Ana Sayfa » Maaşları » Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları 2024 – Önü Açık Mı?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları 2024 – Önü Açık Mı?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları 2024 son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri olmuştu. Bu yazımızda sizlere 2024 yılının gelmesiyle zamlanan İtfaiye Eri Maaşını açıklamak istiyoruz. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Mezunu Ne İş Yapar?

Sizlerde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Mezunu Ne İş Yapar? diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü yazımız içerisinde sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. 2 yıllık bu bölümden mezun olduktan sonra çalışmaya başlandığında kişinin yapması gereken görevler aşağıdaki listede bulunmaktadır.

 • Yangından korunma ile birlikte yangını önleme ve söndürme işlemi
 • Yangın bittikten sonra genel bir değerlendirme
 • Sadece yangın değiş diğer doğal afetler sebebiyle oluşan sorunlarla da başa çıkabilmek.
 • Arama, kurtarma ve ilk yardım eylemlerini yerine getirmek.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları 2024

Sivil savunma ve itfaiyecilik maaşları 2024 yılında en sık aranan konular arasında yer almaktadır. Bu minvalde kişilerin gerekli bölümden mezun olması şarttır. Bu bölümden mezun olan kişilerin aldığı maaşlar ise 2024’e damgasını vurmuştur. İtfaiyecilik mesleğine yeni başlayan kişilerin aldığı maaşlar 2024 yılında yapılan asgari ücret zammıyla birlikte arttırılmıştır. Sektöre yeni başlayan kişilerin ve deneyimli kişilerin aldığı maaşlar ise aşağıdaki gibidir:

Maaş SeviyesiMaaş
İtfaiye görevlisi en düşük maaş 🟢33.830 TL
İtfaiye görevlisi ortalama maaş 🟢37.280 TL
İtfaiye görevlisi en yüksek maaş 🟢55.260 TL
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları

İtfaiye eri olmak pek çok açıdan riskli olmakla birlikte idealist kişiler tarafından mümkündür. Maaş için yapılamayacak işlerden biri olarak görülmektedir. İdealist bir şekilde itfaiye görevlisi olmak isteyen kişiler içinse maaşlar yukarıdaki gibidir. Ayrıca aynı maaşlar Taşeron itfaiye Maaşları için de geçerlidir.

Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı 🌟

Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı
Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı

Görevine yeni başlayan itfaiye eri maaşı genellikle en düşük maaş üzerinden değerlendirilir. Her sektörde olduğu gibi itfaiyecilikte de çeşitli maaş skalaları bulunmaktadır. Bu skala üzerinden itfaiye erleri belirli kriterleri ve deneyimleri geçtikçe yükselen maaşlar alabilir. Yeni başlayan itfaiye erleri henüz deneyimsiz oldukları için en düşük maaş olan 33.830 TL üzerinden değerlendirilir. Nitekim bu maaş da asgari ücretin çokça üstünde yer almaktadır. Bu sebeple itfaiye eri olmak isteyen kişiler için gayet yeterli olan ve refah seviyesinde yaşanabilmesini sağlayan tutarlardır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan İç Mekan Tasarımı Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Havaalanı İtfaiye Maaşları

Havaalanı gibi büyük ölçekli alanlarda çalışan itfaiye erlerinin maaşları da doğru orantılı bir şekilde yükselmektedir. Bu nedenle havaalanı itfaiye maaşları hakkında sürekli olarak çeşitli aramalar yapılmaktadır. Havaalanında çalışabilmek için açılan ilanlara başvuruda bulunmak gerekir. Bu başvurular ise yılın belirli dönemlerinde yalnızca belirli süreler için açılmaktadır. Havaalanı itfaiyecilik başvurusu için aranan şartlar ise; 18 yaşını doldurmuş olmak, üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmuş olmak şeklindedir. Bu şartları karşılayan herkes havaalanı itfaiye departmanı başvurusu yapabilir ve aşağıdaki maaşı almaya hak kazanabilir:

 • Havaalanı itfaiye görevlisi en düşük maaş: 37.240 TL
 • Havaalanı itfaiye görevlisi ortalama maaş: 39.542 TL
 • Havaalanı itfaiye görevlisi en yüksek maaş: 52.421 TL

En Yüksek İtfaiyeci Maaşı

İtfaiyecilik, kendi içerisinde çeşitli departmanlar ve birimler barındıran bir alandır. Bu alanlar; itfaiye eri, itfaiye şoförü, itfaiye şefi gibi çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. En yüksek itfaiyeci maaşı ise itfaiye eri tarafından alınan maaşa denmektedir. Bu maaş belirli oranlarda ve faktörlerde değişiklik gösterebilmektedir. En yüksek itfaiyeci maaşı deneyimli kişiler tarafından alınmaktadır. Bu maaş yukarıda da belirtildiği üzere standart itfaiyelerde ve havaalanında verilir. Aşağıdaki liste, en yüksek itfaiyeci maaşlarını almaya hak kazanan kişilere aittir:

 • İtfaiye görevlisi en yüksek maaş: 55.260 TL
 • Havaalanı itfaiye görevlisi en yüksek maaş: 52.421 TL

Kadrolu İtfaiyeci Maaşları

Tabi ki de itfaiyecilik kendi içinde çeşitli birimleri barındıran bir alandır. Yukarı da da bahsettiğimiz gibi Kadrolu itfaiyecilerin içinde de belirli görev paylaşımları vardır. itfaiye eri, itfaiye şoförü, itfaiye şefi gibi çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu yüzden her itfaiyeci aynı maaşı alamayabilir fakat hemen hemen hepsi temelde aynı işten sorumlu olduğu için maaşları yakın veya aynıdır. Kadrolu İtfaiyeci Maaşları da yukarıda bahsettiğimiz maaşlar gibi hemen hemen aynıdır.

 • İtfaiye görevlisi en düşük maaş: 53.830 TL
 • İtfaiye görevlisi ortalama maaş: 57.280 TL
 • İtfaiye görevlisi en yüksek maaş: 55.260 TL

Amerika İtfaiyeci Maaşı

Öncelikle Amerika’da ve Avrupa’nın büyük bir kısmında maaşlar yıllık olarak hesaplanır. Bu nedenle Amerika itfaiyeci maaşı da yıllık ve vergilendirilmemiş olarak verilir. Amerika’da kişiler kendi vergilerini beyan ederek doğrudan ödemek zorundadır. Türkiye’deki gibi vergilendirilmiş şekilde maaşlar hesaplara yatırılmaz. Bu hususa dikkat edilerek Amerika’da itfaiyeci maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Amerika Birleşik Devletleri itfaiye görevlisi en yüksek yıllık maaşı: 89.421$
 • Amerika Birleşik Devletleri itfaiye görevlisi en ortalama yıllık maaşı: 48.524$
 • Amerika Birleşik Devletleri itfaiye görevlisi en düşük yıllık maaşı: 24.654$

Yukarıdaki maaş skalası en yüksekten en düşüğe doğru ilerlemektedir. En düşük maaş genellikle sektöre yeni başlayan deneyimsiz itfaiye görevlileri tarafından alınmakla birlikte tecrübe arttıkça maaş da artmaktadır.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Önü Açık Mı?

Öncelikle Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Önü Açık Mı? Sorusu özellikle bu bölümü okumak isteyenlerin sık sık sorduğu bir sorudur. Evet son zamanlarda oldukça revaçta olan bu bölümün önü açık görülmektedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Peyzaj Mimarlığı Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Son olarak Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları 2024 ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son olarak Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın