Ana Sayfa » Maaşları » Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Maaşları – Reklamcılık Maaşı 2023!

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Maaşları – Reklamcılık Maaşı 2023!

Halkla ilişkiler ve reklamcılık maaşları yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Halkla ilişkiler ve reklamcılık mesleğini yapabilmek için üniversitede dört yıllık bir lisans bölümü bitirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü tercih eden öğrencilerin yerel ve küresel düzeyde halkla ilişkiler ve reklamcılık çalışmalarını anlamaları gerekmektedir. Diğer Maaşları adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Nedir?

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Nedir?
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Nedir?

Şirket, kurum, organizasyon ya da bireylerin adına bir markanın algısının oluşturulmaya çalışılmasıdır. Marka algısının oluşturulması amacı ile iletişim araçlarının verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlamaktadır. Halkla ilişkiler ve reklamcılık ilgili olduğu alan itibariyle kişi, kurum ya da kuruluşların imajını yaratmayı ve yönetmeyi amaçlayarak bu doğrultuda çalışmalar sürdürmeyi amaçlamaktadır. Birbirinden farklı birçok iletişim kolunu kullanarak bunları çalışmalarına dahil etmeyi amaçlar. Yoğun çalışma temposunun olduğu bu meslek dalında halkla ilişkiler ve reklamcılık maaşları da oldukça merak edilmektedir.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunu kişiler, kurumları, kişileri ya da kuruluşları halka tanıtmak ve markanın bilinirliğini yani halk tarafından tanınır hale getirmek adına çalışmalar yapmaktadır. Farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabildikleri için çalıştıkları yerlere göre görev dağılımları farklı olabilmektedir. Genel olarak bakacak olursak şu işleri yapmaktadırlar:

 • Çalıştığı kurumu tanıtıcı raporlar hazırlarlar.
 • Konferans, seminer, basın toplantısı gibi kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlerler.
 • Kurumla ilgili haberleri ve izlenimleri takip ederek kurumun saygınlığının arttırılmasını sağlayacak çalışmalar yürütürler.
 • Kurumun çalışmalarının basın, radyo ve televizyon aracılığıyla halka tanıtımını sağlarlar.
 • Yöneticilerin konuşma ve yazışmalarını incelerler.

Aynı zamanda buna benzer bir yazımız olan Hakim Maaşı yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Maaşları

Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü dört yıl sonunda bitirdiğinizde ve çalışma hayatına atıldığınızda kendinizi yoğun ve eğlenceli bir temponun içinde bulacaksınız. Günümüz teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok geniş bir alana hitap etmeye başlamış olan bir bölümdür. İşe girmiş olduğunuz şirkete bağlı olarak halkla ilişkiler ve reklamcılık maaşları farklılık gösterebilmektedir. Halkla ilişkiler maaş ücretleri şu şekildedir:

 1. En Düşük Maaş: 9620 TL
 2. Ortalama Maaş: 12030 TL
 3. En Yüksek Maaş: 15380 TL

Halkla İlişkiler Sorumlusu Maaşı

Sizlere Halkla ilişkiler ve reklamcılık maaşları yazısında bu bölüm hakkında detaylı bilgiler sunmaktayız. Aynı zamanda Halkla ilişkiler sorumlusu, bir kurum ve kamuoyu arasındaki ilişkiyi sürdürmeyi görev edinmiştir. İletişim hatlarını oluşturma ve sürdürme temel prensibidir. Şirketlerin halkla ilişkiler faaliyetlerini düzenler, markanın mesajını ilgili basın, web siteleri, televizyon gibi kanallarla iletir. Halkla ilişkiler sorumlusu maaşı aşağıdaki gibidir:

 • En Yüksek Maaş: 17220 TL
 • Ortalama Maaş: 12500 TL
 • En Düşük Maaş: 10000 TL

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşı

Görev dağılımı, özel ya da kamu kurum ve kuruluşlarında, kurumun gelişmesi için çalışan ve önerilerde bulunan kişidir. Bu nedenle Halkla ilişkiler uzmanı kurumun diğer şirketlerle ilişkisini dengede tutan ve kurumu temsil eden kişiler olarak nitelendirilir. O yüzden Halkla ilişkiler uzmanı maaşları şu şekildedir:

 1. En Yüksek Maaş: 25760 TL
 2. Ortalama Maaş: 14550 TL
 3. En Düşük Maaş: 11640 TL

Reklamcılık Maaşı

Reklamcılık, öğrencilerin pazarlamada ve reklam becerilerini elde etmesi amacıyla oluşturulan bir bölümdür. Aynı zamanda reklamcılık bölümü ile beraber bir ürün veya hizmetin kullanıcı kitlesine tanıtılması ile görevli bir bölümdür.

 • En düşük reklamcılık maaşı: 14.220 TL
 • En yüksek reklamcılık maaşı: 17.770 TL

Halkla İlişkiler Mezunu Nerelerde Çalışabilir?

Üniversite hayatı boyunca çok çalıştıktan sonra çevrenizden halkla ilişkiler nerede çalışır sorunu çok duymaya başlamış olabilirsiniz. Halk arasında en çok merak edilenler arasında yer alan halkla ilişkiler bölümünden mezun olduktan sonra nerede çalışacağınızdır. Bu nedenle bir soru da halkla ilişkiler ve reklamcılık maaşları olacaktır. Teknolojinin oldukça gelişmesiyle birlikte çalışma alanlarının da genişlemiş olduğu halkla ilişkiler mezunu bir bireyin çalışma alanları şunlardır:

 1. Dijital reklam ajansları
 2. Reklam şirketleri
 3. Marka danışmanlık şirketleri
 4. Siyasi partiler
 5. Şirketlerin kurumsal iletişim departmanları
 6. Pazarlama firmaları

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdaki konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın