Ana Sayfa » Maaşları » Kuran Kursu Hocası Maaşları 2023 – Kadrolu – Geçici Zamlı Maaş!

Kuran Kursu Hocası Maaşları 2023 – Kadrolu – Geçici Zamlı Maaş!

Kuran Kursu Hocası Maaşları 2023 ve Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Ülkemiz genelinde küçük yaştaki çocuklar hem yaz hem de kış dönemi olmak üzere iki farklı dönemde kuran kursu dersi alabilmektedirler. Bu ders herhangi bir zorunluluk gerektirmeyen tamamiyle kişilerin çocuklarının öğrenmesi amacıyla gönüllü olarak gönderildiği bir kurstur. Öğreticiler ise islam dini hakkında tüm bilgilerini öğrencilerine aktarmaya çalışırlar. Bu nedenle kuran kursu hocası maaşı ne kadar olduğu da merak edilmektedir. Aynı zamanda diğer Maaşları kategorisindeki yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kuran Kursu Öğreticisi Nasıl Olunur?

Kuran Kursu Öğreticisi Nasıl Olunur?Pin
Kuran Kursu Öğreticisi Nasıl Olunur?

İlk olarak belirli eğitimleri almış olmak gerekmektedir. Bunun ile beraber devlet atamaları dolayısıyla KPSS sınavına girmiş olmak gerekir. Buna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavından da başarılı bir puan alma şartı aranmaktadır. Devamında Diyanet İşleri Başkanlığı sözlü mülakata tabi tutar. En son olarak öğrenimini gördüğünüz eğitime göre kadro dereceniz belirlenir. Böylece uzman kuran kursu öğreticisi nasıl olunur sorusunun cevabını da netleştirmiş oluyoruz. Eğitimini görebileceğiniz bölümler ise;

 • İlahiyat Fakültesi mezunları
 • İlahiyat Fakültesi mezunu + Hafız
 • İlahiyat Ön Lisans mezunları
 • İlahiyat Ön Lisans ve Lisans
 • İlahiyat Ön Lisans ve Lisans + Hafız
 • İmam Hatip Lisesi mezunları
 • İmam Hatip Lisesi + İlahiyat Ön Lisans
 • İmam Hatip Lisesi + Lisans
 • İmam Hatip Lisesi + İlahiyat
 • İmam Hatip Lisesi + Hafız

Yukarıda belirtilen listedeki herhangi bir eğitimi tamamlamış kişiler Kuran kursu öğreticisi adayı olmaya hak kazanırlar.

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2023

İmam Hatip Lisesi mezunu olan kişiler Kuran Kursu Öğreticisi olarak çalışabilmektedir. Bu mesleğe karar vermeden önce maaşlara göz atmanız oldukça mantıklıdır. Alt kısımda kadrolu, sözleşmeli, uzman ve geçici Kuran Kursu Öğretici maaşları belirtilmiştir.

Kadrolu Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2023

Devletimiz eğitimini tamamlayıp KPSS’den iyi bir puan yapan ve mülakatı başarılı geçen öğretici adaylarını ülkenin dört bir yanına atamaktadır. Atama işlemleri sonucunda kuran kursu öğreticisi yerleştirildikleri yerlerde öğrencilere islam dini hakkında bilgilerini aktarmaktadırlar. Bununla beraber diyanet maaş tablosu 2023 yılında da güncellenmiştir.

 1. Ocak 2022 Kadrolu Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı: 9.003₺
 2. Temmuz 2022 Kadrolu Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı: 12.756₺
 3. Ocak 2023 Kadrolu Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı: 16.582₺

Sözleşmeli Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2023

Özel eğitim ifadesi ile eğitim vermekte olan kurs öğreticilerinin aldıkları maaşı devlet ödemediğinden dolayı farklı bir sayıda belirtilmektedir. Bu nedenle sözleşmeli kuran kursu öğreticisi maaşı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Yeni gelen zamlar ile birlikte sözleşmeli de olsa her meslekte bir artış söz konusu yer almaktadır. Devlet’te çalışan birisine göre daha az maaş verilmektedir.

 • Sözleşmeli Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2023 : 8605₺

Fahri Geçici Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2023

Özellikle diyanet’in yükünü hafifleten geçici Kuran Kursu Öğreticileri 2023 yılında aldıkları maaşlar kadrolulara göre oldukça düşüktür.

 • Fahri Geçici Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2023: 8605₺

Uzman Kur’an Kursu Öğreticisi Maaşı

 İmam hatip lisesi mezunu veya üstü dini öğrenim düzeyine sahip olan ve KPSS’den yeterli puan alan kişiler belirli bir süre sonra Uzman Kur’an Kursu Öğreticisi olarak çalışmaktadır.

 • Uzman Kur’an Kursu Öğreticisi Maaşı: 12.756₺

Buna benzer bir diğer yazımız olan Halk Eğitim Öğretmen Maaşları adlı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Diyanet Maaş Tablosu

Din, hayatımızda önemli bir yer almaktadır. İnsanlar kendi inandıkları dini merak ederler. Aynı zamanda dinler hakkında araştırmalar da yapmaktadırlar. Buna yardımcı olmak için de camilerde ve halk eğitim merkezlerinde kurslar verilmektedir. İlgili eğitim programını tamamlamış kişiler de halk eğitim kuran kursu hocalığı yapabilmektedir. Bu bölümün maaşları kademeli olarak değişmektedir. Bununla beraber usta öğretici maaşları da merak edilen konular arasındadır.

İmam / Hatip Maaşı10508₺
Müezzin Maaşı12098₺
Vaiz Maaşı15508₺
Diyanet Maaş Tablosu

Aynı zamanda diğer Maaşları kategorisindeki yazılarımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kuran Kursu Hocası Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için bizi ana sayfamız olan bizdekalmasin.com üzerinden takip etmeyi unutmayın.

4.7/5 - (4 Oy)
Yorum yapın