Ana Sayfa » Rehber » Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? – PÖH Ol!

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? – PÖH Ol!

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? Polis olmak, idealist bir yaklaşıma sahip olan kişilerin en büyük hayallerinden biridir. Zira polislik getirisi yüksek olsa da götürüsü de olan bir meslektir. Gün içerisinde aktif olmak ve bunu yıllar boyu tekrarlamak idealist bir yaklaşım olmadığı sürece mümkün değildir. Bu minvalde polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir şeklinde bazı sorular sorulmaktadır.

Henüz lisede eğitim gören ve polis olmak isteyen kişilerin bazı derslere ağırlık vermesi tavsiye edilir. Zira üniversite sınavından yeterli puanı alarak akademiye giriş yapmak ya da 4 yıllık bir lisans bölümünden mezun olduktan sonra polisliğe geçiş yapmak mümkündür. Tüm bunlar için de matematik, Türkçe, sosyal bilgiler ve fen bilimleri derslerine ağırlık verilmesi önemlidir. Bu dersler üniversite sınavında yüksek kat sayı puanına sahip olduğu için elzemdir. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Polis Olmak İçin Hangi Okula Gitmek Gerekir? ⭐

Polis olmak için hangi okullara gitmek gerekir diye merak edenlerin sayısı da her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Özellikle Polis olabilmek için birbirinden farklı yollar vardır. Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) aracılığıyla polis olabilmek mümkündür. Bu okulu kazanmak içinse üniversite sınavından belirlenmiş olan alt puanı almak gereklidir. Üniversite sınavlarında alınması gereken puan 180 ve üzeridir. 180 ve üzerinde puan alan herkes PMYO başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Dikkatinizi çekebilir: İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis olmanın ilk kuralı güzel bir üniversite sınavı puanı almak gerekmektedir. Bunun içinse iyi olması beklenen dersler şu şekildedir:

 • Türkçe
 • Matematik
 • Fen Bilgisi
 • Sosyal bilgiler

Bunun dışında Polis Meslek Eğitim Merkezi üzerinden de polis olabilirsiniz. POMEM’e giriş için yüksek bir KPSS puanı gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve adayların genel kültür, matematik, Türkçe ve yabancı dil bilgisi gibi konularda bilgi ve becerilerini ölçen “Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)”na girmek ve yeterli puan almak gerekir. Puanlar, sınav sonuçlarına ve mevcut işlemlerine göre yıllık olarak değişebilir.

Ayrıca Polis Akademisi’ne girebilmek için genellikle fiziksel ve zihinsel sağlık, lise mezuniyeti, yabancı dil bilgisi veya özel yetenekler gibi ek şartlar aranmaktadır. Bu şartların tamamını yerine getirmek için adayların çok iyi bir eğitim veya özel bir eğitim almış olmaları gerekmektedir.

Önerilen içerik: Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Sivil – Yunus Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Sivil - Yunus Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir
Sivil – Yunus Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Normal polis olmak istemeyenler buraya. Sivil ve Yunus Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir onu açıklayalım. Aslında her polisin sahip olması gereken özelliklere sahip olmanız yeterlidir. Genellikle ülkenize ve bölgenize göre değişmektedir. Ancak genel olarak, polis olmak için fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmak, sosyal sorumluluk, liderlik ve yasal bilgi gibi özelliklerin yanı sıra aşağıdaki derslerin iyi olması gerekir:

 • Sosyal bilimler: Sosyal bilimler, insanların davranışlarını ve toplumların işleyişini anlamak için kullanılan bilim dallarıdır. Polis olmak için bu bilgiler önemlidir çünkü polisler, insanların davranışlarını anlamak ve yasaları uygulamak için gereken bilgiye sahip olmalıdır.
 • Yasal bilgiler: Polis olmak için yasal bilgilere hakim olmak gerekir. Bu dersler, yasaların ne olduğunu, nasıl uygulandığını ve nasıl yorumlandığını öğretir.
 • Fiziksel eğitim: Polis olmak için fiziksel olarak sağlıklı olmak gerekir. Bu dersler, polislerin güç, dayanıklılık ve kondisyonlarını geliştirmelerine yardımcı olur.
 • Psikoloji: Polis olmak için psikolojik olarak sağlıklı olmak gerekir. Bu dersler, insanların davranışlarını ve duygusal durumlarını anlamak için gerekli bilgileri sağlar.
 • Liderlik ve takım çalışması: Polis olmak için liderlik ve takım çalışması becerilerine sahip olmak gerekir. Bu dersler, polislerin liderlik becerilerini geliştirmelerine ve takım çalışmasına adapte olmalarına yardımcı olur.

