Ana Sayfa » Maaşları » Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları 2024 – Zamlı Yeni Maaş!

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları 2024 – Zamlı Yeni Maaş!

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde okutulan gözde bölümlerden biri olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile ilgili nedir, ne iş yapar, maaşları nasıldır, okuyanlar yorumları gibi birçok konuya değineceğiz. Bu bölümü tercih edecek kişiler için oldukça faydalı olacak yazımıza bir an önce geçelim. Ayrıca maaşları kategorimizde yer alan diğer mesleklerin maaşlarına da bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İşsiz Kalır Mı?

Bir mesleğin maaş skalasına bakmadan önce istihdam olanaklarını öğrenmek çok daha mantıklıdır. Bu bağlamda Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İşsiz Kalır Mı sorusuna yanıt verelim. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunları çalışabilmek için kendilerine birçok farklı  yeri bulabilme şansına erişebiliyorlar. Kendilerine siyasi örgütler, sivil toplum kuruluşları içerisinde görev edinebilirler. Bunun dışında tercih etmeleri ve istemeleri halinde akademisyenlik veya devlet memurluğu da atanmaktadırlar. Bunun dışında İstihdam edilen kurumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bakanlıklar
 • Bankalar
 • Uluslararası Örgütler
 • Belediyeler
 • Sivil Toplum Kuruluşları

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları 2024 💸

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü hem dersleri hem iş alanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Hukuk, muhasebe, siyaset sosyolojisi gibi farklı alanlarda dersleri bulunmaktadır. Bu nedenle mezun olanlar farklı kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedir.

İş olanakları çok uzun bir listeye sahip olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları da çok değişken olmaktadır. Çalışılan kuruma göre değişkenlik göstermektedir. En düşük maaş asgari ücret bandındadır, en yüksek maaş ise 80.000 TL civarındadır.

Ayrıca Eşit Ağırlık Meslekleri Ve Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kamu Yönetimi Mezunları Maaşları

Kamu Yönetimi Mezunları Maaşları
Kamu Yönetimi Mezunları Maaşları

Günümüzde herkes devlet memurluğuna yönelmiş olup, KPSS ile atanmaya çalışmaktadır. Kamu yönetimi mezunları da bu gruba dahildir. Devlet kadrolarında puanlar oldukça yüksektir. ÖSYM tarafından yayımlanan verilere bakıldığında en düşük KPSS puanı 82, en yüksek ise 98’dir. Kamu Yönetimi Mezunları Maaşları ise Kamuda çalışan memurlar için kademe ve dereceye bağlı değişmektedir. İşte Kamuda istihdam edilen en düşük ve en yüksek siyaset bilimi maaşları:

 • En düşük Kamu Yönetimi Mezunları Maaşları : 40.507 TL
 • En yüksek Kamu Yönetimi Mezunları Maaşları : 80.300 TL

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Zor Mu?

Diğer bir merak edilen husus ise Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Zor Mu? yönündedir. Zor ya da kolay olması kişiden kişiye göre değişmektedir. Daha çok sözel derslerin bulunduğu bölümde hem yeteneği olan hem de ilgisi olan kişiler daha başarılı olacaktır. Aynı zamanda başarı için çalışmak da gerekmektedir. Fakat okuyanların yorumlarında, derslerin çok kapsamlı olması nedeniyle zor bir bölüm olduğundan söz edilmiştir.

Ayrıca 2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Okuyanlar

Şimdi ise bölümü tercih edecek kişiler için oldukça önemli bir kısma geldik. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Okuyanlar yorumlarını sizler için derledik. Olumlu ve olumsuz tüm yorumları dahil ettik. İlgi ve yetenek başta olmak üzere kişilerin bölüm hakkında yaptığı yorumlar da önemli görülmektedir. İşte sizler için o yorumlar:

 • “İyi ki okudum dediğim bölüm. Çok yakın zamanda yüksek lisans yapacağım, her olumsuz yorum yapana aldırış etmeyin. Sizin düşünceleriniz, bölümünüzü ne kadar sevdiğiniz ya da sevebileceğinizle ilgili.”
 • “Hukuk okumak istiyordum fakat olmadı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi tercih ettim. İlgimin olduğu bir alan umarım sizler de seversiniz.”
 • “Siyaseti çok sevdiğim için bu bölümü tercih ettim. Genel olarak tüm derslerim benim düşüncelerime uygun bu nedenle bölümümü de seviyorum.”
 • “Hiç okumayın pişman olursunuz. Eğer devlete atanamayacaksanız hiçbir anlamı yok, kimse sizi işe almıyor.”

Son olarak Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

3.7/5 - (3 Oy)
Yorum yapın