Ana Sayfa » Maaşları » 2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları – 2024

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları – 2024

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda bankacılık ve sigortacılık sektörüyle ilgili bilgiler paylaşacağız. Ülkemizde önemli bir sektörde olan bu mesleği icra etmek aslında çok önemlidir. Bu bölümün hem 2 yıllık olanı hem de 4 yıllık olanı mevcuttur.

Aynı zamanda bankacılık ve sigortacılık mezunu ne iş yapar gibi soruların cevaplarını hep birlikte bu yazımızda bulacağız.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Eşit Ağırlık Meslekleri Ve Maaşları adlı yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Günümüzde artık her mesleğin seçiminden önce maaşı ne kadar buna bakılır. Aynı zamanda ülkemizde de bazı mesleklerin sektörel iş bulma sorunları da vardır. Bu yüzden mezun olduktan sonra bankacılık ve sigortacılık iş imkanları bulunabiliyor mu ve maaşları hakkında bilgiler veriyoruz.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Ne İş Yapar?

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Ne İş Yapar?
2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Ne İş Yapar?

Bu bölümün 2 yıllık ve dört yıllık seçenekleri vardır. 2 yıllık okuduktan sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile birlikte 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz. 4 yıllığa tamamlamanız durumunda iş bulma imkanınızın daha da artacağını söyleyebiliriz. O halde bir mesleği seçmeden önce o mesleğin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Banka ve Sigortacılık Nedir?

Banka ve Sigortacılık sektörde önemli bir yere sahiptir. Dikkat gerektiren ve hatanın en aza indirilmesi gereken bir meslektir. Çünkü finansal konuları ele alan bir meslek olduğu için en ufak bir hatada büyük sonuçlara sebep olabilirsiniz.

2 yıllık bankacılık ve sigortacılık ne iş yapar sorusunun cevabı ise finans, bankacılık ve sigorta işlemlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlayan bir meslektir. Bankacılığın ne kadar nezih bir meslek olduğunu her bankaya gidişimizde görebiliriz. Bu yüzden meslek seçimi konusunda güzel bir seçenek olacaktır.

Ayrıca ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresine giderek diğer konulara göz atabilirsiniz.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Maaş

Her mesleğin kendine göre ortalama bir maaşı vardır. Artık meslek seçimlerinde hayallerimizin peşinden gitmek yerine yüksek maaşlı meslek seçimine doğru yönelmek durumunda kaldık. Bu nedenle bir meslek için adım atmadan önce ilk olarak maaş araştırmalarına girilir hale gelindi. O yüzden 2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları ve 4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık maaşları arasında farklılık görebilirsiniz.

Bizler de bu yazımıza özel sizlere bankacılık ve sigortacılık maaşları 2024 yılında ne kadar olduğunu gösteriyoruz. Her geçen yıl ülke ekonomisinden dolayı maaşlarda değişiklikler görülmektedir.

  • 2024 yılında 2 yıllık bir bankacılık ve sigortacılık mezununun başlangıç maaşı 20.900₺ ‘dir.
  • 2024. yılında 4 yıllık bir bankacılık ve sigortacılık mezununun başlangıç maaşı 22.700₺ ‘dir.

Bankacılık ve Sigortacılık Atama Puanları

Bu mesleğe girmeden önce üniversite ile sektör arasında bir köprü vardır. Bu köprü de KPSS ‘dir. KPSS puanı ile atamalar olur ve devlet kurumunda böylece KPSS puanı ile giriş yaparsınız ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda KPSS girmeden özel kurumlarda da işe girebilirsiniz fakat devlet maaşı kadar maaş alamayabilirsiniz. Bu yüzden KPSS günümüzde önemli bir yerdedir.

Son atama puanlarına baktığımız zaman 2020 yılındaki atama puanları ile ilerleyen yıllarda gerçekleşecek olan KPSS ile ortalama kaç puan yapmanız gerektiğini kestirebilirsiniz. 2020 yılında açıklanan atama puanlarına göre bir devlet kurumuna atanabilmek için alabileceğiniz minimum puan 87 ‘dir. 87 ve üzeri KPSS puanı ile ülkemizin belirli şehirlerinde devlet kurumlarında çalışabilirsiniz.

Bankacılık ve Sigortacılık Okumak Zor Mu?

2 yıllık banka ve sigorta mezunları bölümü okumanın zorluğu hakkında bazı yorumları internette paylaşmaktadırlar.

Sigortacılık okumanın zorlu yanlarından bir tanesi de bölümün sayısala dayalı olmasıdır. Sayısal ile aranız yok ise tercihleriniz arasından çıkarmanızı tavsiye ederiz. Ekonomiyi de takip etmeniz gerekir. Bu iki ana konuya ilgili olmanız gerekir ki bölümü sevebilesiniz.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Maaşları kategorisindeki yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için lütfen bizi takip edin.

5/5 - (3 Oy)
Yorum yapın