Ana Sayfa » Rehber » Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım? – Çözüm Yolları!

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım? – Çözüm Yolları!

Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım sorusu sosyal medya platformlarının popülaritesinin artması ve her gün milyarlarca kişinin bu platformları kullanmasıyla birlikte sıkça merak ediliyor. Yazımızın içerisinde bu konu ile alakalı detaylardan bahsedeceğiz. Ayrıca dilerseniz Rehber kategorimizdeki yazılara bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Dahası, sizin için hazırladığımız diğer yazımızı da okuyarak konuya daha derinlemesine hakim olabilirsiniz.

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım? Nitekim bir Instagram hesabının çalındığını anlamanın ilk yolu; hesap şifreniz, kullanıcı adınız veya e-posta adresiniz değiştirildiyse, hesabınızın çalındığına dair ilk işaret olabilir. Buna ek olarak hesabınız çalındıysa, çalan kişi hesabınızda paylaşımlarınızı silmiş veya hesapları takipten çıkarmış olabilir. Hesabınızın çalındığını anlayabilmek için diğer işaretler şöyle olacaktır:

 • Hesabınıza giriş yapamazsınız: Eğer hesabınıza giriş yapamıyorsanız, hesabınızın çalındığına dair bir işaret olabilir.
 • Şifrenizi sıfırlamak için istek gönderirseniz, e-posta adresinize ulaşmaz: Eğer şifrenizi sıfırlamak için istek gönderirseniz, ancak şifre sıfırlama e-postası alamazsanız, hesabınızın çalındığına dair bir işaret olabilir.
 • Hesabınızda bilinmeyen paylaşımlar veya takipçiler varsa: Hesabınızı kontrol ettiğinizde, bilmediğiniz paylaşımlar veya takipçiler fark ederseniz, hesabınızın çalındığına dair bir işaret olabilir.

Instagram Hesabı Çalındığını Nasıl Anlarız?

Instagram Hesabı Çalındığını Nasıl Anlarız?
Instagram Hesabı Çalındığını Nasıl Anlarız?

Sıkça sorulan bir soru olan Instagram Hesabı Çalındığını Nasıl Anlarız? konusu hakkında bilgi verelim. Instagram hesabının çalındığını anlamanın bazı belirtileri vardır:

 1. Hesabınıza normalde sahip olduğunuzdan daha az takipçiye sahipsiniz.
 2. Normalde olmayan veya tanımadığınız kişileri takip ediyorsunuz.
 3. Hesabınızda normalde olmayan veya sizin tarafınızdan paylaşılmayan içerikler var.
 4. Hesabınızın e-posta adresi, telefon numarası veya şifresi değiştirildi.
 5. Hesabınıza giriş yapmakta zorlanıyorsunuz veya giriş yapamıyorsunuz.

Bu belirtilerden birini ya da birkaçını fark ederseniz, hesabınızın çalınmış olabileceği ihtimalini düşünebilirsiniz. Bu durumda, hemen şifrenizi değiştirin, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ekstra güvenlik önlemleri alın ve Instagram’a hesabınızın çalındığını bildirin.

Ayrıca buna benzer olarak Instagram Hikayeler Açılmıyor yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Instagram Hesabı Çalınınca Nasıl Olur?

Instagram hesabı çalınınca nasıl olur diye merak edenler için Instagram hesabınızın çalınması durumunda, hesabınızı kontrol edememe, hesap bilgilerinizin değiştirilmesi, hesabınıza izinsiz erişim ve hesabınızda izinsiz paylaşımların yapılması gibi durumlar yaşanabiliyor. Ayrıca buna benzer olarak Instagram Beğendiğin Gönderileri Gizleme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Instagram hesabınızın çalınması için çeşitli yöntemler kullanılabiliyor. Örneğin, bir phishing saldırısı sırasında, sahte bir Instagram giriş sayfası aracılığıyla kullanıcı adı ve şifreniz gibi hassas bilgilerinizi ele geçirebilirler. Ayrıca, birisi telefonunuza eriştiğinde veya bir açık ağda (örneğin, bir kafe veya havaalanı) Instagram hesabınıza bağlandığınızda hesabınızın çalınması riski de artabiliyor.