Bu dersler sadece başlangıç için önerilerdir, ülkenizdeki polis okullarının ders programlarına göre değişmektedir. Ayrıca polis olmak için gerekli olan diğer şartlar arasında yabancı dil bilgisi, sertifika programları gibi ekstra eğitimlere ihtiyaç duyulabilecektir.

İlginizi çekebilir: Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Nasıl Polis Olunur?

Polis olabilmek için yukarıda belirtildiği üzere PMYO yoluyla mesleğe giriş yapmak mümkündür. Fakat bunu tercih etmeyen kişiler için çeşitli farklı alternatifler de vardır. Nasıl polis olunur sorusunun yanıtı ise üniversite mezunu olmaktan geçer. 4 yıllık herhangi bir lisans programını ya da 2 yıllık bir ön lisans bitirmiş olan herkes polisliğe geçiş yapabilmektedir. Aynı zamanda ön lisans ve lisans mezunu olmayan kişilerin POMEM’e başvurması mümkün değildir.

POMEM’de öğrenciler yatılı olarak en fazla 1 yıl olacak şekilde teorik ve pratik polislik eğitimi alırlar. Bu eğitimin ardından bir final sınavı ile mezun olmak mümkündür. Sınavı başarı ile tamamlayan tüm adaylar atama için sıra beklemeye başlar. Polislik atamaları düzenli olarak yapıldığı için bekleme süresi çok da uzun değildir. Fakat eğitimi başarısızlıkla tamamlamış olan kişiler için süreç farklı işler. Yeniden eğitim almak ya da bırakmak seçenekler arasındadır.

Tavsiye edilen içerik: JÖH Maaşı

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil polis olabilmek için yapılması gereken ekstra herhangi bir şey yoktur. Ayrıca Sivil polisler, meslek içerisinde deneyimli ve tecrübeli kişilerden oluşur. Bu nedenle sivil polis nasıl olunur sorusunun yanıtı da oldukça basittir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı önemli kriterler vardır. Sivil polis olabilmek her ne kadar tecrübeye ve başarılara bağlı olarak değişse de bazı şubeler sivil olarak çalışmaya uygun değildir. Sivil polis olmak için uygun olan şubeler aşağıdaki gibidir:

 • Terör şube
 • Asayiş şube
 • Kaçakçılık şube
 • İstihbarat şube
 • Olay yeri inceleme
 • Mali şube

Yukarıda belirtilmiş olan şubelerin tamamı sivil polis olabilmek için gerekli kriterler karşılandıktan sonra beklenen deneyimin elde edilebilmesini sağlar. Bu şubeler dışında herhangi bir şubede ne kadar tecrübeli olunsa da sivil olarak çalışmak mümkün değildir. Sivil polis olmak, yukarıda belirtilmiş olan şubelerden birinde uzun süreler çalışmayı gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle polis olmak gerekir. Yukarıdaki şubelerin tamamı çeşitli spesifik alanlarda uzmanlık gerektiren iş tanımlarına sahiptir. Bu nedenle kendini sürekli olarak geliştirmek, gelişime açık olmak önemlidir. Bu sayede tecrübe kazandıktan sonra sivil polis olmak mümkündür.

Dikkatinizi Çekebilir: F16 Pilot Maaşları

Sonuç

Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir, genellikle ülkenize ve bölgenize göre değişmektedir. Ancak genel olarak, polis olmak için fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmak, sosyal sorumluluk, liderlik ve yasal bilgi gibi özelliklerin yanı sıra aşağıdaki derslerin iyi olması gerekir.

Son olarak Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar aşağıda belirtilmiştir. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Yunus polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer rehber yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın