 yılında yeni çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu da maaşlara etki edecektir. Öğretmenlik Meslek Kanunu’na göre öğretmenlik; aday öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olarak üçe ayrılmaktadır. Bu nedenle en çok maaş alan öğretmen branşı değerlendirmesi yapmak doğru değildir. Bunun yerine en yüksek öğretmen maaşı ve bununla birlikte en düşük öğretmen maaşı konularını ele almak daha doğrudur.

1/4 derece öğretmen maaşı en yüksek maaşı ifade etmektedir. Bu derecedeki en yüksek öğretmen maaşı 2023 yılı Temmuz ayı zammı itibariyle 11.500 TL civarındadır. Aynı şekilde belirlenen 9/1 en düşük öğretmen maaşı 2023 yılı Temmuz ayı zammında 8.500 TL civarındadır. Yeni atanan ve sözleşmeli olarak göreve başlayan öğretmenler, 9/1 kademesinden başlayarak yükselirler. Sözleşmeli öğretmenler için derece ve kadem ilerlemesi ise 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda şu şekilde belirtilmektedir:

“Bu Kanunun 4 üncü ve 237 nci maddesinin (e) fıkrasına göre sözleşme ile istihdam edilenlerin, memuriyete geçirilmeleri halinde, sözleşmeli olarak geçirdikleri hizmet süreleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.”

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değişik 36. maddesi (C) fıkrası 6. bendi

Son olarak Branşlara Göre Öğretmen Maaşları 2023 ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

4.7/5 - (4 Oy)
Yorum yapın