Instagram’ın Başkasında Açık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Instagram’ın başkasında açık olduğunu nasıl anlarız konusu kullanıcılar tarafından en sık merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Instagram hesabının aynı anda başka biri tarafından da kullanıldığını düşünenler için yapılması gerekenler son derece basit. Bunun için aşağıdaki yöntemleri izleyebilir ve tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz:

 • Instagram uygulamasını açın ve ana sayfanıza gidin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan profil simgesine dokunun.
 • Profil sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine dokunun.
 • Açılan menüde Ayarlar seçeneğine dokunun.
 • Güvenlik seçeneğine dokunun ve Etkin Oturumlar seçeneğine gidin.
 • Bu sayfada hesabınıza giriş yapan tüm oturumlar listelenir. Eğer başka bir cihazda hesabınız açıksa bu cihaz da listede görünecektir.

Bunun yanı sıra hesabınıza giriş yapan cihazların IP adresleri de bu sayfada listelenir. Eğer tanımadığınız bir IP adresi görürseniz hesabınızın başka bir cihazda açık olabileceğine dair bir işaret olabiliyor.

Instagram Hesabımı Çalanı Nasıl Bulurum?

Instagram Hesabımı Çalanı Nasıl Bulurum? Instagram hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız, öncelikle hesabınızı geri almak için Instagram’ın “Hesabımı Kurtar” özelliğini kullanmanız gerekiyor. Hesabınızı kurtardıktan sonra, çalma olayını araştırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Hesap aktivitelerinizi kontrol edin: Hesabınızı çalan kişi, hesabınızda ne tür aktiviteler gerçekleştirdiyse, bunları hesap aktivitelerinizde görebilirsiniz. Buna göre, hesabınızda yapılan değişiklikleri ve paylaşımları kontrol edin.
 2. Oturum açma geçmişinizi kontrol edin: Hesabınızın çalındığı tarihte veya sonrasında, hesabınıza kimlerin oturum açtığını görebilirsiniz. Bu bilgileri, Instagram hesabınızın ayarlarındaki “Oturum Açma Bilgileri” bölümünden kontrol edebilirsiniz.
 3. Instagram’a bildirin: Hesabınızın çalındığına dair Instagram’a bildirimde bulunabilirsiniz. Bu bildirimle birlikte, hesabınızı çalan kişinin IP adresi gibi bilgileri de paylaşabilirsiniz.
 4. Şüphelendiğiniz kişileri araştırın: Hesabınızı çalan kişinin kim olduğunu bulmak için, şüphelendiğiniz kişileri araştırabilirsiniz. Belki de hesabınızı çalan birisiyle paylaştığınız bir şifre veya hesap bilgisi, hesabınızın çalınmasına neden olmuş olabiliyor.

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım sorusunun yanıtı oldukça basittir. Eğer Instagram hesabınız başka birinin eline geçtiyse, aşağıdaki adımları takip ederek hesabınızın kontrolünü geri alabilirsiniz:

 • Hesabınızı geri almak için Instagram uygulamasını açın.
 • Hesabınızın kullanıcı adını veya e-posta adresini girin.
 • Şifremi Unuttum seçeneğine dokunun.
 • E-posta adresinize veya telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderilecektir.
 • Kodu girin ve İleri seçeneğine dokunun.
 • Şifrenizi değiştirin ve hesabınızı geri alın.

Eğer hesabınızın e-posta adresi veya telefon numarası değiştirilmişse Instagram hesabınızı geri almak için ana sayfadaki “Destek Al” seçeneğine dokunarak Instagram hesabı kurtarma sürecini başlatabilirsiniz. Hesabınızı geri alamazsanız Instagram’a hesap çalma bildirimi yapmak mümkündür. Bunu yapmak için Instagram Destek Merkezi’ndeki Hesap Çalındı seçeneğine giriş yapın ve gerekli çalıntı bildirimini yapın. Instagram size bu süreçte yardımcı olabilir ve hesabınızın kontrolünü geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım? ile alakalı sıkça sorulan soruları da sizler için hazırladık.

Ayrıca Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım? yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz Rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın